Začne další hon na čarodějnice, varuje rebel Lněnička

Jiří Šidliák
20. 3. 2008 11:15
Předseda ORK o žalobě proti svému zvolení nevěděl
Ondřej Lněnička, podle soudu neplatně zvolený šéf ORK.
Ondřej Lněnička, podle soudu neplatně zvolený šéf ORK. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hon na čarodějnice může podle slov bývalého předsedy odvolací a revizní komise fotbalového svazu Ondřeje Lněničky spustit kauza spojená s verdiktem soudu, který na základě žaloby regionálního klubu uznal zvolení Lněničky za neplatné.

"Pokud zde dříve byla podivná rozhodnutí ve věci trestu místopředsedy Kubíčka, odvolání panů Fouska nebo Doležala, mám obavy, že nyní to bude pokračovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý předseda.

Vedení ČMFS seznámilo média s verdiktem obvodního soudu pro Prahu 1 ve středu po zasedání výkonného výboru.  Rozsudek prohlašuje zvolení předsedy odvolací a revizní komise Ondřeje Lněničky a dalšího člena Radka Dvořáka za neplatné.

Rozsudek nabyl platnosti 26. února a není proti němu žádného odvolání. Tuto lhůtu totiž svaz nevyužil, aniž by o přijetí rozsudku samotnou ORK informoval. Co si o nastalé situaci myslí odvolaný předseda ORK?

Čtěte také:
Fotbalová válka vrcholí. Kritika svazu odvolal soud

Věděla vaše komise o tom, že je proti ní nějaká žaloba?
O podané žalobě jsme nevěděli, ačkoli jsme se opakovaně snažili dobrat informací, jestli nějaká řízení ohledně volby odvolací a revizní komise probíhají.

Můžete prozradit, koho a kdy jste se ptali?
Výslovně byli tázáni pánové Obst (bývalý předseda ČMFS), Petrásek (šéf legislativy) a Vacek (místopředseda svazu). Všichni z nich uvedli, že o podaných žalobách nemají žádné povědomí. Je to zhruba měsíc zpátky.

Jak myslíte, že se bude dále tato kauza vyvíjet?
Podle mého názoru může tato situace spustit další "hon na čarodějnice". Pokud zde dříve byla podivná rozhodnutí ve věci trestu místopředsedy Kubíčka, odvolání panů Fouska nebo Doležala, mám obavy, že nyní to bude pokračovat.

Předseda Mokrý na středeční tiskové konferenci prohlásil, že chce v nejbližší době svolat novou ORK, jež by si měla zvolit nového předsedu místo vás.
Jsem si jist, že na to pan předseda nemá právo. Ve stanovách není nikde upraveno, že by on měl svolávat zasedání tohoto orgánu.

Znamená to, že ORK se v současném tříčlenném složení může dál řídit sama?
Komise je i ve třech lidech usnášeníschopná. Bude tedy záležet na nich, jak se k tomu postaví a jestli na svá jednání dva náhradníky přizvou. Pokud bychom šli do důsledku, jestli je rozsudek proti neplatnému druhému kolu voleb výslovně uplatněn proti mně a panu Dvořákovi, musela se stejná chyba stát také v případě zvolení náhradníků Volného a Važanského. Navíc si myslím, že já jsem byl zvolen už v kole prvním.

Můžete to vysvětlit?
V prvním kole volby bylo na valné hromadě přítomných, tj. vyzvedlo si volební lístky a hlasovalo, 116 delegátů. A já získal 61 hlasů, což je nadpoloviční většina. Jen díky pochybení volební komise, která argumentovala nutnou většinou všech (128) delegátů jsem byl poslán do kola druhého. Ostatně i ve zmíněném rozsudku je uvedeno, že jsem proti tomu protestoval už na valné hromadě.

ČMFS by teď mohl mít problémy s orgány UEFA, jimž se nikdy zasahování státních orgánů do fotbalu nezamlouvá...
Podívejte, já už tři roky tvrdím, že každý z členů ČMFS má právo podat žalobu u civilního soudu, aniž by mu hrozila nějaká rizika. Paradoxně jsem rád, že TJ Sokol Záblatí v tomto vlastně stojí po mém boku.

Jsem zvědav, jak se k této situaci postaví svazové vedení, které vždy vehementně bojovalo proti jakýmkoliv takovým žalobám. Nicméně věřím, že s orgány UEFA problémy nebudou a neohrozí se ani naše účast na Euru.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 1 hodinou

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy