Vlastník Ďolíčku odpovídá radnici: 84,5 milionu? Málo

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 3. 2012 5:00
V obchodu mezi majitelem stadionu a Prahou 10 může hrát roli směna pozemků
Vrátí se "klokani" do Ďolíčku?
Vrátí se "klokani" do Ďolíčku? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fanoušci Bohemians 1905 mají jasno. Chtějí, aby jejich klub hrával své zápasy opět v tradičním Ďolíčku, ne v Edenu. Už započala jednání mezi radnicí městské části Praha 10 a vlastníkem stadionu. Město chce stadion koupit. Podle vlastníka však nabízí příliš nízkou kupní cenu.

"Město přišlo s nabídkou 84,5 milionu korun. To je o 26 milionů méně, než do stadionu jeho vlastníci investovali. To je nepřijatelné," sdělil deníku Aktuálně.cz Ondrej Oravec, předseda představenstva společnosti Bohemians Real. Právě ta stadion vlastní.

O fotbalu čtěte více:

Před dvěma lety začali hrát Bohemians domácí zápasy na stadionu v Edenu. Nelíbí se to ani příznivcům "klokanů", ani Slavii, jež má právě v Edenu tradiční domovské právo. Fanoušci proto založili hnutí Desítka pro domácí - to uspělo v komunálních volbách a na zastupitelstvu Prahy 10 v prosinci prosadilo usnesení, že se městská část pokusí stadion v Ďolíčku koupit.

Plán počítá s tím, že by Praha 10 následně investovala i do úprav potřebných k tomu, aby stadion splňoval podmínky fotbalového svazu pro pořádání prvoligových zápasů.

Předpokládá se, že by klub Bohemians 1905 celou investici města splácel formou nájmu. S tím, že městu by se vložené prostředky vrátily díky tomuto mechanismu po 20 letech.

Do stadionu jsme dali o 26 milionů víc, volají vlastníci

Stadion vlastní společnost Bohemians Real. V ní drží po padesáti procentech akcií CTY Group a Bristow Partners. Vlastníci CTY Group, miliardáři Krajňák a Kamarás, zároveň drží rozhodující balík akcií v klubu Bohemians 1905. Bristow Partners je pak společností, v jejímž představenstvu sedí dcery zmizelého podnikatele Miroslava Kříže, bývalého místopředsedy fotbalového svazu.

"Akcionáři Bohemians Real s podmínkami obchodu, tak jak je navrhuje Praha 10, nesouhlasí," říká Ondrej Oravec. Když sečte pořizovací cenu stadionu s prostředky, jež vlastníci do Ďolíčku a jeho oprav investovali, plus poplatky a daně, dostane se podle svých slov k částce o 26 milionů vyšší, než je 84,5 milionu korun, které nabízí Praha 10.

"Navrhujeme řešit tu záležitost směnou pozemků," naznačuje Oravec, kudy by se případná jednání mohla ubírat.

"Reakci Bohemians Real na naši nabídku máme teprve krátce. Nyní hledáme další možnosti, jsme teprve na začátku vyjednávání, zmíněná směna pozemků je jednou z variant, které budeme analyzovat," říká Petr Vozobule, předseda sportovního výboru Prahy 10.

Oravec: Že to Bohemka splatí? Nám nedala ani korunu

Ondrej Oravec z Bohemians Real zpochybňuje i tezi, že klub Bohemians 1905 vrátí radnici její investici formou spláceného nájmu. "Od roku 2007 nezaplatili Bohemians 1905 naší společnosti za užívání stadionu v Ďolíčku ani korunu, což bylo v jasném rozporu se všemi ujednáními," hřímá Oravec.

"Tak neplatili jsme, to je pravda. Ale už jsme se platit naučili," reaguje Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians 1905 s odkazem na to, že vlastníkům stadionu v Edenu "klokani" za pronájem platí. Když byli předtím v Ďolíčku, hřešili na to, že klub i stadion do značné míry kontrolovali shodní vlastníci.

Nájem, který by ale "klokani" podle chystaného projektu platili v Ďolíčku, by byl významně vyšší než ten, který nyní hradí v Edenu.

"Všechna jednání mezi radnicí a vlastníkem stadionu jsou teprve na začátku. Věřím, že na jejich konci bude výsledek pozitivní pro klub Bohemians 1905," komentuje Jakubowicz, předseda představenstva ligového klubu, fakt, že se představy vlastníka a potenciálního kupce stadionu zatím významně liší.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy