Inter otočil vypjatý šlágr s Juventusem, trenér De Boer si zachránil židli

Aktualizováno 18. 9. 2016 22:49
Juventus v italské nejvyšší soutěži poprvé prohrál, na hřišti Interu padl poprvé od roku 2010.
Kapitán Interu Mauro Icardi přijímá zasloužené gratulace.
Kapitán Interu Mauro Icardi přijímá zasloužené gratulace. | Foto: Reuters

Řím - Fotbalisté Interu Milán otočili ve 4. kole italské ligy zápas s Juventusem a obhájce titulu porazili 2:1. O výhře soupeře Sparty v Evropské lize rozhodl v 78. minutě Perišič. Skóre tradičního šlágru otevřel v 66. minutě Stefan Lichtsteiner, za domácí však bleskově vyrovnal Mauro Icardi. Inter svého soka na domácí půdě porazil v lize poprvé od roku 2010.

Juventus vstoupil do zápasu jako papírový favorit z pozice druhého celku tabulky proti soupeři z její spodní části. V prvním poločase se oba týmy dostaly do dobrých šancí, záložník Juventusu Sami Khedira však své sólo z úvodu utkání nezakončil a Icardiho střela na druhé straně šla těsně vedle.

Po přestávce otevřel skóre Lichtsteiner, radost ale hostům vydržela jen přes minutu. Ve své další šanci se Icardi nemýlil s přesnou hlavičkou po rohu potvrdil pověst specialisty na Juventus, proti kterému se v osmi zápasech trefil už sedmkrát.

Domácí střelec si po brance připsal i asistenci, právě po jeho centru se také hlavou prosadil Perišič. V této sezoně Serie A Icardi z pěti gólů Interu jeden připravil a čtyři vstřelil.

V hektickém závěru byl ještě po druhé žluté kartě vyloučen záložník Interu Éver Banega. Juventus si vytvořil velký tlak, na vítězství domácích to však už nic nezměnilo.

Milánský celek nastoupil v sestavě: Handanovič - D'Ambrosio, Miranda, Murillo, Santon (79. Miangue) - Candreva, Mário, Banega, Medel (75. Melo), Éder (69. Perišič) - Icardi.

Fiorentina dokázala porazit AS Řím

V dalším zápase na sebe narazily jiné celky, které se v Evropské lize potkají s českými zástupci. Fiorentinu los určil Liberci ve skupině J, AS Řím je soupeřem Viktorie Plzeň ve skupině E.

V souboji atraktivních jmen měli dlouho navrch hosté z hlavního města, jenže nedokázali proměnit velké šance. Edin Džeko pálil z malého vápna nad, Radja Nainggolan trefil tyč. Jedinou brankou zápasu tak o výhře domácích rozhodl v 82. minutě střelou z dálky Milan Badelj.

Sestava Fiorentiny: Tatarusanu - Tomovič, Astori, Rodríguez - Tello (64. Bernardeschi), Badelj, Sánchez, Milič - Iličič (77. Babacar), Kalinič (84. Cristoforo), Valero.

Sestava AS Řím: Szczesny - Florenzi, Manolas, Fazio, Peres - Nainggolan (85. Iturbe), De Rossi, Strootman - Perotti (78. Totti), Džeko, Salah (67. El Shaarawy).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Udine - Chievo 1:2 (25. Zapata - 82. Castro, 90.+5 Cacciatore) Cagliari - Bergamo 3:0 (8. a 73. Borriello, 55. Sau), Crotone - Palermo 1:1 (23. Trotta - 66. Nestorovski), FC Turín - Empoli 0:0, Sassuolo - FC Janov 2:0 (58. Politano z pen., 66. Defrel), Inter Milán - Juventus Turín 2:1 (68. Icardi, 78. Perišič - 66. Lichtsteiner), Fiorentina - AS Řím 1:0 (82. Badelj).

před 20 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.