Hráčům nadávali do čokolád a kakaa, tvrdí Ščasný. Vymýšlí si, reaguje obviněný klub

Rudolf Černík
4. 12. 2019 19:35
Český trenér Senice Michal Ščasný obvinil po utkání slovenské fotbalové ligy fanoušky Zlatých Moravců z rasismu. Klub se jemu i týmu nejprve omluvil, po prošetření události ale prohlásil, že si Ščasný vymýšlí.
Michal Ščasný
Michal Ščasný | Foto: Miro Gasilo/www.skslovan.com

Zlaté Moravce remizovaly v sobotu doma se Senicou 0:0. Víc než ztráta dvou bodů, za kterou kouč hostů Ščasný výsledek označil, mrzely syna bývalého kouče Sparty reakce publika.

"Tolik rasistů na tribuně jsem ještě nezažil," stěžoval si Ščasný po zápase, který z ochozů sledovalo 1138 diváků. "Aby lidi deset minut nepřetržitě nadávali hráčům do čokolád a kakaa… Přijde mi to úsměvné, až nemocné, že se tohle děje na tribunách. Pro mě to jsou chudáci. Zlaté Moravce mají v kádru tři Brazilce a neuvědomují si to. Ubohost," citoval českého trenéra server profutbal.sk.

Za Senici nastoupili v základní sestavě hráči z Nigérie, Tanzánie, Ghany, Kamerunu, Brazílie i Kolumbie.

Činovníci Zlatých Moravců se po Ščasného slovech omluvili hráčům i celému klubu, nicméně záhy vzali svá kajícná slova zpět. "Po důkladném prověření v rámci všech dostupných kanálů vyjadřuje náš klub znepokojení nad zneužíváním témat týkajících se rasismu, xenofobie, antisemitismu a netolerance," ohradil se klub v oficiálním prohlášení.

Zlaté Moravce prý přezkoumaly záznam zápasu, kontaktovaly delegáta i rozhodčí duelu, zástupce ligové komise, nezávislé diváky ve VIP prostorech i novináře. Vyslechly osoby, které seděly přímo nad střídačkami, tedy v těsné blízkosti místa, kde měl trenér hostů rasistické pokřiky slyšet.

"Nikdo, zdůrazňujeme, že nikdo, ani nenaznačil, že by zaregistroval anebo slyšel nějaký nesportovní pokřik na adresu hráčů Senice, jak uvedl její trenér Ščasný," přiblížil klub výsledky svého šetření.

"Dokonce to nepovažujeme ani za tvrzení proti tvrzení, ale za výmysl trenéra FK Senica," pokračovaly Zlaté Moravce v prohlášení. 

V pondělí se přitom klub prostřednictvím generálního manažera Marka Ondrejky omluvil Ščasnému, hráčům i celému FK Senica za případné nesportovní chování diváků, protože to tak "ihned považoval za korektní, slušné a morální".

"Dnes ale musíme konstatovat, že k této omluvě nebyl žádný důvod, protože k žádnému projevu údajného rasismu na našem stadionu během zmiňovaného střetnutí nedošlo. Náš klub nikdy neměl problémy s nesportovním chováním našich fanoušků.  Kdyby byť jen náznakem k něčemu podobnímu došlo, okamžitě by reagoval. A o to razantněji, kdyby šlo o náznaky týkající se projevů rasismu, xenofobie, antisemitismu a netolerance. Tvrdě se od podobných projevů distancujeme a distancovat budeme," uvedly Zlaté Moravce v prohlášení.

Zlaté Moravce jsou v tabulce slovenské ligy po 17. kole na šestém místě, Senica na ně z deváté pozice ztrácí tři body.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Policisté na Chebsku obvinili šest lidí, které podezírají z obchodu s drogami

Chebští kriminalisté z protidrogového týmu TOXI po několikaměsíční práci zadrželi šest lidí, kteří se podle vyšetřování podíleli na dovozu látky pseudoefedrin ze zahraničí do Česka. Na zadržení podezřelých v polovině ledna při akci Diana spolupracovali kriminalisté se zásahovou jednotkou policie Plzeňského kraje. Pět zadržených skončilo ve vazbě, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Obviněným hrozí až desetiletý trest, jelikož podle policie spáchali trestný čin jako organizovaná skupina a ve velkém rozsahu.

Skupina šesti lidí z Chebska ve věku 36 až 61 let skládala podle policie od poloviny minulého roku peníze, aby za ně pořídila pseudoefedrin, kterou měl v zahraničí zajistit jeden z nich, padesátiletý muž. "Ten po obdržení finančních prostředků obstaral domluvenou látku pseudoefedrin a tu měl poté do České republiky osobním vozidlem přivézt jednašedesátiletý cizinec, který byl v první polovině ledna taktéž zadržen," uvedl Kopřiva.

Z pseudoefedrinu pak muži podle policie na Chebsku vyráběli a prodávali pervitin. Při domovních prohlídkách ve stejné chvíli na několika místech na Chebsku policisté zajistili peníze v hotovosti pocházející z distribuce drog, více než 90 gramů pervitinu a více než 2,4 kilogramu pseudoefedrinu. "V případě, že by se podařilo členům organizované skupiny ze zajištěné látky vyrobit drogu pervitin, tak by následným prodejem na černém trhu utržili nejméně dva miliony korun," doplnil Kopřiva.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Tribunál Soudního dvora EU z části zrušil milirdovou pokutu pro Intel

Tribunál Soudního dvora EU dnes částečně zrušil pokutu 1,06 miliardy eur (bezmála 26 miliard Kč), kterou v roce 2009 vyměřila americkému výrobci čipů Intel Evropská komise (EK). Tribunál dnes uvedl, že komise pokutu řádně nezdůvodnila. Intel dostal tehdy pokutu za to, že se pokusil vytlačit z trhu svého konkurenta.

"Analýza provedená komisí je neúplná a právně dostačujícím způsobem neprokazuje, že sporné slevy byly způsobilé nebo mohly vyvolávat protisoutěžní účinky," uvedli soudci.

Komise Intelu pokutu vyměřila v květnu 2009 za zneužití dominantního postavení na globálním trhu s procesory. Společnost podle ní od října 2002 do prosince 2007 uplatňovala strategii, jejímž cílem bylo zbavit se na trhu konkurence.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma podnikatele Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3

Společnost Blueberg Media českého podnikatele Michala Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3. Televize o tom dnes informovala na svém webu. Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi už v prosinci dala souhlas ke změně majitele firmy C.E.N., která vlastní licenci na vysílání TA3. Televizi dosud ovládala skupina Grafobal slovenského podnikatele Ivana Kmotríka.

TA3 začala na Slovensku vysílat v roce 2001, v zemi nepatří k nejsledovanějším televizním stanicím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy