Běž, Forreste, běž! Souček byl zrozen k běhu, žasnou v Anglii. Vyzdvihují vliv rodičů

av av
27. 10. 2020 6:29
Jeho maminka milovala maraton, a tak malý Tomáš chodil běhat do lesa s ní. Tak na Britských ostrovech popisují prapůvod úžasných běžeckých výkonů opory londýnského West Hamu Tomáše Součka.
Tomáš Souček v souboji s Bernardem Silvou z Manchesteru City.
Tomáš Souček v souboji s Bernardem Silvou z Manchesteru City. | Foto: Reuters

Okamžitě po svém příchodu do Premier League se zařadil mezi nejběhavější hráče soutěže. Tomáš Souček je neúnavný i v úvodu nové sezony, po úvodních pěti zápasech držel průměr 12,2 naběhaných kilometrů za zápas.

Ačkoliv pro West Ham zdaleka není přínosný pouze tímto aspektem, právě na běhání českého reprezentanta založil list The Sun profilový článek.

Na webových stránkách deníku zasvítil titulek Born to Run - Zrozen k běhu, v tištěném vydání se zase objevila lehce pozměněná hláška z filmové klasiky Forrest Gump: Běž, Forreste, běž! Oproti správné verzi autor jméno Forrest vyměnil za slovo forest, tedy les.

Právě v lesích totiž malý Tomáš kdysi pokládal základy své nezlomné fyzické kondice.

"Moje maminka Iva hrávala házenou, ale v posledních patnácti letech se dala na půlmaratony a maratony. Když jsem byl mladší, chodil jsem s ní do lesa. Pro zábavu. Odtud pochází moje fyzická výdrž," cituje Součka deník.

Sám nikdy maraton neběžel. "Nemám rád velké množství kilometrů v té samé intenzitě. Ale možná to po skončení kariéry zkusím," říká pětadvacetiletý záložník, překypující touhou neustále se hýbat a být aktivní.

Vždyť i Součkův tatínek František - jeho první fotbalový trenér - nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyprávěl: "I mimo tréninky prostě chodil ven hrát fotbal. I s dospělými. A když přišel domů, kopal si v pokojíčku. Anebo tam cvičil, což dělá dodnes. Když k nám přijede, pořád tam cvičí."

Jeden ze základních kamenů současné základní sestavy Hammers se směje, když vypráví, jak mu byl fotbal prakticky od narození jeho nevyhnutelným osudem.

"Když jsem se narodil, byla to jasná volba. Šel jsem ven, na oběd, na večeři, prostě kamkoliv jsme šli, vždycky jsem se ptal, jestli si s sebou můžu vzít míč," vzpomíná Souček.

S tátou jako malý koukal na Premier League a na Ligu mistrů. Tu okusil v dresu pražské Slavie, anglická liga byla dalším splněným snem. "Měl jsem rád hráče, kteří hráli na podobné pozici jako já, třeba Yayu Tourého. Tátovi jsem vyprávěl, jak sním o tom hrát v Anglii," říká.

Za to, jak ho vychovali a jak se obětovali, když potřeboval vozit pětkrát týdně z Havlíčkova Brodu na tréninky do Prahy, je Souček rodičům dodnes vděčný.

"Nebylo to pro ně jednoduché. Časově i finančně. Když jsem se stal profesionálem, snažil jsem se jim to vrátit. Jsem šťastný za to, co pro mě udělali," vysvětluje vysoký středopolař pro The Sun.

Tottenham - West Ham, Premier League (Tomáš Souček, Harry Kane)
Tottenham - West Ham, Premier League (Tomáš Souček, Harry Kane) | Foto: Reuters

Vzpomíná na světové hvězdy, jejichž plakáty měl vylepené v pokojíčku. Teď některé z nich potkává na trávníku. A ačkoliv si zachovává pokoru a skromnost, netají zároveň velké ambice.

"Je pěkné hrát proti špičkovým hráčům. Ale teď chci prostě být lepší, než jsou oni," říká sebevědomě.

Není se čemu divit. Do slavné Premier League vstoupil působivě. Za Hammers dosud odehrál devatenáct utkání, dal tři branky, vyhrál 161 z 280 osobních soubojů a 107 ze 173 vzdušných soubojů.

Pro Davida Moyese se stal nepostradatelným, velebí jej i kapitán týmu, anglický reprezentant Declan Rice.

"Je skvělé s ním hrát. Je to hráč, kterého jsme přesně potřebovali. Přidal naší hře něco hodně důležitého, co nám léta chybělo," chválí Součka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy