Fotbalistka vsedě odmítla uctít Maradonu: Byl to násilník a k ženám se choval hrozně

Rudolf Černík Rudolf Černík
30. 11. 2020 10:16
O mrtvých jen dobře? S tím na Paulu Dapenaovou nechoďte. Fotbalistka španělského celku Viajes Interrias FF odmítla uctít legendárního Diega Maradonu, jenž minulý týden ve věku 60 let zemřel, a zatímco její spoluhráčky i soupeřky držely minutu ticha, ona si na protest sedla na zem a obrátila se zády.

Od středečního večera, kdy Maradona zemřel, začínají zápasy po celém světě - včetně třeba Ligy mistrů či české nejvyšší soutěže - stejně: minutou ticha za argentinský idol.

Také před víkendovým přátelským zápasem třetiligového celku Viajes Interrias s prvoligovou La Coruňou nastoupily hráčky uprostřed hřiště k obvyklé ceremonii.

Jenže čtyřiadvacetiletá Dapenaová si sedla na zem a zády se obrátila v opačném směru než ostatní. Parťačky z týmu její názory dobře znaly, takže je chování spoluhráčky ani nepřekvapilo. "Podívaly se na mě a zasmály se, protože věděly, že to nebudu chtít," prohlásila o (ne)uctění Maradony fotbalistka.

Pro místní server Pontevedra Viva pak své důvody vysvětlila. "25. listopadu (kdy Maradona zemřel) je v kalendáři Mezinárodní den proti násilí na ženách. Nevšimla jsem si, že by se někde dělala podobná gesta za oběti těchto činů. Takže nejsem ochotna držet minutu ticha za násilníka a pedofila," prohlásila Dapenaová.

Fotbalistka Viajes Interrias uznává, že se Maradona zapsal do historie a měl "velkolepé fotbalové kvality a dovednosti". "Jenže když chcete být velký hráč, musíte být především člověk a mít vlastnosti, které stojí nad těmito schopnostmi," uvedla.

"Kvůli tomu, že střílel góly a vyhrál mistrovství světa, se nesmí zapomínat na zvěrstva, kterých se dopustil, a jak hrozně se ženami zacházel," doplnila.

Dapenaová také prozradila, že o poločase za ní přišel trenér soupeře a vyptával se, proč se při minutě ticha tak zachovala. "Když jsem mu to řekla, gratuloval mi a prohlásil, že s tím také nesouhlasil," prozradila po utkání, které její celek prohrál 0:10.

Maradona, jenž stejně jako svým fotbalovým uměním proslul i bouřlivým životem, byl například před šesti lety obviněn z napadení své tehdejší o třicet let mladší přítelkyně Rocio Olivaové.

Při hádce, kterou zachytila nahrávka na jejím telefonu, jí měl během hádky uštědřit i dvě facky. Podle jejích slov to navíc nebyl jediný případ, kdy ji fyzicky napadl.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy