Mourinho vyjádřil obdiv Součkovi. West Ham slaví úchvatnou loupež na Tottenhamu

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 10. 2020 7:04
Tenhle tým má srdce! Fanoušci fotbalového West Hamu United slaví remízu z londýnského derby na hřišti Tottenhamu. Neuvěřitelný nedělní šlágr anglické Premier League nabídl šest branek, do sítě hostů padaly jen v úvodní čtvrthodině, do sítě domácích výhradně v té závěrečné.

Za hrdinu byl střídající Manuel Lanzini, jehož fenomenální rána zapadla přesně do šibenice v páté minutě nastavení. Josého Mourinha v tu chvíli polévalo pořádné horko.

Jeho tým totiž vstoupil do zápasu fantasticky, už v první minutě se po benevolentní práci stoperů Hammers prosadil nejlepší střelec ligy Son Hung-min. O chvíli později lovil brankář Lukasz Fabianski další míč ze sítě po přesné ráně Harryho Kanea.

Ten samý hráč v 16. minutě dovršil pro West Ham čtvrthodinku hrůzy a pro sebe dechberoucí úvod do sezony - pět gólů a sedm asistencí v pěti duelech.

Když ještě v 81. minutě svítilo na ukazateli skóre 3:0, nikdo už o držiteli třech bodů nepochyboval. A to byla chyba.

Přes kolaps v závěru Mourinho po utkání nepůsobil vyloženě frustrovaně. Naopak ve svém arzenálu našel hřejivá slova na adresu soupeře.

"Měli jsme se před nimi na pozoru, dobře jsme věděli, proti komu hrajeme. Veřejně musím West Ham pochválit. Hlavně za to, jak věřili až do konce. Měli štěstí, ale zřejmě si ho zasloužili," prohlásil slavný kouč.

A vyřkl i jedno konkrétní jméno: Tomáš Souček. "David v něm našel svého nového Fellainiho," podotkl Mourinho.

Mourinho mluví o Součkovi:

Ačkoli se okamžitě objevily cynické komentáře o tom, jak přirovnání k někdejšímu belgickému reprezentantovi nemusí být nutně vnímáno jako kompliment, z úst Mourinha jím jistě bylo.

Tomáš Souček: Moyesův nový Marouane Fellaini:

Portugalský stratég totiž v době svého působení na Old Trafford Fellainiho hojně využíval a netajil se obdivem k jeho způsobu hry. Belgičan byl jeho oblíbencem, v United ho přitom "zdědil" po svém předchůdci - současném kouči Hammers Davidu Moyesovi. Ten vedl Fellainiho v Evertonu a po svém nástupu na lavičku Red Devils v létě 2013 si Belgičana okamžitě přivedl s sebou.

Na sociálních sítích se po Mourinhově chvále rozjely spekulace: nebude chtít "Special One" už v lednu českého středopolaře přetáhnout pod svá křídla?

Přes euforii z nečekaného zisku bodu nakonec fanoušci Hammers přivřeli oči nad výraznými nedostatky, jež zejména v prvním poločase hra jejich týmu nabídla.

Střízlivé je bodové hodnocení jednotlivých hráčů na serveru Footbal.London.

Pouze architekt závěrečné parády Lanzini dostal za třináct minut svého působení na hřišti známku 8. Pak už jen šestky a pětky a čtyřka pro tentokrát nevýrazného tvůrce hry Pabla Fornalse.

Dva čeští reprezentanti patřili mezi čtyři hráče, kteří si vysloužili lehce nadprůměrnou šestku.

"Neměl tušení, jestli má bránit Sona nebo Reguilona, když Spurs útočili. Třetí gól pramenil z jeho nerozhodnosti. Ve druhé půli byl ale dobrý," napsal deník o Vladimírovi Coufalovi a připomněl, že sehrál klíčovou roli při druhém gólu svého týmu, když si jeho ostrý centr do vlastní sítě srazil stoper Davinson Sánchez.

Probouzí se Dani Alves uprostřed noci s nočními můrami o Vladimíru Coufalovi, který je teď místo něho nejlepším pravým bekem na světě?

Podobně rozporuplného hodnocení se dočkal i Souček. Tradiční štítovou hradbu, tvořenou z něj a kapitána Declana Rice, tentokrát soupeři přeběhali.

"Vypadal jako hrozba, když vyrazil kupředu. Ale on i Rice to záložníkům Spurs strašlivě otevírali. Ve druhé půli byl lepší, ale nebyl to jeho nejlepší den v barvách Hammers."

Protivníci na podobných pozicích podle Football.London Součka převýšili, osmičku dostal Tanguy Ndombele, sedmičku Pierre Emile Hojbjerg.

Neúnavné náběhy Součka do vápna soupeře při křídelních akcích vtipně na Twitteru znázornil jeden z fanoušků:

Český záložník je v každém případě hodně vidět, pro současný West Ham je nepostradatelný. A mimochodem se dostal i na čelo jedné ze statistik současného prozatím extrémně zajímavého ročníku Premier League. S dvanácti pokusy je nejčastěji střílejícím hráčem z těch, kteří doposud neskórovali.

Spokojenosti v táboře West Hamu se nicméně divit nelze. Ohromně těžký los totiž Kladiváři zvládají nad očekávání. Ze zápasů na Arsenalu, doma s Wolves, na Leicesteru a Tottenhamu vytěžili sedm bodů. A to ještě na Emirates prohráli nezaslouženě po skvělém výkonu.

A co je důležité především, fanoušci mohou konečně jásat: "Tenhle tým má srdce."

Patřičně nadšený a pyšný byl ostatně i sám David Moyes.

"Pro manažera je složité používat to slovo příliš často, ale dnes večer jsem opravdu hrdý, že vedu tenhle tým. Jak dobře hráli, jak dobře se udrželi v zápase, jak se nikdy nevzdali a makali pořád dál… Prohrávat o tři góly na Tottenhamu a vyrovnat, to je velký výsledek," nechal se slyšet skotský trenér.

V následujících dvou kolech čekají na Moyesův stále sebevědomější a ambicióznější tým další zásadní duely. Doma proti Manchesteru City a na půdě úřadujícího mistra Liverpoolu.