reklama
 
 
09:30

Zátah na šéfy FIFA

Vítejte u online přenosu, který se bude zabývat děním v nejdůležitější fotbalové organizaci na světě, FIFA. Ve středu za úsvitu totiž švýcarští policisté v Curychu zatkli šest vysokých funkcionářů FIFA, které podezírají z braní úplatků, praní špinavých peněz, vydírání a dalších zločinů. Mezi celkem čtrnácti zadrženými není Sepp Blatter, současný prezident organizace. Zprávu čtěte zde.

MS 2022 v Kataru (Sepp Blatter) MS 2022 v Kataru (Sepp Blatter) | Foto: Reuters

Mezi zadrženými jsou podle BBC Jeffrey Webb, viceprezident FIFA (na snímku), bývalý důležitý muž organizace Jack Warner, Eduardo Li z Kostariky, Eugenio Figueredo z Uruguaye a José Maria Marin z Brazílie.

Jeffrey Webb, viceprezident FIFA Jeffrey Webb, viceprezident FIFA | Foto: ČTK

Korupce, které se měli obvinění dopustit, se měla táhnout již od roku 1990 a celková výše přijatých úplatků se měla vyšplhat na ohromujících 100 milionů dolarů, tedy přibližně 2,5 miliardy korun.

 

Oficiální vyjádření amerických vyšetřovatelů zatím není k dispozici, nicméně brzy ráno severoamerického času (tedy přibližně ve čtyři odpoledne) by měla proběhnout tisková konference generální prokurátorky Loretty Lynchové, která má případ na starosti, a šéfa FBI Jamese Comeye.

V 11 hodin by také měla mít tiskovou konferenci samotná FIFA, která se k zatčením vyjádří

Takhle mimochodem vypadá hotel Baur au Lac, ve kterém dnes za úsvitu zatýkání probíhalo. Podle zpráv ze Švýcarska šlo o hladkou akci, policisté si na recepci vyzvedli klíče a jednoduše si pro vlivné muže došli na jejich pokoje.

Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA | Foto: Reuters

A takto to vypadalo, když zatčené odváděli z hotelu do připravených policejních vozů.

Podívejte se v naší galerii na obrázky z místa a na to, kdo je mezi zadrženými.

Ono vůbec v souvislosti se švýcarským kongresem bylo v posledních hodinách a dnech živo. Jordánský princ Alí bin Husajn, který je protikandidátem Seppa Blattera ve volbách nového šéfa FIFA, přiznal, že dostal od nejmenované osoby nabídku na zajištění 47 hlasů ve volbách. Více čtěte ZDE. Může to mít s dneškem nějakou souvislost?

"Jsme překvapeni, jak dlouho ke korupci docházelo a jak prorostla doslova do všech organizačních složek FIFA," řekl deníku New York Times policista, který se přímo účastní vyšetřování. "Šlo o institucionalizovanou formu korupce. Byl to prostě způsob, jakým řídili své jednání," doplnil.

Mimochodem, pokud vládnete angličtinou, pak si určitě pusťte tohle video britského komika Johna Olivera ve slavné show Last Week Tonight. Natočeno sice bylo před loňským MS, ale dnes je mimořádně aktuální.

John oliver glosuje FIFA | Video: Sport

Kdyby vás zajímalo, kdo že si to na FIFA tak vyšlápl, pak vězte, že je to tahle paní, Loretta E. Lynchová.

Podle agentury AP byla v sídle FIFA zabavena elektronická data a dokumenty, které nyní vyšetřovatelé prostudovávají.

Britský deník The Daily Mail prostřednictvím Twitteru informuje, že švýcarská prokuratura prověřuje pořadatelství fotbalových šampionátů v roce 2018 i 2022.

Připomínáme, že už za deset minut by měl začít brífink FIFA, kde by se měla vyjádřit k celé události.

Kandidát na prezidenta FIFA Alí bin Husajn reagoval na ranní zatýkání takto: "Je to smutný den pro fotbal. Je to neustále se vyvíjející událost, objevují se další a další detaily, proto by nebylo vhodné se k tomu nějak blíže vyjadřovat," prohlásil.

Více k prověřování pořadatelství příštích dvou šampionátů: Švýcarští vyšetřovatelé potvrdili, že v souvislosti s mistrovstvím světa v letech 2018 a 2022 vyslýchají deset představitelů mezinárodní fotbalové asociace, kteří se zúčastnili volby pořadatelských zemí. "Byly zahájeny úkony trestního řízení vůči neznámým pachatelům pro podezření z korupce a praní špinavých peněz," cituje britský deník The Guardian z citového prohlášení švýcarské generální prokuratury. Celé prohlášení si můžete přečíst zde.

Ke kauze už se vyjadřují i velké postavy světového fotbalu. Gary Lineker, bývalá hvězda Anglie, už vyzval Seppa Blattera k rezignaci.

Začátek tiskové konference byl odložen o čtvrt hodiny - brífink by tedy měl začít v 11:15 našeho času.

Tohle je sál, ve kterém se novináři snad už za pár minut dozvědí ze strany FIFA podrobnosti k případu.

autor: Sport | 27. 5. 2015 9:43

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama