reklama
 
 

Zaplacené bylo i pořadatelství MS 2010, tvrdí Američané

27. 5. 2015 17:45
Funkcionáři Mezinárodní fotbalové federace FIFA podle amerických vyšetřovatelů dlouhodobě a soustavně brali úplatky a korumpovali fotbal.

Washington - Funkcionáři Mezinárodní fotbalové federace FIFAdlouhodobě a soustavně brali úplatky a korumpovali fotbal. Nechali se uplácet mimo jiné vládou Jihoafrické republiky za přidělení pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2010. Říkali si také o úplatky od marketingových firem působících ve sportu. Bez korupce se prý neobešla ani volba prezidenta FIFA v roce 2011.

Vyplývá to z dnešního prohlášení americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové a newyorského státního zástupce Kellyho Currieho.

Dění kolem korupčního skandálu v nejmocnější fotbalové organizaci světa jsme sledovali celý den v online přenosu zde.

Lynchová dnes vystoupila na tiskovém brífinku poté, co švýcarská policie na žádost USA v Curychu zatkla několik funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Stalo se tak dva dny před volbou předsedy FIFA.

Obviněno je dohromady 14 lidí, z toho sedm bylo zatčeno, vesměs funkcionářů FIFA. Šest z nich přitom curyšské policii oznámilo, že se budou právními prostředky bránit vydání do USA, informovala agentura DPA.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti například bývalý viceprezident FIFA Jack Warner z Trinidadu a Tobaga žádal od vlády JAR úplatek ve výši deset milionů dolarů (přes 250 milionů korun) za přidělení pořadatelství světového šampionátu.

Warner trvá na své nevině. "Nebyl mi dopřán řádný proces a dokonce jsem v této věci nebyl vyslechnut," prohlásil dnes a zdůraznil, že z fotbalové politiky už odešel.

"Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem," řekla k přijímání úplatků fotbalovými činovníky Lynchová.

Vyšetřovatelé dále podle ní našli 110 milionů dolarů na úplatcích v souvislosti s plánováním turnaje Copa América, který se uskuteční poprvé v USA příští rok.

Americké úřady v té souvislosti odhalily komplexní systém praní špinavých peněz, nezdaněných milionů a bankovních účtů funkcionářů FIFA s dohromady desítkami milionů dolarů. Úředníci zatčení v Curychu podle Lynchové korumpovali světový fotbal s cílem "sloužit vlastním zájmům a osobně se obohatit".

Čtyři muži se už k úplatkům přiznali. Jsou jimi někdejší dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer, synové Jacka Warnera Daryan a Daryll a José Hawilla z brazilské marketingové firmy Traffic Sports. Hrozí jim až 20 let vězení.

Kostarické ministerstvo spravedlnosti mezitím oznámilo, že zahájilo vyšetřování kostarického zástupce ve vedení FIFA Eduarda Li.

Sedmačtyřicet bodů obžaloby prý zahrnuje obvinění z vydírání, podvodu a praní špinavých peněz, což se dělo "po dvě generace", konkrétně od roku 1991, tedy už za předchůdců nynějšího šéfa FIFA Seppa Blattera, který je ve funkci od roku 1998. Lynchová potvrdila, že Blatter "v tuto chvíli není vyšetřován".

Čtrnáct obviněných mělo různé role, ale společnou měli "nenasytnost, která je hnala ke zneužívání postavení za peníze", doplnil ministryni prokurátor Currie, který má kauzu na starosti.

autor: ČTK | 27. 5. 2015 17:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama