Guardiolovy roky v Bayernu: Bez titulu z LM, ale jeho ofenzivní záloze by Cruyff tleskal

Lukáš Práža
11. 5. 2016 14:02
Jak si Guardiola v Německu vedl? Rozhodl se správně při odchodu Bastiana Schweinsteigera? Jak se mu dařilo v Lize mistrů? Byl v Bayernu nakonec úspěšný?
Pep Gaurdiola slaví třetí titul v Lize mistrů
Pep Gaurdiola slaví třetí titul v Lize mistrů | Foto: Reuters

Komentář - O minulém víkendu končící trenér Bayernu Mnichov Pep Guardiola na hřišti Ingolstadtu se svým týmem získal třetí bundesligový titul v řadě. A bez ohledu na to, jak dopadne nadcházející poslední ligový duel s Hannoverem, se může těšit na sobotní vítěznou rozlučku.

Nastal tedy čas bilancovat. Jak si Guardiola v Německu vedl? Rozhodl se správně při odchodu Bastiana Schweinsteigera? Jak se mu dařilo v Lize mistrů? Byl v Bayernu nakonec úspěšný?

Měl pouštět Schweiniho?

Guardiola při svém příchodu v roce 2013 převzal od Juppa Heynckse vítěznou mašinu, která vyhrála všechno, co mohla (krom domácí ligy i poháru také Ligu mistrů), což byla na jednu stranu výhoda, ale na druhou bylo náročné udržet tytéž hráče stále hladové.

I tak byl ale bavorský velkoklub jednoznačným favoritem na zisk titulu, který získal ve všech třech sezonách pod Guardiolovým vedením. Španělský kouč také třikrát Bayern dovedl do semifinále Ligy mistrů, což je sice na jednu stranu skvělý výsledek, ale vzhledem k obrovské hráčské kvalitě se přece jenom očekávalo ještě více. 

A fanoušci Bayernu byli také nespokojeni s předváděnou hrou a některými přestupy. Zejména populárního Bastiho Schweinsteigera, jenž odešel do Manchesteru United, a také Toniho Kroose, jehož přetáhl Real Madrid.

Především odchod kapitána německé reprezentace byl velice nešťastný krok. Legenda a symbol klubu, miláček celého Německa. Ani to však Bastimu nestačilo a Guardiola usoudil, že v týmu potřebuje novou krev. Tohle rozhodnutí je pravděpodobně největší chyba, kterou během působení v Bayernu udělal.

Nejen nudná "házená"

Předváděná hra byla z fanouškovského pohledu horší než za Heynckese. Nepopulární "barcelonská házená" postrádala dynamiku a energii. Nicméně i pod Guardiolou sehrál Bayern spoustu zápasu, na které byla radost se dívat.

Výsledky mluví za vše:

Rok Soutěž Oponent Výsledek
2015 Liga mistrů Arsenal 5:1
2015 bundelsiga Dortmund 5:1
2015 Liga mistrů Porto 6:1
2015 Liga mistrů Šachtar 7:0
2015 bundesliga Wolsfsburg 6:1
2015 bundesliga Hambruk 8:0
2014 Liga mistrů AS Řím 7:1
2013 bundesliga Werder 7:0
2013 Liga mistrů Plzeň 5:0

Většinu zápasů Guardiola přitom preferoval formaci, která by se dala zařadit někam mezi 4-2-3-1 a 4-1-4-1. Za ofenzivní trojicí byl zataženější Arturo Vidal, kterému kryl záda klasický defenzivní záložník Xabi Alonso. Právě Vidal s Xabim se starali o rovnováhu ve hře Bayernu.

Toto byla Guardiolova nejčastější sestava, na které však nic speciálního není. Je tam rovnoměrné rozložení ofenzivních i defenzivních hráčů. Navíc podpořené extrémně pracovitou dvojicí Vidal – Thomas Müller.

Netradiční bylo ovšem jeho další rozestavení, které sice nevyužíval tak pravidelně, ale na některé zápasy vytasil také tuto formaci:

Postavení s pěti čistě ofenzivními hráči se vidí opravdu málokdy, ale není překvapení, že s ní přišel právě taktický vizionář Guardiola.

Na první pohled podobná sestava nemůže fungovat, protože tým neměl dostatečnou rovnováhu, ale díky specifickému stylu Guardioly bylo možné využít i podobně bláznivé rozestavení. Johan Cruyff by byl na podobně totální fotbal určitě pyšný.

Bez třešničky na dortu

Závěr? Celkově lze působení Guardioly v Bayernu hodnotit pozitivně. Získal tři ligové tituly ze tři možných, k tomu přidal domácí pohár (2014) a tým každý rok dovedl až do závěrečných fázi v Lize mistrů.

Vzhledem k možnostem Bayernu to samozřejmě nebylo úplně fantastické, protože k vysněnému titulu v Lize mistrů nedokráčel.

I proto bude velmi zajímavé sledovat, jak si povede v Manchesteru City, kde bude působit od příští sezony.

 

Právě se děje

Další zprávy