Fanoušci Lazia hajlovali v ulicích Glasgow, Celtic reagoval pověšeným Mussolinim

Sport Sport
25. 10. 2019 8:20
Strašidlo rasismu obchází fotbalovou Evropu. Ve čtvrtek se o tom přesvědčilo Glasgow, kam přijelo hrát utkání Evropské ligy italské Lazio. Velká skupina fanoušků římského klubu před samotným zápasem v ulicích skotského města "hajlovala", podle médií se nacistický pozdrav objevil v hostujícím sektoru i při samotném utkání.

Na extremistické projevy ale domácí fotbalisté i fanoušci dokázali zareagovat. Celtic v zápase zvítězil 2:1, ač o poločase prohrával, a vede svoji skupinu Evropské ligy. Fanoušci zase v ochozech vyvěsili transparenty, kterými se ostře vymezili vůči rasistům z řad příznivců Lazia.

Kromě vulgárních urážek se objevila také kresba s motivem smrti Benita Mussoliniho, fašistického vůdce Itálie z období druhé světové války. Ten byl v roce 1945 popraven italskými partyzány a následně za nohy pověšen na konstrukci benzinové stanice v Miláně. "Následujte svého vůdce," stálo vedle viselce na transparentu, který se objevil na tribuně v Celtic Parku. 

Lazio přitom nemá problémy s rasistickými projevy poprvé. Před týdnem UEFA oznámila, že Římanům kvůli nenávistným projevům fanoušků z říjnového duelu s francouzským Rennes uzavře část stadionu pro další pohárové utkání, v němž bude hostit právě Celtic. 

Už na jaře UEFA řešila hajlující fanoušky Lazia při utkání Evropské ligy v Seville. V roce 2017 zas obletěly svět zprávy o tom, jak při římském derby fanoušci Lazia zneuctili památku oběti holocaustu Anny Frankové. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy