Benfica Lisabon
0:2
FC Barcelona
6. Sánchez, 55. Fábregas

Vítejte u sledování online reportáže fotbalového utkání z Ligy mistrů, kde se střetne Benfica Lisabon se španělskou Barcelonou. Utkání skupiny G začíná v portugalské metropoli v tradičních 20:45.

-

Připomeňme si, jak si oba týmy vedly v úvodních zápasech letošního ročníku milionářské soutěže. Barca se doma na Nou Campu nečekaně natrápila se Spartakem Moskva. Prohrávala 1:2, ale Lionel Messi dvěma góly v závěrečných minutách otočil na konečných 3:2. Benfica začala bodovým ziskem ze hřiště soupeře, remízu 0:0 uhrála na stadionu Celticu Glasgow.

-

Už v podvečer se hrál druhý duel skupiny G. Spartak Moskva už podruhé prohrál 2:3, tentokrát nestačil na domácí půdě na Celtic.

-

Poslední vzájemný duel mezi Benficou a Barcelonou se uskutečnil na půdě Ligy mistrů před šesti lety. Ve čtvrtfinále nejprve Katalánci uhráli bezbrankovou remízu v Portugalsku, aby doma vyhráli 2:0 a postoupili do semifinále.

Sestava

Domácí Benfica Lisabon nastupuje na trávník v tomto složení: Artur - Pereira, Garay, Jardel, MelgarejoBruno César - Gaitán, Matić, Peréz - Lima, Salvio, Bruno César.

Sestava

Sestava FC Barcelona: Valdés - Dani Alves, Puyol, Mascherano, Jordi Alba-Fábregas, Xavi, Busquets - Sánchez, Messi, Pedro.

1.

Turecký rozhodčí Cakir zahájil zápas.

2.

V úvodních minutách se hraje podle očekávaného scénaře. Katalánci spustili svůj styl krátkých přihrávech zvaný Titi Kaka a nepouští Benficu k míči.

3.

Jenže první střelu na branku vysílají domácí. Do brejku se pustil středem pole Bruno César a jeho prudkou přízemní střelou vyrážel značně nejistě pouze před sebe Victor Váldez.

5.

Aktivní pravý bek Benficy Maxi Perreira dobře pracoval na pravém křídle, jeho centr ale postrádal potřebnou přesnost.

5.

Na druhé strané poprvé v akci fenomén Messi. Argentinec vnikl do vápna a cpal před branku přízemní míč, který domácí odvrátili pouze na roh.

6.

Barca vede 1:0! Hosté se ujímají vedení už v 6. minutě. Messi se vřítil z levé strany do vápna a vykouzlil geniální přihrávku na malé vápno, kde do prázdné branky ve skluzu zakončil Alexis SÁNCHEZ.

8.

Gaitána na levé straně pokryl hbitý Dani Alves.

9.

Pěkná kombinace Benficy, skvělou uličkou se prezentoval Salvio, pohromu odvracel Jordi Alba.

11.

Obrovská šance Benficy! Po parádní přihrávce do vápna se před Valdézem ocitl osamocený Lima, trefil však pouze nohy vyběhnuvšího gólmana Barcy.

12.

Domácí hrají sympaticky, jsou velmi aktivní a ženou se za rychlým vyrovnáním.

15.

Do velké šance se řítil Messi, míč mu v poslední chvíli sebral jeho krajan Ezequiel Garay.

16.

Barcelonští se snaží po divoké desetiminutovce vrátit na své kopačky klid. Snaží se držet míč.

19.

Barca obléhala branku domácích, ti však využili chyby v rozehrávce a pustili se do rychlého brejku. Ten zastavil Fábregas žlutým faulem na Salvia.

21.

Barcelonští se nenechali odradit pískotem domácích fans a úspávající kombinaci nakonec dovedli až do vápna. Sánchezovu finální přihrávku ale sebral Garay.

22.

Brankář Artur se blýskl famózním zákrokem. Špičkami prstů vyrazil na roh gólovou střelu Lionela Messiho.

Fotbalisté Barcelony Lionel Messi a Cesc Fabregas po inkasovaném gólu v utkání španělské La Ligy 2012/13 se Sevillou. | Foto: Reuters
24.

Další gólovka! Svou genialitu tentokrát předvedl Xavi, když padesátimetrovým pasem vyslal do sóla Sánchéze. Jeho rána ale mířila příliš vysoko.

