Vůch si zvyká v Kazachstánu. Občas tu jde o kejhák, mladí nám závidí peníze, říká

ČTK ČTK
27. 12. 2017 16:33
Egon Vůch má za sebou půl roku v Kazachstánu. Na nedostatek zážitků si rozhodně stěžovat nemůže.
Egon Vůch
Egon Vůch | Foto: fcviktoria.cz

Praha - Fotbalista Egon Vůch má za sebou první půlrok v kazašském Tobolu Kostanaj. Jelikož byl šestadvacetiletý záložník v daleké postsovětské zemi sám, byly pro něj první týdny psychicky náročné. Pouštěl si české komedie na rozveselení, trpěl při přesunech starým letadlem a zvykat si musel i na agresivní styl. Přestupu ale nelituje a navzdory několika jiným nabídkám zůstává i pro další sezonu.

"První měsíce byly fakt složité, nemám tam nikoho k sobě, žádného Čecha nebo Slováka. Byly večery, kdy jsem si pouštěl filmy jako Jáchyme, hoď ho do stroje, abych se trošku zasmál. Musel jsem si to v hlavě nastavit tak, že jsem tam kvůli fotbalu a musím to skousnout. Za ten půlrok jsem si už zvykl," řekl ČTK Vůch, který má po konci sezony volno a je v Čechách.

Netušil, do čeho jde. "Negooglil jsem si nic. Město má asi 200 tisíc obyvatel, centrum, dvě nákupní střediska a nic. Vše okolo je v rekonstrukci, špinavé. Není to jako Astana. Když jsme měli čas, létali jsme tam, je to hodina a čtvrt. Tam člověk přepne úplně jinam, ale naše město je jen o tom trénovat, dát si jídlo a jít spát. Den je tam strašně dlouhý," podotkl Vůch.

Musel si zvykat i na úplně jinou mentalitu lidí. "Starší lidé jsou přátelští, ale mladší generace kolem 25 až 30 let je závistivá. Nevím, jaké mají smlouvy Kazaši, ale my z jiných států máme velké a lidé nám závidí. Když jdeme s týmem na pivo po vyhraném zápase, je to tam docela o hubu. Párkrát šlo fakt o kejhák a nebýt sekuriťáků, co nás hlídají, špatně by to dopadlo. Je tam chudoba, místní vyžadují po lidech peníze, že třeba potřebují na nemocnici a podobně. Zkoušejí to fakt hodně," řekl Vůch.

Stále bydlí na báze. "Je to hotel, který je pro fotbalisty. Máme společné snídaně, obědy, večeře, hodinu a půl před tréninkem se tam scházíme. Tam jsem se nejvíc držel. Máme tam teplé jídlo, nemusel jsem se starat o stravu. Oblíbily si mě na báze tři starší paní, které mě mají jako syna. Vaří výborně a zdravě. I když první měsíc jsem si zvykal na některé netradiční kombinace a měl jsem občas průjmy," uvedl Vůch.

Trpěl při letech zastaralým vrtulovým strojem. "Lítáme na každý zápas. Já létání úplně nesnáším, a jak je to malé letadlo, každá turbulence je cítit. Kolikrát v letadle něco začne kouřit a já se ptám, co to jako je, vypadne něco? Oni, že je to normální. Pro mě jsou to šoky, ale je nic nerozhodí a čtou si. Takže já vždy koukám, jak se tváří," řekl Vůch.

V úvodu angažmá musel bojovat i s odlišným fotbalovým stylem. "Kromě Astany a Kajratu Almaty je liga hodně založená na agresivitě. Stalo se mi třikrát na předzápasovém tréninku, že jsem měl trojitý kotník, že do mě zajeli. Musel jsem se ozvat u vedení. Říkal jsem jim, že mě potřebují na zápas, tak proč mi mají lámat nohy na tréninku?" uvedl Vůch.

Odehrál v lize 12 zápasů. Gólově se prosadil v jediném utkání proti týmu Okžetpes, jemuž dal hattrick. "Měl jsem to drahé," smál se. "Stavěli nám nový stadion s přírodní trávou. Předtím jsme byli dvakrát denně na umělce, teď jsme konečně hráli na přírodní trávě, takže super," řekl.

Tobol skončil pátý o bod za poháry. "Skončil zápas a my běželi ke střídačce a čekali jsme na druhý zápas. Už běželo nastavení, 20 vteřin do konce a gólman pustil úplnou čudlu, uhnul rukama. Pavlodar vyhrál 1:0 a my jsme tím přišli o poháry. Byli jsme hodně zklamaní," řekl Vůch.

Kvalita ligy podle něj není špatná. "V každém klubu jsou dva tři fotbalisti, kteří jsou na úrovni jako třeba Danny ve Slavii, fakt kopáči. První tři týmy tam by i v Čechách hrály nahoře. Proto mě vůbec nepřekvapilo, že Astana vyřadila Slavii. Člověk zná jejich sílu, hraje proti nim, takže jsem nechápal ten kurz na Astanu," uvedl Vůch.

Přestupu do Kostanaje nelituje. I proto, že se mu povedlo splatit všechny dluhy, do kterých se v Česku dostal vinou falešných kamarádů. "Hrál jsem v Česku ligu šest let. Kamarádi mi říkali, že na přípravách je trenéři nabádali, ať po Vůchovi šlapou. Místo aby byli rádi, že je tu někdo, kdo má rád balon. Chtěl jsem změnu. Tobol jsem si vybral i kvůli restům, které jsem si tu udělal, abych si ten život trošku uspořádal. Od podpisu smlouvy je už vše vyřešené, už jedu do plusu," řekl Vůch.

V Tobolu má smlouvu ještě rok. "Měl jsem jiné nabídky, chtěl mě Pavlodar, pak nějaký Ázerbájdžán, Baku, něco z Uzbekistánu. Ale rozhodl jsem se ještě zůstat. Uvidíme, jak to půjde dál. Ještě bych se chtěl zkusit dostat výkony do Astany nebo Kajratu Almaty," uvedl Vůch.

Nyní má bývalý hráč Teplic, Plzně a Liberce mezi sezonami, které se hrají v Kazachstánu systémem jaro - podzim, od 7. listopadu volno a 7. ledna odlétá na jedno ze tří zimních soustředění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klicperovo divadlo muselo zrušit premiéru komedie Woodyho Allena kvůli autorským právům

Klicperovo divadlo v Hradci Králové muselo na poslední chvíli zrušit sobotní premiéru komedie Woodyho Allena Spáči kvůli neschváleným autorským právům k adaptaci hry, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. "Autorská práva jsou zatím v řešení. Tím, že vzniká úplně nová adaptace, musí se schvalovat. Některé věci vznikají přímo při zkoušení," uvedl Sedláček.

Divadlo informaci zveřejnilo krátce před představením a kromě premiéry odložilo i první reprízu naplánovanou na 21. října. Původně filmovou komedie z roku 1973, kde hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keatonová, adaptovali pro divadlo Adam Skala a Martin Satoranský. Prvně jmenovaný se ujal i režie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy