V Anglii přišli na způsob, jak stadiony bezpečně zaplnit fanoušky. Pomoci má aplikace

mar mar
9. 4. 2020 8:31
Máte negativní test na koronavirus nebo protilátky v těle? Tak si můžete koupit lístky na Premier League. Tak by měla fungovat aplikace vyvíjená britskou technologickou firmou. Na ostrovech chtějí zavést zdravotní pas, který bude možné ověřit například při nákupu vstupenek i na stadionu.
Obří zástava radostně vlaje nad fanoušky Arsenalu, Pierre-Emerick Aubameyang právě rozhodl duel s Evertonem
Obří zástava radostně vlaje nad fanoušky Arsenalu, Pierre-Emerick Aubameyang právě rozhodl duel s Evertonem | Foto: Reuters

O aplikaci se už zajímá britská vláda, která by ji ráda primárně použila pro zdravotníky v první linii. Zbystřil ale i šéf Premier League Richard Masters, který vycítil šanci, jak anglické lize aplikací také pomoci.

Zástupci ligy by se měli ještě tento týden sejít s vývojáři aplikace z firmy VST Enterprises a diskutovat s nimi nad možnostmi využití při kontrole zdraví fanoušků u vstupů na stadiony. Technologie zaručující zdraví fanoušků by mohla pomoci k návratu fotbalu na trávníky.

Takzvaný zdravotní pas by měla být aplikace s výsledky testů, kterou by měl každý testovaný u sebe. Při nákupu vstupenky by fanoušek musel nechat naskenovat data ze svého pasu, to samé by jej čekalo při vstupu na stadion. Bylo by tak možné zajistit, aby se nákaza na stadionech nešířila a mohlo se hrát s diváky.

Má to ovšem háček. Aby celý systém fungoval, je třeba zavést masové testování, což se zatím britské ani většině evropských vlád nepodařilo zajistit. Bez negativního testu na koronavirus nebo protilátek v těle by se člověk totiž na stadion nedostal.

Testování by mělo probíhat nadále pouze odbornými pracovníky, ale výsledky by měly být nahrány do aplikace pro každého uživatele.

S myšlenkou "imunitních pasů" přišel už minulý týden britský ministr zdravotnictví. Lidem s protilátkami proti covid-19 by měly umožnit návrat do běžného života. Pasy by měly pomoci zemi při přechodu zpět k normálnímu stavu po uvolnění karantény.

"Může to fungovat ve všech oblastech života včetně sportu. Jednali jsme na nejvyšší úrovni s ministerstvem zdravotnictví i vládou," řekl manažer Manchesteru United Mike Farnan pro Sportsmail. "Není to žádná magie a neříkáme, že to okamžitě zaplní stadiony, ale v přechodové fázi to může velmi pomoci," dodal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy