Cavani má problém, kvůli "černouškovi" mu hrozí dlouhý trest

Sport Sport
30. 11. 2020 11:36
Útočník Manchesteru United Edinson Cavani se sice v neděli díky dvěma trefám do sítě Southamptonu stal hrdinou utkání, přesto si zadělal na disciplinární postih. Na svém instagramovém profilu totiž po zápase napsal jednomu z fanoušků "gracias negrito", což se dá přeložit jako "díky, černoušku".
Edinson Cavani v utkání se Southamptonem
Edinson Cavani v utkání se Southamptonem | Foto: Reuters

Údajně zcela nevinně míněná slova, jimiž Cavani odpovídal na pochvalu, vzbudila pozornost anglické fotbalové asociace (FA), která začala incident vyšetřovat. 

Uruguayský fotbalista proto tři hodiny po zveřejnění inkriminovanou reakci ze svých sociálních sítí na podnět klubu smazal. I přesto může třiatřicetiletého kanonýra postihnout tvrdý trest. 

Jeho výše se patrně bude odvíjet od přesvědčivosti argumentu, že podobná fráze je v jeho rodné zemi prý používána zcela běžně a neváže k sobě žádný rasistický kontext. 

S podobným vysvětlením ostatně předstoupil už před devíti lety Luís Suárez, který slovem "negrito" během utkání označil soupeřova hráče Patrice Evru. Disciplinární komisi ale tehdy nepřesvědčil a nezahrál si kvůli tomu za Liverpool osm zápasů v řadě. 

Pokud FA shledá Cavaniho vinným, bude trenérovi United chybět minimálně tři utkání, což je spodní hranice pro daný přestupek. 

Dojemná pocta Maradonovi. Tagliafico napodobil jeho legendární rozcvičku | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy