Milují ho legendy, může nahradit Ronalda. Rozhodně lepší než jsem čekal, uznal Klopp

mar mar
8. 11. 2020 10:18
Mluví portugalsky, táhne Liverpool, ale není to Roberto Firmino. Jürgen Klopp objevil nového střelce, který může právě zmiňovaného Brazilce vystřídat na hrotu útoku Reds. Diogo Jota je pro Kloppa stále hráčem na lavičku, ale to se může brzo změnit.
Diogo Jota
Diogo Jota | Foto: Reuters

Jota zařídil vítězným gólem jako střídající hráč dvě poslední výhry Liverpoolu v Premier League, hattrickem zazářil v Lize mistrů proti Atalantě. Přesto si zatím ve většině zápasů musí na svou šanci počkat.

V útočném trojzubci Liverpoolu má stále přednost osvědčené trio Mané, Firmino, Salah. Jenže právě hrotového snajpra Firmina by Portugalec mohl v základní sestavě nahradit. Do letošní sezony vstoupil rozhodně s lepší formou.

"Mě nepřekvapuje, že je tak dobrý. Hraje stejně jako dřív, ale v Liverpoolu to je víc vidět. Už když jsem ho přivedl do akademie Porta, říkal jsem, že nahradí Ronalda. Ostatní zvedali obočí, teď už se mnou hodně lidí souhlasí," řekl deníku Marca trenér Jorfe Simao.

Třiadvacetiletý Jota se přitom vymyká běžné představě o fotbalové hvězdě. V soukromí je spíše tichý

Od většiny kolegů v profesionálním fotbale se odlišuje také vkusem co se týče videoher. Zatímco ostatní fotbalisté nejraději sáhnou po hrách FIFA nebo NHL, Jota se baví manažerským simulátorem Football Manager.

"Dalo by se říct, že jsem trochu závislák. Ale pořád ještě tak akorát. Hraní mám rád a velkou část volného času mu věnuju. Zrovna trénuju Telford United," popisoval svůj poslední herní úspěch, kdy ve hře Football Manager vytáhl tým z anglické divizní soutěže až do evropských pohárů.

Jota je známý svou velkou vášní pro fotbal. Už během působení ve Wolverhamptonu si sehnal bydlení kousek od tréninkového hřiště a hned po uvolnění lockdownu v Anglii se vrhnul na individuální trénink.

Čekat od něj nelze ani hvězdné manýry. Neutrácí za drahé oblečení ani rychlá auta. V soukromí nosí většinou jednoduchou teplákovku a po Liverpoolu jezdí běžným SUV značky Mercedes.

V osobním životě je rád v ústranní, snaží se nevyčnívat. To se mu ovšem po prvních úspěšných zápasech za Liverpool přestalo dařit. "Je to šílené. Fanoušci na ulici mě pronásledují a chtějí podpis," divil se.

Mimo jiné se pro něj na Anfieldu rozhodli také proto, že Jota zvládá perfektně angličtinu. "Má nejlepší věk, 23 let, má zkušenosti s Premier League. Navíc je velmi otevřený a připravený na to být v týmu," uznává Klopp.

"Zbožňuju ho. Fantastický hráč. Mám obrovskou radost, že skončil zrovna v Liverpoolu, vítali jsme ho s otevřenou náručí a doufám, že tu zakotví na dlouho," vychvaloval Jotu legendární Steven Gerrard.

Přitom v Liverpoolu vůbec nemusel skončit. Není tajemstvím, že pro trenérský tým Jürgena Kloppa byl až druhou volbou za Ismailou Sarrem z Watfordu. Jenže Liverpool při vyjednávání s Watfordem odradila cenovka a raději se domluvil s Wolverhamptonem na přestupu Joty.

Velké naděje přitom do Joty nevkládali ani v rodném Portugalsku. Byl sice považován za slibného mladíka, ale rozhodně se o něj nečekaly skvělé výkony v národním týmu nebo hattrick v Premier League, píše Daily Mail.

Dost možná i úvahy Kloppa mířily tímto směrem. Za přijatelnou cenu 41 milionů liber bude mít k dispozici kvalitního náhradníka na lavičku, aby mohl v zápase reagovat střídáním Maného, Firmina nebo Salaha.

"Je rozhodně mnohem lepší, než jsem očekával," vyseknul mu německý trenér hlubokou poklonu. Teď je možné, že jeden z ofenzivních tahounů Liverpoolu bude muset sám skončit na lavičce a nechat mladému Portugalci své místo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy