Vyrovnaný Maradonův rekord? Tajný pakt, který Hamšík podepsal, je ještě důležitější

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
18. 12. 2017 15:52
Marek Hamšík v minulém kole Serie A konečně vyrovnal rekordní Maradonův účet v barvách Neapole. Ovšem jeho cíl leží výše.
Marek Hamšík se raduje ze své 115. branky v dresu Neapole.
Marek Hamšík se raduje ze své 115. branky v dresu Neapole. | Foto: ČTK

Neapol - Zleva si seběhl do středu hřiště, mezi rozhozenou obranou převzal míč a placírkou ho poslal do šibenice. Brankář soupeře Salvatore Sirigu se jenom ohlédl, tuhle střelu prostě lapit nešlo.

Marek Hamšík tímhle gólem vyrovnal rekord Diega Maradony, nejslavnějšího hráče, který kdy oblékl dres Neapole. Oba teď mají ve statistikách 115 gólů za Neapol ve všech soutěžích. Hamšík svojí trefou zvyšoval skóre sobotního utkání v Turíně, které nakonec Neapol vyhrála 3:1.

"Markovi gratuluji. Doufám, že přidá ještě spoustu dalších gólů, aby udělal radost fanouškům," napsal krátce po zápase na svůj facebookový profil Maradona. K rekordnímu zápisu mu stačilo sedm sezon v letech 1984-1991, Hamšík jich potřeboval deset.

Díky výhře nad FC Turín se Neapol vrátila na první místo v italské lize a dál pracuje na tom, aby konečně získala mistrovský titul. Naposledy ho vyhrála v roce 1990, kdy mužstvo táhl právě legendární Argentinec Maradona. Nosil tehdy dres s číslem 10 a kapitánskou pásku. Tu má nyní Hamšík, jen na dresu nosí sedmnáctku.

Tým drží smlouva o titulu

Vidinou návratu titulu pod Vesuv žije letos celé město. Když skončí ligový zápas, debatují o něm Neapolitáni všude, třeba v typických kavárnách a barech. Kluci na sebe o titulu pokřikují při kopání do míče na křivolakých ulicích, o taktice mužstva zasvěceně mluví i babičky v šátcích, když před domem věší prádlo nebo čistí zeleninu. A všichni milují Hamšíka.

Kapitán, který má navázat na Maradonův více než čtvrtstoletí starý úspěch, si v létě svolal celý tým a společně uzavřeli dohodu. O tom, že letos titul vybojují. Když o ní unikly informace z kabiny ven, nazvala ji italská média "scudetto pact". Součástí dohody je, že klíčoví hráči neodejdou během sezony za lepším a v bleděmodrém dresu Neapole nechají na hřišti všechno.

Hamšík je pro tým nepostradatelný, na hřišti mu patří pozice levého záložníka, odkud spolu se středním záložníkem Jorginhem režíruje hru, v kabině má hlavní slovo se španělským veteránem Pepem Reinou, brankářskou jedničkou týmu. "Moje království měří 120 metrů, můj trůn je ve středu hřiště," říká Hamšík ve videoklipu pro klubový kalendář na rok 2018.

Zodpovědnost kapitána a možnost vyrovnat Maradonův střelecký rekord mu ale letos svazovaly nohy. Stou čtrnáctou branku dal 1. října proti Cagliari, pak se nebyl schopný znovu trefit. Fanoušky sice uklidňoval, že z rekordu nervózní není, jeho agent Juraj Vengloš ale potvrzoval opak. Příznivci Neapole teď věří, že nervozita je pryč a "Marekiaro", jak svému kapitánovi přezdívají, přidá další góly a dotáhne tým k titulu. 

Hamšík jako symbol obrody

Korunoval by tak svůj příběh v klubu, kde hraje už desátým rokem. Odchovanec bratislavského Slovanu přišel do Neapole ze severoitalské Brescie v létě 2007, kdy se tradiční klub z jihu vracel po ekonomickém krachu do nejvyšší soutěže.

Ačkoliv po něm toužily kluby z anglické Premier League i španělský Real Madrid, zůstává Hamšík věrný Neapoli. Od roku 2014 je kapitánem, město si zamiloval a nikam přestupovat nechce.

Spolu s klubovým prezidentem představují symboly obrody klubu. Hamšík táhne Neapol na hřišti, Aurelio De Laurentiis buduje fungující organizaci. Neapol dodržuje vyrovnaný rozpočet, což v rozhazovačných poměrech italského fotbalu není běžné. Po problémech, které měl Hamšík s předchozím trenérem Rafaelem Benítezem, tvoří se současným koučem Mauriziem Sarrim ideální dvojici. 

Svého předchůdce Maradonu dostihl Hamšík i v další věci. Vyobrazení argentinského fotbalového boha se najdou všude po městě, to největší zdobí dům v proslulé Španělské čtvrti v centru Neapole. Hamšík má od letoška podobné ve čtvrti Quarto, severozápadně od stadionu, kde hraje. 

Takto vypadá obraz, který najdete v ulicích Quarta

Takhle komentoval Hamšíkův gól samotný Maradona

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
před 16 minutami

Británie dodává ukrajinské armádě lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Oznámil to ministr obrany Ben Wallace.

před 1 hodinou

Nejvyšší soud odvolal třebíčského soudce Krátkého z funkce, protahoval 111 případů

Kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal soudce Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Krátkého odvoláním z funkce. Důvodem byly podle rozhodnutí průtahy ve 111 trestních případech. Krátký u soudu vinu doznal, navrhovaný trest odvolání z funkce soudce ale odmítl jako příliš přísný. Rozhodnutí nemá odkladný účinek.

"Vzhledem k množství a délce průtahů nepřicházelo jiné kárné opatření v úvahu. Dopustil se průtahů u 111 věcí v řádu měsíců a v jednom extrémním případě dokonce roku a čtvrt. Šlo přitom o věci, u kterých zákon stanoví lhůtu v řádu dní, maximálně týdnů. Ač má v současné době vážné zdravotní potíže, z dokazování nevyplynulo, že by jimi trpěl už v roce 2020," uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek.

Kárnou žalobu podala předsedkyně Okresního soudu v Třebíči Ludmila Novotná. Důvodem byly průtahy v rozhodování u více než stovky trestních věcí, hlavně v v roce 2020. Senátu řekla, že na Krátkého průtahy ji upozorňoval místopředseda Krajského soudu v Brně i okresní státní zástupce, Krátký ale na výtky vedení soudu nereagoval, jeho přístup k práci se nezlepšil a množství nedodělků se zvyšovalo. Jako postih navrhovala nejvyšší možný trest, tedy odvolání z funkce soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy