Londýn - Britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice BBC ve středu zveřejnila platy svých elitních zaměstnanců a spolupracovníků. Nejvíce si vydělá moderátor Chris Evans, který si ročně přijde na více než 65 milionů korun ročně.
Na seznamu 96 jmen, který letos poprvé přinutila BBC zveřejnit britská vláda, figurují i dva bývalí fotbalisté, Gary Lineker a Alan Shearer. Ani jeden z nich při práci pro veřejnoprávní médium nepřijde zkrátka.
Lineker si v závislosti na okolnostech vydělá 1,75-1,79 milionu liber, tedy přibližně 51-52 milionů korun, Shearer kolem 450 tisíc ročně (přes 12 milionů korun).
Jen pro srovnání, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral si přijde na 160 tisíc korun měsíčně, tedy necelé dva miliony korun ročně. Za každé pololetí ale může získat poměrně výrazné bonusy v řádech statisíců, například za druhou polovinu roku 2016 to bylo 432 tisíc korun.
Z úplně jiné planety pak jsou platy nejlepších fotbalistů Premier League, tedy soutěže, ve které Shearer a Lineker ještě na přelomu tisíciletí působili. Nejlepší hráč minulé sezony, záložník N´Golo Kanté si bez bonusů vydělá tři miliony týdně, nejlépe placený hráč soutěže Paul Pogba dokonce bezmála třikrát tolik (osm a půl milionu korun týdně).
Kde je moje hliníková čepice?
Platy pro hvězdy BBC pochopitelně vyvolaly silnou reakci u veřejnosti, která si tuto veřejnoprávní organizaci platí.
Huge fan of @alanshearer and @GaryLineker as footballers but really, £400-450K and £1,750-1,800K? It's paid for by taxpayers #bbcpapers
— Simon Dudley (@MrSimonDudley) July 19, 2017
"Byl jsem velkým fanouškem jak Linekera, tak Shearera, když hráli fotbal, ale 400-450 tisíc a 1,75-1,79 milionu liber? Vždyť to platí daňoví poplatníci," napsal na Twitter konzervativní politik Simon Dudley. Právě konzervativci jsou přitom velkými kritiky stávajícího systému financování BBC.
Rozhlasové a televizní poplatky v Británii ovšem vyjdou na necelé tři libry týdně, což je méně, než kolik stojí v jakékoliv londýnské hospodě velké pivo.
Kromě systému placení BBC byla ale pochopitelně terčem kritiků i výše odměn pro jednotlivé hvězdy. Více negativních ohlasů se ze dvou fotbalistů na seznamu sneslo na Alana Shearera, jenž vydělává čtyřikrát méně než Lineker. Na vině je jeho poněkud horší mediální obratnost než v případě někdejší hvězdy Barcelony Linekera.
"450 tisíc za měsíc pro Shearera? To je prostě obscénní," napsal na Twitter novinář bulvárního deníku Daily Mail Richard Eden, který tak vyjádřil názor mnoha dalších lidí na sociálních sítích.
£450,000 for Alan Shearer is obscene #BBCpay
— Richard Eden (@richardaeden) July 19, 2017
Někdejší kanonýr Newcastlu na kritiku zatím nereagoval, ohlasy veřejnosti ovšem čile glosoval na svém twitterovém účtu Lineker. "Platy BBC jsou naprostý skandál! Jak může Chris Evans vydělávat více než já?" napsal s humorem sobě vlastním na Twitter. "A kam jsem to jenom dal svoji hliníkovou čepici?"
This whole BBC salary exposure business is an absolute outrage...I mean how can @achrisevans be on more than me?
— Gary Lineker (@GaryLineker) July 19, 2017
Happy BBC salary day. I blame my agent and the other TV channels that pay more. Now where did I put my tin helmet?
— Gary Lineker (@GaryLineker) July 19, 2017
Je přitom poměrně těžké objektivně určit, zdali jsou platy pro hvězdy BBC odpovídající, neboť žádné jiné médium mzdy svých hvězd nezveřejňuje. Třeba Lineker údajně (podle deníku Mirror) nedávno dostal nabídku na lépe placenou pozici v jiném médiu, ale protože má k BBC kladný vztah, zůstal ve veřejnoprávním médiu.
Kde jsou ženy?
Ovšem výše mezd není jediný problém, jemuž BBC kvůli zveřejněnému seznamu musí čelit. Výpis hvězdných mezd totiž podle některých komentátorů naznačuje i genderové a rasové problémy.
Jak je z přehledu jmen jasně patrné, mezi deseti nejlépe vydělávajícími je pouze jediná žena, kterou je na devátém místě Claudia Winkelmanová.
Velká hvězda BBC, která moderuje oblíbenou taneční soutěž Strictly Come Dancig, si přitom vydělá jen o málo více než kritizovaný Shearer (450-500 tisíc liber ročně). A nejde jen o Winkelmanovou. Mužům patří dvě třetiny z 96 zveřejněných jmen.
Tony Hall sets out BBC commitment on gender equality: https://t.co/I4NNTDY33K #BBCPay pic.twitter.com/WO1q4AkRaM
— BBC Press Office (@bbcpress) July 19, 2017
"Dvě třetiny lidí, kteří si vydělají více než 150 000 liber, jsou muži. To se nám rozhodně nelíbí, do roku 2020 chceme rovnoměrné rozdělení," reagoval v tiskovém prohlášení generální ředitel BBC Tony Hali.
Ani poměr pohlaví ale není posledním problémem, kterému BBC čelí. Seznam hvězdných platů vyhlíží poněkud stereotypně také z rasového pohledu.
Jak si všímá třeba deník Telegraph, drtivá většina jmen patří bělochům a jiné rasy mají v seznamu jen desetiprocentní zastoupení.