Odstartuje v květnu liga? LFA plánuje dohrát sezonu do konce června

ČTK ČTK
8. 4. 2020 21:04
Ligová fotbalová asociace chce dohrát první a druhou ligu v kompletní podobě a do 30. června. K tomu je podle ní nutné, aby kluby nejpozději 1. května začaly v úplném režimu znovu trénovat a v polovině května se soutěže znovu rozběhly. Na dnešním jednání se na tom shodl ligový výbor LFA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

První a druhá liga se zastavily 12. března, kdy vláda kvůli šíření nemoci covid-19 vyhlásila nouzový stav. Zatímco amatérské soutěže od třetích lig níže, které organizuje Fotbalová asociace ČR, už byly předčasně ukončeny, profesionální ligy jsou do odvolání přerušeny. LFA se řídí pokynem Evropské fotbalové unie UEFA a pokusí se je dohrát. Volné termíny přineslo odložení letního evropského šampionátu na příští rok.

"LFA bude plně respektovat rozhodnutí a doporučení odpovědných orgánů veřejné moci. Ze sportovního hlediska zůstává jednoznačnou prioritou vyvinout maximální možné úsilí k tomu, aby byl stávající ročník první a druhé ligy dohrán dle hracího systému odsouhlaseného před začátkem soutěží a v termínu do 30. června. To vše samozřejmě za předpokladu, že to umožní vývoj epidemiologické situace v ČR," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda.

Vzhledem k vládním opatřením se týmy nemohou připravovat na hřišti a hráči už skoro měsíc trénují individuálně v domácích podmínkách. Aby se přerušená sezona stihla do 30. června dohrát, je podle LFA nutné, aby týmy od začátku května mohly opět naplno trénovat. V polovině května by se pak musely znovu rozběhnout zápasy, i kdyby to bylo bez diváků.

"Pakliže bychom tedy chtěli dohrát soutěž do 30. června, musíme ji rozběhnout 13. května. A abychom to mohli udělat, potřebujeme dát klubům nějaký časový prostor, aby se mohly připravit, vést plnohodnotné tréninky," podotkl Svoboda v České televizi.

Pokud by vzhledem k situaci nebylo možné dohrát první a druhou ligu do 30. června, připraví ligový výbor ligovému grémiu, tedy na zasedání všech členských klubů, návrh na prodloužení sezony. S tím, že se ročník protáhne do července, nebo dokonce do začátku srpna, počítá řada evropských domácích soutěží.

Ligový výbor se znovu sejde nejpozději do konce dubna, pokud nebude nutné svolat jednání dříve. "Na tomto jednání bude vyhodnoceno, zda bude možné soutěže zahájit do poloviny měsíce května. Současně bude stanoven termín pro jednání ligového grémia, které bude svoláno v nejkratším možném čase po zrušení nouzového stavu," uvedl Svoboda.

Navzdory pokynu UEFA pokusit se dohrát domácí ligy v minulém týdnu nečekaně ukončila nejvyšší soutěže Belgie. Evropská fotbalová unie následně varovala, že by kvůli tomu mohla přijít o místa v dalším ročníku evropských pohárů.

"Je to teď do jisté míry i o vyčkávání. Protože nějakým způsobem sezonu ukončit je nezvratný krok, to už se nedá vzít zpátky. Všichni musí vidět, že doporučení i od nám nadřízených organizací, jak od FIFA, tak zejména od UEFA, je takové, aby všichni zúčastnění udělali maximum, aby se ligový ročník dohrál. Není to jen o české lize, je to napříč Evropou. UEFA pro to dělá maximum - odložila Euro, zrušila reprezentační srazy, připravuje legislativní rámec pro hráče, kterým končí smlouvy 30. června," prohlásil Svoboda.

 

Právě se děje

Další zprávy