Vyrovnaný Maradonův rekord? Tajný pakt, který Hamšík podepsal, je ještě důležitější

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
18. 12. 2017 15:52
Marek Hamšík v minulém kole Serie A konečně vyrovnal rekordní Maradonův účet v barvách Neapole. Ovšem jeho cíl leží výše.
Marek Hamšík se raduje ze své 115. branky v dresu Neapole.
Marek Hamšík se raduje ze své 115. branky v dresu Neapole. | Foto: ČTK

Neapol - Zleva si seběhl do středu hřiště, mezi rozhozenou obranou převzal míč a placírkou ho poslal do šibenice. Brankář soupeře Salvatore Sirigu se jenom ohlédl, tuhle střelu prostě lapit nešlo.

Marek Hamšík tímhle gólem vyrovnal rekord Diega Maradony, nejslavnějšího hráče, který kdy oblékl dres Neapole. Oba teď mají ve statistikách 115 gólů za Neapol ve všech soutěžích. Hamšík svojí trefou zvyšoval skóre sobotního utkání v Turíně, které nakonec Neapol vyhrála 3:1.

"Markovi gratuluji. Doufám, že přidá ještě spoustu dalších gólů, aby udělal radost fanouškům," napsal krátce po zápase na svůj facebookový profil Maradona. K rekordnímu zápisu mu stačilo sedm sezon v letech 1984-1991, Hamšík jich potřeboval deset.

Díky výhře nad FC Turín se Neapol vrátila na první místo v italské lize a dál pracuje na tom, aby konečně získala mistrovský titul. Naposledy ho vyhrála v roce 1990, kdy mužstvo táhl právě legendární Argentinec Maradona. Nosil tehdy dres s číslem 10 a kapitánskou pásku. Tu má nyní Hamšík, jen na dresu nosí sedmnáctku.

Tým drží smlouva o titulu

Vidinou návratu titulu pod Vesuv žije letos celé město. Když skončí ligový zápas, debatují o něm Neapolitáni všude, třeba v typických kavárnách a barech. Kluci na sebe o titulu pokřikují při kopání do míče na křivolakých ulicích, o taktice mužstva zasvěceně mluví i babičky v šátcích, když před domem věší prádlo nebo čistí zeleninu. A všichni milují Hamšíka.

Kapitán, který má navázat na Maradonův více než čtvrtstoletí starý úspěch, si v létě svolal celý tým a společně uzavřeli dohodu. O tom, že letos titul vybojují. Když o ní unikly informace z kabiny ven, nazvala ji italská média "scudetto pact". Součástí dohody je, že klíčoví hráči neodejdou během sezony za lepším a v bleděmodrém dresu Neapole nechají na hřišti všechno.

Hamšík je pro tým nepostradatelný, na hřišti mu patří pozice levého záložníka, odkud spolu se středním záložníkem Jorginhem režíruje hru, v kabině má hlavní slovo se španělským veteránem Pepem Reinou, brankářskou jedničkou týmu. "Moje království měří 120 metrů, můj trůn je ve středu hřiště," říká Hamšík ve videoklipu pro klubový kalendář na rok 2018.

Zodpovědnost kapitána a možnost vyrovnat Maradonův střelecký rekord mu ale letos svazovaly nohy. Stou čtrnáctou branku dal 1. října proti Cagliari, pak se nebyl schopný znovu trefit. Fanoušky sice uklidňoval, že z rekordu nervózní není, jeho agent Juraj Vengloš ale potvrzoval opak. Příznivci Neapole teď věří, že nervozita je pryč a "Marekiaro", jak svému kapitánovi přezdívají, přidá další góly a dotáhne tým k titulu. 

Hamšík jako symbol obrody

Korunoval by tak svůj příběh v klubu, kde hraje už desátým rokem. Odchovanec bratislavského Slovanu přišel do Neapole ze severoitalské Brescie v létě 2007, kdy se tradiční klub z jihu vracel po ekonomickém krachu do nejvyšší soutěže.

Ačkoliv po něm toužily kluby z anglické Premier League i španělský Real Madrid, zůstává Hamšík věrný Neapoli. Od roku 2014 je kapitánem, město si zamiloval a nikam přestupovat nechce.

Spolu s klubovým prezidentem představují symboly obrody klubu. Hamšík táhne Neapol na hřišti, Aurelio De Laurentiis buduje fungující organizaci. Neapol dodržuje vyrovnaný rozpočet, což v rozhazovačných poměrech italského fotbalu není běžné. Po problémech, které měl Hamšík s předchozím trenérem Rafaelem Benítezem, tvoří se současným koučem Mauriziem Sarrim ideální dvojici. 

Svého předchůdce Maradonu dostihl Hamšík i v další věci. Vyobrazení argentinského fotbalového boha se najdou všude po městě, to největší zdobí dům v proslulé Španělské čtvrti v centru Neapole. Hamšík má od letoška podobné ve čtvrti Quarto, severozápadně od stadionu, kde hraje. 

Takto vypadá obraz, který najdete v ulicích Quarta

Takhle komentoval Hamšíkův gól samotný Maradona

 

Právě se děje

Další zprávy