Praha - Zablokovaný týmový autobus, prasečí hlava na hřišti i záplava nadávek a odsuzující kritiky. Ne, fotbalové Lipsko v Německu opravdu nemají rádi. A to především kvůli Red Bullu. Ne že by snad němečtí fanoušci oblíbený energetický nápoj nepili, problém mají především s penězi, které rakouský potravinářský gigant pumpuje do klubu, který ještě před sedmi lety hrál až pátou nejvyšší německou soutěž.
Zejména po letním postupu do bundesligy mu totiž dávají pořádně najevo, že jenom peníze na provozování fotbalového klubu nestačí. A že je potřeba také trochu tradice a historie.
Ostatně ukázalo se to už v jednom z prvních přípravných utkání v historii klubu, k němuž Lipsko odjelo ještě v roce 2009 do Jeny k zápasu proti rezervnímu týmu Carl Zeissu.
Mužstvo tehdejšího trenéra Tina Vogela přivítaly desítky radikálních fanoušků konkurenčních německých týmů a zasypali autobus Lipska láhvemi a policie musela tehdy proti agresivním jedincům použít dokonce slzný plyn, aby mohli hráči vůbec vylézt z autobusu. Nepřející fanoušci dělají klubu problémy dodnes.
Smělé plány vyšly
Majitelé Lipska přitom už při vzniku samotného vzniku klubu vyhlašovali, že by ve více než půlmilionovém městě rádi vybudovali špičkový německý bundesligový klub.
A jak řekli, tak udělali. Během prvních sedmi sezon postoupilo Lipsko z páté ligy až do první bundesligy. V dosavadních pěti bundesligových zápasech tým s devíti reprezentanty v lize ještě neprohrál a připsal si dokonce i skalp Borussie Dortmund.
Zajímavosti o RB Lipsko
- klub byl založen 19. května 2009
- během sedmi sezón postoupil z páté nejvyšší soutěže do Bundesligy
- z kádru ze sezony 2009/10 působí v rezervním týmu Lipska pouze brankář Benjamin Bellot
- v týmu působí mladší bratr německého reprezentanta Samiho Khediry Rani
- RB hraje na třináct let starém stadionu pro 42 959 diváků
Nikdo je nemá rád
Jenže odpůrci uměle vytvořeného klubu bez historie nadále křičí a mnohdy nezůstávají jen u verbálního ataku na klub s dvěma býky ve znaku. Na konci srpna přijelo Lipsko v rámci německého poháru do zhruba 100 kilometrů vzdálených Drážďan, které mimochodem Lipsko v prvním kole poháru vyřadily.
A fanoušci klubu s více než šedesátiletou historií propašovali na tribuny uříznutou hlavu býka, kterou předhodili před své rivaly z Lipska. Dříve během předsezónní přípravy Lipska zase ve Frankfurtu zaházeli fanoušci hřiště šrouby.
A LOAD OF BULL
— - Grand Ultras - (@GrandUltras) August 30, 2016
Dyanmo Dresden fans throw severed bull’s head at rivals RB Leipzig in German Cup tie. pic.twitter.com/OmJTKElqNK
Nešlo ale rozhodně o jediný případ. Lipsko čelí protestům snad před každým svým zápasem. Fanoušci Borussie Mönchengladbach na protest do 19. minuty nefandili. A jindy skvělí kotelníci Dortmundu zase do Lipska vůbec neodcestovali.
"Je pro nás skandální, že čistě obchodní značka rakouského výrobce nápojů může soutěžit v elitní německé fotbalové soutěži. Odporuje to všem sportovním hodnotám," řekl mluvčí dortmundských fanoušků Nicolai Maeurer. "Nechtěli jsme bojkotovat zápas, ale prostě většina z nás nechtěla do Lipska vůbec jet."
V Hamburku zase naplánovali protestní pochod. "Red Bull se v Lipsku chce jen zviditelnit. Jde jim jen o velkou komercionalizaci," stěžoval si iniciátor pochodu v Hamburku Nils Kruger.
Kapitán Lipska: Z protestů si nic neděláme
Před nedělním ligovým zápasem Lipska v Kolíně nad Rýnem si dokonce fanoušci domácích na protest proti bohatému klubu bez tradice sedli na silnici, čímž zatarasili přístupovou cestu na stadion a fotbalisté Lipska se tak se svým autobusem dostali na stadion se zpožděním.
FC Köln fans sitting in the road to block the Red Bull bus from entering the stadium. #scheissRB (Kölner Express) pic.twitter.com/YJDChRvFE7
— Matt (@matt_4d) September 25, 2016
Výkop zápasu byl dokonce o čtvrthodiny opožděn. "Měli jsme menší problémy se vůbec dostat na zápas a potřebovali jsme trochu více času na profesionální přípravu na zápas," vysvětlil zpoždění výkopu trenér Lipska Ralph Hasenhuettl.
"Seděli jsme v autobuse a samozřejmě se protest vnímali, ale už v autobuse jsme se zaměřili na taktiku na zápas a myslím, že nás všechny tyhle protesty dělají silnějšími," řekl po zápase kapitán Lipska Dominik Kaiser.
Hoffenheim už není nejnenáviděnější
Existuje ale jede německý klub, kterému Lipsko v žaludku zas až tolik neleží. Jedná se o Hoffenheim, který sice za sebou má více než stoletou historii, ale až do příchodu softwarového mogula Dietmara Hoppa (a jeho financí) se rovněž trápil v páté lize.
I proto si fanoušci týmu, ve kterém v současnosti působí i Pavel Kadeřábek, v prvním bundesligovém utkání sezony právě proti Lipsku utkání na oko stěžovali, že už nejsou nejnenáviděnějším týmem v Německu.
Další bojkot
Dnes hraje Lipsko předehrávku šestého ligového kola doma, takže mu velké potíže nehrozí, ale i tak bude na stadionu vidět, že s jeho existencí fanoušci hostujícího Augsburgu nesouhlasí.
Hostující tým se totiž podobně jako před nedávnem Dortmund bude muset obejít bez většiny svých věrných fanoušků, kteří na východ Německa neplánují jet. "RB nemůžou fanoušci nikdy přijmout," vyzývají fanoušci Augsburgu na svých webových stránkách.
#Schuster: "We accept the fans' decision not to travel to Leipzig. They explained their choice very clearly and reasonably!" #RBLFCA
— FC Augsburg English (@FCA_World) September 29, 2016
Sportovní ředitel Augsburgu Stefan Reuter, ale krotí nevraživost proti bohatému klubu. "Lipsko má právo hrát fotbal na nejvyšší úrovni," tvrdí Reuter. I přesto ale umožní sledovat utkání fanouškům na velkoplošné obrazovce na domácím stadionu.
Přes všechny peripetie patří Lipsko po pěti odehraných kolech mezi kvarteto týmu, které v bundeslize ještě neprohrály. Pokud neoblíbený tým, ve kterém působí i mladší bratr německého reprezentanta Samiho Khediry Rani vyhraje proti Augsburgu, dotáhne se alespoň do soboty na druhou Borussii Dortmund. Zápas v tuzemsku vysílá Eurosport 2 od 20:00.