28.

Alexis Sánchez skvěle vybojoval míč a poslal ho na vápno Pedrovi. Ten si prohodil míč mezi dvěma obránci a šel si evidentně pro penaltu. Turecký rozhodčí jeho úmysl odhalil a udělil mu žlutou kartu za simulování.

29.

Rána Salvia mířila přesně do náruče Victora Váldeze.

33.

Znovu dramatický souboj mezi Messim a Garayem. Argentinský stoper měl velké problémy, ale nakonec mu pomohl brankář Artur, který skočil Messimu pod nohy.

34.

Fábregas fauloval Pereze a ten spadl velmi nešťastně. Nutné je ošetřování, lisabonský záložník má něco s ramenem.

36.

Perez už je na hřišti a běhá jako laňka. Na pravém křídle včas zasekl míč před skluzujícím Mascheranem a nechal se faulovat. Domácí kopou přímý kop.

37.

Centr líznul hlavou směrem na branku právě Perez, ale míč mířil mimo tři tyče.

38.

Na hřišti se přiostřuje. Bruno César vidí žlutou kartu za nešetrný zákrok na Sergia Busquetse ve středu pole.

39.

Pedro fauloval ošklivě Gaitána a domácí požadují jeho vyloužení. Marně.

39.

Salvio se výborně uvolnil na vápně a střílel z úhlu. Jeho přízemní ránu chytil Váldez.

40.

Na druhé straně vyzkoušel Artura Pedro Rodriguez.

41.

Po levé straně unikl Jordi Alba, odcentroval na Pedra, ten však místo střely volil ještě přihrávku na obsazené spoluhráče.

44.

Messiho bochánek z přímého kopu mířil na hlavu Sáncheze. Matič odvrátil.

45.

Na druhé straně se ve vápně natlačil Puyol před agilního Gaitána a zachránil Barcu před nebezpečím.

45.

Hosté měli v závěru první půle velkou šanci. Pedrův centr tečoval Xavi a Sánchez na zadní tyči jen o vlásek nedosáhl.

45+1.

První poločas skončil.

-

Barcelona sice vede, ve druhé půli jí ale nečeká žádná procházka růžovou zahradou. Benfica hraje velmi dobře, dokáže se dostávat do šancí. Katalánský stroj sice drží míč (69 procent), ovšem v zadních řadách jistotou rozhodně neoplývá.

-

Telegraficky z ostatních stadionů: Kluž - Manchester 1:1, Valencie - Lille 1:0, Nordsjaelland - Chelsea 0:1, BATE - Bayern 1:0, Galatasaray - Braga 0:1, Juventus - Šachtar 1:1.

46.

Portugalský tým o poločase střídá. Jorge Jesus posílá do hry Martinse, který nahradí Bruno Césara.

47.

Hosté mohli hned v úvodu zvýšit. Nádhernou ulici Xaviho ovšem Alexis Sánchez ve svůj druhý gól neproměnil.

49.

Sanchézovu přihrávku uvnitř vápna špatně zpracoval Pedro.

52.

Barcelona ve druhé půli šlápla na plyn a prakticky nepouští domácí do tlaku či rychlých kontrů.

54.

Hosté drží míč, což se domácím fans vůbec nelíbí.

54.

Jenže Benfica má Gaitána! Tenhle fotbalista byl opět hlavním tahounem rychlého kontru a jeho centr do vápna byl velmi nebezpečný. Valdéz se protáhl a vyrazil na roh.

55.

Barcelona jde do dvoubrankového vedení! Messi se proháčkoval středem pole, našel rozběhnutého Cesca FÁBREGASE a ten prudkou ranou levačkou mířil přesně k bližší tyči.

Fotbalista Barcelony Cesc Fabregas bojuje o míč s Tomasem Albertem Boatiou v utkání španělské La Ligy 2012/13 se Sevillou. | Foto: Reuters
57.

Domácí málem odpověděli! Salvio vyslal ze dvaadvaceti metrů výstavní pumelici, kterou efektním zákrokem vytěsnil létající Váldez.

57.

Tlak přinesl domácím roh. Centr Péreze odvrátil Puyol a kopat se bude znovu. A tentokrát už standardní situace žádné nebezpečí nepřinesla.

60.

Dani Alves přepálil Pereze, tentokrát se faul obejde bez karetního trestu.

61.

Benfica podruhé střídá. Na hřiště jde za potlesku fanoušků Argentinec Pablo Aimar. Hvězdný hráč nahradil Pereze.

62.

Aimar hru Benfiky výrazně rozhýbal. Portugalci se tlačí před branku a jsou stále nebezpečnější.

62.

Hlavička Nemanjy Matiče po rohovém kopu jen těsně minula levou tyč Váldezovy branky.

67.

Chilan Sánchez dnes hraje výborný zápas. Teď zabojoval, doběhl příliš dlouhý míč od Messiho, vrhnul se mezi dva protihráče a byl faulován.

68.

Jenže standardní situaci rozehráli hosté poměrně nepochopitelně, avšak pro ně typicky. Krátkými přihrávkami se od vápna dostali až ke stoperům.

69.

Messi v krátké době pokazil přihrávku. Sánchez tentokrát jeho špatný míč nedoběhl, Messi se drží za hlavu a omlouvá se spoluhráčům.

70.

Krásná kombinace Barcy vedla k obří šanci Pedra, kterou zmařil až brankář Artur. Messi se k dorážce nedostal včas a pak už to hosté s přihrávkami přeháněli.

71.

Stoper Garay se vydal na výlet a málem se prodral do velké šance.

72.

Po akci Aimara a Limy pálil vysoko nad branku Nemanja Matič.

72.

Tito Vilanova poprvé střídá. Místo Fábregase se na hřiště podívá uzdravený Andrés Iniesta.

74.

Artur chybil hlavičku jednoho z barcelonských fotbalistů.

75.

Nolito nahradil Gaitána.

76.

Iniesta předvedl uvnitř pokutového území nevídanou ekvilibristiku. Na malém prostoru se prosadil hned přes tři hráče a vybojoval rohový kop.

77.

To je ošklivý moment! Carles Puyol naskakoval na hlavičku před brankou Benficy a pak dopadl nekontrolovaně zády na trávník. Barcelonský stoper si zlámal ruku, která se ocitla v naprosto nepřirozeném úhlu. Spoluhráči i protihráči si zakrývají oči a volají lékařskou pomoc.

78.

Puyola, kterého s velkými bolestmi odvážejí zdravotníci, střídá Alex Song.

Carles Puyol v utkání Ligy mistrů proti Chelsea.
Carles Puyol v utkání Ligy mistrů proti Chelsea. | Foto: Reuters
82.

Barcelona potřetí střídá. Místo Pedra si zahraje David Villa.

85.

Zápas se už bude pravděpodobně pouze dohrávat, domácí nemají sílu na závěrečný tlak. Hosté hrají zkušeně a drží míč.

86.

Matič neudržel nervy na uzdě, sekl nohou po Messim a vidí žlutou kartu.

87.

Centr Daniho Alvese byl velmi nepřesný, ani Barcelona už se nežene do větších akcí.

88.

Nakonec ještě vzpály na Stadio da Luz emoce. Matič šel nejprve ostře do Sergia Busquetse, ten následně vysokou nohou zasáhl Maxiho Perreiru. Podle tureckého kouče to bylo úmyslně, a tak vytasil červenou kartu. Barca bude dohrávat o deseti.

89.

Jardel zákrokem zezadu sundal unikajícího Messiho a vidí žlutou kartu.

90.

Rozhodčí nastaví čtyři minuty nad rámec normální hrací doby.

90+1.

Matič zasáhl loktem Daniho Alvése, ten se svíjí na trávníku. Domácí mají pocit, že to trochu přehání. Závěr kazí nesportovní projevy z obou stran.

90+4.

Akci domácích zastavil další zbytečný faul. Blíží se konec.

90+6.

Utkání skončilo.

-

Barcelona dokázala zvítězit i ve svém druhém zápase v letošní Lize mistrů. Katalánci skórovali v úvodech obou poločasu, trefili se Sánchez a Fábregas. Benfica v první půli držela s favoritem krok, ovšem druhá půle už byla v režii hostí. Kaňkami na zápase bylo ošklivé zranění Carlese Puyola a závěrečné ostré fauly na obou stranách.

-

Ostatní výsledky: Borisov - Bayern 3:1, Kluž - Manchester United 1:2, Valencie - Lille 2:0, Galatasaray - Braga 0:2, Juventus - Šachtar 1:1, Nordsjaelland - Chelsea 0:4.