Akce Ďolíček: Praha 10 chce do léta získat stadion Bohemians

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 10. 2013 13:30
Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík má sen: Aby příští ligový ročník rozehráli Bohemians 1905 v Dolíčku, který už by patřil městské části
Akce záchrana Dolíčku pokračuje, starosta městské části projevil zájem stadion Bohemians odkoupit
Akce záchrana Dolíčku pokračuje, starosta městské části projevil zájem stadion Bohemians odkoupit | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jeden čas to vypadalo, že příznivci Bohemians o svůj tradiční fotbalový stadion přijdou. A to úplně a definitivně.

Tým byl pod záminkou zastaralého příslušenství stadionu, nevyhovujícího první lize, přestěhován do nedalekého Edenu, spekulovalo se o plánech tradiční vršovický Ďolíček strhnout a postavit místo něj obchodní centrum.

Fanouškovské hnutí Desítka pro domácí, které uspělo v komunálních volbách na Praze 10, ale vytvořilo takový politický tlak, že se tahle operace zkázy zastavila.

Teď už Bohemians 1905 Praha kopou Gambrius ligu opět ve svém Ďolíčku. A chystá se naopak krok, který by měl stadionek definitivně zachránit. To se patrně podaří ve chvíli, kdy se stane majetkem městské části Prahy 10.

Mám sen, volá Zoufalík

"Mám sen, že do příští prvoligové sezony už Bohemka vyběhne v Ďolíčku, který bude v tu chvíli městským stadionem," hlásí se k projektu Bohumil Zoufalík, starosta městské části Praha 10.

Bývalý člen ODS nyní vystupuje jako nezávislý. A je jedničkou pražské kandidátky sdružení Hlavu vzhůru pro blížící se volby do poslanecké sněmovny.

Zachránit stadion Bohemky je podle něj úkol srovnatelný se záchranou vily bratří Čapků, kterou si "desítka" nedávno také koupila. Za 43 milionů korun."

A kolik je městská část ochotna zaplatit současným vlastníkům za stadion, na němž od nepaměti hrává Bohemka?

"Základní zásada je ta, že rozhodně nemůžeme dát ani o korunu víc, než bude činit znalecký odhad," říká Zoufalík.

Ten poslední byl vyhotoven v roce 2011 a uváděl cenu 85 milionů korun, právě nyní se provádí nový.

A co směna za parkoviště?

Existuje ale i varianta, že součástí transakce bude směna pozemků. Současný vlastník stadionu, společnost Bohemians Real, by v této variantě mohl získat škvárové hřiště poblíž stadionu.

S tím, že by mu následně politická reprezentace nečinila problém v tom, aby na pozemku vztyčil nějaký developerský projekt.

Peníze? Směna nemovitostí? Či kombinace obojího? "Já zatím žádnou z variant nepreferuji, do konce roku bychom měli dostat potřebné podklady, podle nichž bychom už mohli činit nějaká rozhodnutí," říká Zoufalík.

Současným vlastníkem stadionu je Bohemians Real. V ní drží zhruba z poloviny vlastnický podíl CTY Group, jejíž vlastníci, podnikatelé Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás zase drží přes lucemburskou společnost Cifi Football hlavní podíl akcií v klubu Bohemians 1905.

Druhá půlku akcií Bohemians Real by měla kontrolovat firma, za níž stojí dědici Miroslava Kříže, někdejšího místopředsedy fotbalové asociace, který před několika lety záhadně zmizel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy