Vrba: Ukázali jsme charakter, nemohli jsme prohrát

Pavel Vrba po zápase přiznal, že ani na okamžik nezapochyboval o tom, že by jeho tým neměl skóre duelu s Islandem otočit.
Plzeňští fanoušci přivítali při nástupu týmů trenéra Vrbu transparentem s podobiznou a nápisem "Trenér číslo 1".
Češi před skvělou kulisou vyprodané Doosan areny začali náporem a nic nenasvědčovalo tomu, že by brzy měli inkasovat.
Jako první zahrozil Lafata, který hlavičkoval do islandského brankáře.
Jenže pak přišla devátá minuta a chyba brankáře Čecha. Český gólman dlouhý aut soupeře jen vyboxoval vysoko nad sebe a Birkir Bjarnason vrátil míč na malé vápno, odkud ho nepokrytý Ragnar Sigurdsson poslal hlavou do sítě.
Foto: Milan Kammermayer
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 11. 2014 0:00
Pavel Vrba si přezimování na prvním místě užíval o to více, že toho jeho svěřenci dosáhli v Plzni, kde v předchozích téměř pěti letech trénoval.

Plzeň - Po závěrečném hvizdu nedělního duelu kvalifikace o Euro 2016 proti Islandu zaťal paži na znamení vítězství a v podobné euforii pokračoval i na tiskové konferenci po zápase, který česká reprezentace vyhrála 2:1. Po čtyřech podzimních duelech se tak s plným počtem dvanácti bodů dostala do čela skupiny A.

Pavel Vrba si přezimování na prvním místě užíval o to více, že se o to jeho svěřenci přičinili v Plzni, kde v předchozích téměř pěti letech trénoval místní Viktorii.

"Jsem spokojený především s výsledkem, ten je pro nás důležitý. Branka v závěru poločasu pro nás byla obrovským povzbuzením. Pokračovali jsme v podobném stylu i ve druhé půli, opět jsme měli docela dost šancí, ty situace jsme ale měli řešit lépe. Na druhou stranu jsme měli při té druhé brance štěstí," uznal Vrba po zápase.

Pane Vrbo, co jste si říkal po lacině inkasovaném gólu. Nebál jste se, že to váš tým psychicky zlomí?
Je škoda, že jsme dostali tak brzy gól, protože to trochu ovlivnilo vývoj utkání. I tak jsme ale mohli vyrovnat o něco dříve. Dařilo se nám kombinovat po křídlech, ve finální fázi jsme ale nebyli dostatečně kvalitní. Ať už to byl Lafata nebo Krejčí.

Vyčítal jste jim nebo Petru Čechovi něco po zápase?
Petr prý místo míče trefil soupeřovu hlavu. Měl být důraznější a zřejmě to mohl uhrát. I spoluhráči mu asi mohli pomoci a toho útočníka třeba zablokovat. Na druhou stranu v rozhodujících momentech nás Petr podržel.   

Po otočení skóre jste byli dál aktivní a Island téměř k ničemu nepouštěli. Pět minut před koncem však Petr Čech zlikvidoval velkou šanci soupeře na vyrovnání. Ty nevyužité šance byste hráčům v případě vyrovnání asi dlouho vyčítal, že?
Island po gólu na 2:1 zjednodušil hru a dostával se tam po nákopech. Nás pak podržel Petr Čech, který na konci dobrým zákrokem na malém vápně zlikvidoval vyloženou příležitost soupeře. Překvapení pro nás bylo, že nastoupil stoper, kterého jsme považovali za zraněného. Šlo shodou okolností o hráče, který házel ty dlouhé auty. To je ale spíše naše hloupost. 

Jak se dá takovýmto situacím předejít? Po jednom z těchto autů soupeř zamkl váš tým v pokutovém území snad na minutu?
Moc dobře jsme věděli, že Island je z těch autových vhazování mnohdy i nebezpečnější než po rozích. Hned na začátku k tomu došlo a nedokázali jsme to ubránit. To mě mrzelo, ale i to se stává.

Výhru jste nakonec udrželi, o to víc vás asi musí těšit, že jste už podruhé v kvalifikaci zápas otočili, že?
Ano, o to více mě teď těší, že jsme zvedli hlavy a dokázali ten zápas otočit. Ať už to bylo v Turecku nebo teď, ukazuje to sílu toho mužstva. Já věřím, že to tak ještě dlouho vydrží.    

Vyšlo vám i nasazení Jaroslava Plašila a Daniela Pudila. První zařídil vítězný gól, druhý přihrál na ten úvodní. Takže i z toho máte radost, ne?
Jak Pudil tak Plašil dlouho prostor v národním mužstvu nedostali. Oba to ale zvládli velice dobře. Ukazuje se, že ty hráče dnes máme a nemusíme se spoléhat na nějakých deset nebo jedenáct hráčů. Pokud nemusíme kvůli zranění jednoho hráče měnit tři nebo čtyři posty, tak se to dá zvládnout. Dnes se nám to vyplatilo.

Jak byste zhodnotil výkon kapitána Tomáše Rosického. Zdálo se, že by dneska na hřišti za výhru i padl...
Tomáš má národní mužstvo na to, aby se nějakým způsobem bavil fotbalem. Ve všech našich zápasech byl vidět a naše mužstvo se na něj mohlo spolehnout. Já bych mu přál, aby hrál i v Arsenalu, protože pak by mohl být ještě lepší. Já ho obdivuji, že dokáže zahrát podobně i při té menší zátěži v klubu. Ty jeho zkušenosti jsou v tomto ohledu velice cenné.  

Nyní jste se dostali do pozice favorita skupiny. Jak to vnímáte?
Favoritem skupiny určitě nejsme. Samozřejmě je to ale dobře, že máme dvanáct bodů. Víme, že Holanďané budou v závěru silní. Pro nás je to dobrý vklad pro příští rok, ještě to ale musíme minimálně ve třech nebo čtyřech zápasech potvrdit. Máme pořád co zlepšovat. Pro hodně hráčů z české ligy je to ukázka, že můžou dostat šanci. Já jim tu šanci dávat budu a hráči mi důvěru oplácejí.  

Nakoplo váš tým to, že mu veřejnost po nevydařených přátelských zápasech příliš nevěřila?
Jsem rád, že jsme dokázali na kritiku po přípravných zápasech odpovědět. Jestli si někdo myslí, že po dvou měsících jde udělat nějaké výrazné změny, tak tak to není. Ty kroky musí být postupné. Teď se to začíná trošku obracet k tomu fotbalu a neřešíme jiné problémy. Díky úspěchu mají zase lidé z fotbalu radost. Doufám, že to bude pokračovat.   

Hrálo se v Plzni, kde jste strávil krásné roky. Jak moc vás dojalo, že diváci během zápasu i po něm vyvolávali vaše jméno?
Včera jsem byl dojatý, protože na nás přišlo na trénink více lidí, než chodí na mnoha stadionech na ligu. Fanoušci nás tady při tréninku i povzbuzovali. Viděl jsem samozřejmě i ten plakát, který mě určitě potěšil. Rád bych ale všem poděkoval, že podporovali celé mužstvo i za nepříznivého stavu. Podobnou atmosféru národní mužstvo moc často nezažívá a já jsem rád, že to je zrovna v Plzni.   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy