Praha - V reprezentaci je místo jen pro ty, co nastupují v klubech. Tohle heslo nebo velmi podobné slogany používá řada trenérů národních týmů.
Pavel Vrba zpřesňuje, jaká je v tomto ohledu jeho filozofie. Odkazuje na to, že je třeba rozlišovat, zda hráč působí v top klubu, nebo zda nehraje ani v celku, který se potácí někde na konci ligové tabulky.
Nejen o tom hovoří ve druhé části rozhovoru pro Aktuálně.cz.
V první části interview promluvil Pavel Vrba o tom, jakým stylem chce s národním týmem hrát, jakou roli v ofenzivněji laděném systému vidí například pro Tomáše Hübschmana nebo jaké má plány s Matějem Vydrou. První část rozhovoru čtěte PRÁVĚ ZDE.
Petr Jiráček, Michal Kadlec, Tomáš Kalas... To jsou namátkou tři vybraní reprezentanti, kteří na podzim nastupovali sporadicky nebo vůbec. Budete na hráče v takové situaci apelovat, aby změnili klub?
"Abychom si to přesně vysvětlili... Četl jsem články, že u mě nebudou nastupovat fotbalisti, co nebudou hrát v klubech. Rozlišujme. Jsou hráči, kteří působí v top klubech, a u nich je to něco trošku jiného. Pro příklad - v Realu nebo Barceloně třeba hrávají méně, ale za reprezentaci ano a jsou v ní úspěšní. Ale pokud jde o hráče, kteří se vyskytují v týmech, co v ligových tabulkách najdete třetí čtvrté od konce, a přesto ti fotbalisté nemají výkonnost na to, aby tam nastupovali, tak to je velký problém. Pak si musí zvážit, jestli jsou ve správném klubu, případně oželet i výhody, které jim plynou z toho, že jsou tam, kde nehrají."
V roce 2015 se v Česku koná mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Věkově splňují podmínky startu namátkou Krejčí, Václav Kadlec, Vydra, Kalas... Máte už v této souvislosti v hlavě nějakou základní filozofii, jak se rozdělí české síly?
"Už jsme o tom s trenérem jedenadvacítky Kubou Dovalilem hovořili. A ten rozhovor bude jistě pokračovat. Každopádně si určíme pravidla. Vidím to tak, že pokud ti hráči budou mít vysokou výkonnost a budou důležití pro A-tým, tak budou samozřejmě k dispozici mně. Ale pokud by měli za áčko odehrát v utkání třeba jen dvě minuty, pak je nesmysl, aby byli s námi. To pak bude lepší, když odehrají celý zápas za "21". Ještě si k tomu nastavíme mantinely."
O Bílkovi se vůbec bavit nechci
Zmiňoval jste, že chcete intenzivně komunikovat s ligovými kluby. Jde o pokus vybudovat lepší vztahy, než jaké jste měl nastavené třeba s Michalem Bílkem? Občas byl oheň na střeše, když se vám některé jeho tahy nezdály být vůči Plzni dostatečně citlivé...
"Já se k Michalovi nechci vůbec vyjadřovat, tento rozhovor není o Michalu Bílkovi."
Dobře, tak jinak. Na čem se chcete s představiteli klubů domluvit, co je pro vás podstatné?
"Zajímají nás nejen hráči A-týmu, ale všechny věkové kategorie. Chceme se spolu s Dušanem Fitzelem klubů zeptat, jak můžeme pomoct, co můžeme udělat, aby i ti mladí hráči dostali co největší podporu. Mají se teď vytvářet nové akademie, chceme se s trenéry a kluby bavit o tom, jestli jim třeba tahle struktura soutěží vyhovuje, nebo zda chtějí něco změnit."
Takže nepřicházíte s novým projektem, ale chcete v tom smyslu sbírat informace.
"Řekněme otevřít diskusi. Uvidíme, možná je to zbytečné a klubům všechno vyhovuje. Chceme se každopádně dozvědět jejich názory a pak případně podnikat nějak kroky."
Jeví se mi, že chcete být výrazně aktivnější než vaši předchůdci, u nichž jsem například propojení na mládežnický fotbal nepozoroval. Ani jejich "cestovatelská" aktivita za hráči A-týmu nebyla zdaleka tak intenzivní. Nezaskočíte tím předsedu Peltu, budete mít třeba na cesty dost peněz v rozpočtu?
"Samozřejmě všechny ty cesty chceme dělat účelně, ne aby se letělo třeba na Kypr kvůli jednomu zápasu. Ale abych už tam pak viděl v přípravě českých týmů třeba čtyři střetnutí. Věřím, že tyhle peníze se na svazu dokážou najít. Buď tu práci budeme dělat pořádně, nebo to nemá smysl, to si musíme říct hned na začátku."
Jak obměníte realizační tým?
"Odhaduju tak z poloviny. To, co funguje, není třeba měnit, když si někdo odvádí svou práci na sto procent, není důvod, aby odcházel."
Vedle trenéra brankářů Jana Stejskala jste si vybral dva asistenty: Karla Krejčího, kterého si přivádíte z Plzně, a sparťana Zdeňka Svobodu. Hledala se nějaká "politická vyváženost" mezi Plzní a Spartou?
"Tak té bychom přece nedosáhli, když já přicházím také z Plzně (směje se). Pro mě bylo důležité mít tam bývalého fotbalistu, který už má dnes trenérské zkušenosti a je z klubu, u kterého je předpoklad, že z něj hráči budou jezdit na reprezentační srazy. Karel Krejčí má vazbu na Plzeň, Zdeněk Svoboda na Spartu, ta provázanost je důležitá, aby se věci řešily ne sobecky, ve stylu "mě nezajímá repre, mě zase klub", ale aby se hledala řešení, která budou ku prospěchu všech."
Pan Brückner? Zelenou mi dal i Pelta
Už jste prozradil, že v realizačním týmu by se měl objevit i Karel Brückner...
"Měl jsem s ním několik schůzek, chtěl bych, aby s námi pracoval jako konzultant, který pomůže při taktických rozborech. Pan Brückner s tím souhlasil a zelenou mi v té věci dal i předseda Pelta, takže věřím, že se dohodneme. Pan Brückner má nějaké závazky doma, ty podmínky jsou trochu limitované, ale věřím, že v rámci možností bude s námi i na reprezentačních srazech."
České prostředí si rádo hraje na příchody spasitelů. Ve fotbale před časem dopadl v této roli všelijak Ivan Hašek, nyní se velká očekávání veřejnosti upírají k vám. Z kvalifikace navíc na Euro 2016 nepostoupí tradičních 16, ale hned 24 týmů, takže postupový klíč je snazší...
"... no to se uvidí." (odtuší s úsměvem)
Prakticky nikdo si nedokáže představit, že byste neměl uspět. Není to svazující?
„Že se mnou přichází nějaká spása, to možná píší novináři. Stejně tak, jako když psali, že jsem Plzni vydělal stamiliony nebo miliardu. Ale to přece není jen o mně. V té mozaice svou roli hrálo vedení klubu, hráči, zaměstnanci Viktorie, realizační tým… Lidé plní ambicí. A já byl rád, že jsem se toho s nimi mohl účastnit. A co se těch ambic týče, samozřejmě mám rád ty nejvyšší. Kdybych neměl ambici postoupit na Euro, tak bych k reprezentaci vůbec nechodil. Ale aby se to mohlo podařit, potřebujete mít kolem sebe lidi, co budou pracovat na maximum, denně od osmi do osmi.“
Mnozí si zvykli říkat, že český fotbal nyní nemůže být tak úspěšný jako dřív, protože ho zastihla slabší generace. Bez Nedvěda, Poborského, Šmicera… Co si o téhle úvaze myslíte vy?
„Podívejte se na české kluby. Ty si v posledních letech talentované hráče dokázaly najít a zapracovat s nimi na ofenzivnějším pojetí hry tak dobře, že možná brzy budeme mít hned dva zástupce v kvalifikaci Ligy mistrů. Natolik výrazně se díky úspěšnějším výsledkům zlepšil český koeficient. Takže nevidím důvod, proč by se mělo říkat, že teď máme nějakou špatnou generaci. Ano, s výjimkou Čecha a Rosického už teď jiné naše fotbalisty v evropských top klubech neregistrujeme. Ale zase je tu oproti minulosti jiné obrovské plus: vlastníci Sparty či Plzně už teď řadu svých hráčů, kteří by klidně mohli nastupovat v cizině, neprodávají ven za každou cenu, ale dokážou je naopak udržet doma. A to je po sportovní stránce velká výhoda.“
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz