Praha - Dostal služební byt co by kamenem dohodil od své nové strahovské kanceláře. "Mám to sem jen pět minut cesty, chodím pěšky," usmívá se Pavel Vrba.
"Manželka se tu o mě stará, to je stejné jako v Plzni. A brzy se vypravím i za dcerou, potřebuju spravit zuby," chystá návštěvu dalšího člena rodiny, který se uhnízdil v hlavním městě a zřídil si v něm dentistickou praxi.
Jenže v Praze je teď Pavel Vrba hlavně kvůli fotbalu. Nový reprezentační trenér v obsáhlém interview pro deník Aktuálně.cz pohovořil o svých velkých plánech.
O spoustě zahraničních cest, které chce za hráči a jejich trenéry absolvovat, o desítkách schůzek a rozhovorů, které chce vést se zástupci českých klubů. A to nejen o hráčích A-týmu, ale třeba též o způsobu fungování mládežnického fotbalu v Česku.
Prozradil, jak chce dosáhnout zrychlení hry národního týmu, promluvil i o roli, jakou by rád přisoudil Matěji Vydrovi nebo třeba Tomáši Hübschmanovi.
A mluvil také o tom, proč bude muset na konci sezony rozdělit tým na dvě party, na "cizince" a "našince".
Jak se vám líbí nová kancelář?
"Jééé, tak to je mi úplně jedno, jak vypadá kancelář. (směje se) Je přibližně podobná jako ta v Plzni, to je bez problémů."
A co váš první pracovní týden v roli reprezentačního kouče?
"Zařizovali jsme už spoustu věcí, měl jsem schůzky s předsedou Peltou, s manažerem Dušanem Fitzelem, jsou tu povinnosti vůči médiím, sponzorům... Plánuju schůzku s doktory, fyzioterapeuty. Příští týden se chci potkat se zástupci ligových týmů, ve kterých působí reprezentanti. A v pátek pak letíme do Londýna."
Je jasné, že míříte zejména za Tomášem Rosickým a Petrem Čechem. Potkáte se i s dalšími českými hráči?
"Jsou tam poblíž Vydra, Pudil, uvidíme, jak to všechno půjde časově skloubit. Strávíme tam tři dny, uvidíme zápasy Arsenalu a Chelsea (v sobotu se hraje Arsenal-Fulham, v neděli Chelsea - Manchester United), chtěl bych se setkat nejen s hráči, ale i jejich trenéry."
Takže počítáte s tím, že pohovoříte s Arsénem Wengerem a José Mourinhem?
"Snad to půjde skloubit, pokud by to nevyšlo s nimi, pak určitě s někým ze sportovního vedení obou klubů."
Jedni do Finska, druzí s Rakouskem
Znáte se s Čechem a Rosickým osobně? Už jste s nimi jako reprezentační kouč mluvil?
"To ještě ne, komunikoval s nimi pan Pelta. Zatím jsme si volali jen s Liborem Kozákem, který se zranil, tak jsme s ním řešili jeho zdravotní stav. S reprezentanty se znám třeba z vyhlašování Fotbalisty roku, s Petrem Čechem jsme tam posledně vedli debatu o Plzni, aniž bychom tušili, že se časem potkáme někde jinde. Ale určitě víme, o koho jde, myslím, že se poznáme, až se uvidíme (směje se)."
O čem si s Čechem a Rosickým chcete povídat?
"O spoustě věcí, nejen sportovních. Jsou to dva fotbalisté, které dnes máme v top klubech, proto začínáme u nich."
Jak často myslíte, že byste se třeba do Londýna mohl v průběhu sezony dostat?
"Tak v té první fázi možná dvakrát, bude to hodně o telefonování... Chceme stihnout začátek bundesligy, počítám, že se za českými týmy, ve kterých máme reprezentanty, podívám i na jejich zimní soustředění v teple, abych viděl jejich přípravné zápasy. Zápas s Norskem se hraje už po druhém ligovém kole. Každopádně budu chtít najít s hráči společnou řeč. I proto, že v květnu to potom bude asi trochu komplikované, tam rozdělíme mužstvo na dvě skupiny."
Ano? Proč?
"Soutěže v různých evropských zemích končí v hodně rozdílných termínech, chci těm hráčům, co skončí brzy, vyjít vstříc, aby se po 14 dnech dovolené nemuseli vracet na reprezentační sraz, to by byl nesmysl. Takže budeme s hráči komunikovat i o termínech, aby ty zápasy na konci sezony splnily i nějaký sportovní účel. Aby to nebylo jen o tom, že to nějak odehrajeme."
Takže jak to bude vypadat konkrétně?
"Nejdřív se odehraje zápas ve Finsku, tam by jeli fotbalisté, kterým skončí sezona dříve. A pak bychom ještě hráli pravděpodobně s Rakouskem doma, a tam by to asi bylo víc o hráčích z české ligy."
Co byste chtěl ve hře národního týmu zlepšit?
„Já vůbec nechci hodnotit to, co bylo dřív, to mi nenáleží. To je asi spíš otázka na pana Peltu, proč si mě vybral. Já se budu snažit hrát takový fotbal jako v Plzni. Hodně ofenzivní. Na nic nečekat, a naopak být v utkání velmi aktivní. Ano, proti některým soupeřům možná budeme muset být opatrnější, ale zkušenost z Ligy mistrů zase říká, že když jsme na Bayernu nastoupili plni obav, duel se nám pak vůbec nevydařil. A když jsme potom doma zkusili otevřenou partii, povedlo se to celkem slušně. Ukazuje se, že i s top týmy nemůžete vyloženě jen čekat na jejich chyby, je potřeba rozdat si to s nimi se vším všudy. A buď to vyjde, nebo ne.“
Kdybych měl srovnat herní pojetí Bílkova reprezentačního týmu a Vrbovy Plzně, viděl bych diametrální rozdíl hlavně v dynamice přechodové fáze. Půjde ji zrychlit i s těmi hráči, na něž se v národním týmu sázelo doposud, nebo sáhnete po jiných?
„Spousta hráčů přichází do reprezentace z klubů, kterým je ofenziva vlastní, z Plzně, Sparty, Arsenalu… Tak nevidím důvod, proč bych na reprezentačních srazech měnil filozofii a chtěl po nich něco jiného, než co jim celý rok dostávají do hlavy jejich kluboví trenéři. Možná upřesníme nějaké detaily, ale moje filozofie je stejná jako u Víti Lavičky nebo Dušana Uhrina, kteří vedou Spartu a Plzeň.“
Budu konkrétnější, osobně mi přišlo, že hru národního týmu zpomalují Tomáš Hübschman a Jaroslav Plašil. Budou mít u vás místo?
„Je vždycky otázkou, jaké úkoly hráči na trávníku plní. Ti, které jste jmenoval, mohou být v týmu platní na příslušných postech. A pak jsou tam hráči, kteří jsou v ofenzivě mnohem výraznější a důraznější, a ti samozřejmě budou tvořit tu nadstavbovou část. Ale třeba Hübschman jim může krýt záda, jak je to dneska v top týmech běžné, že za těmi ofenzivně laděnými pokrýváte určitý prostor zodpovědným fotbalistou. A to pak není o tom, že něco zpomaluje, jen má jiné úkoly.“
Nejlepší post pro hráče je ten z klubu
Když se bavíme o konkrétních hráčích... Hodně diskusí se vedlo o tom, která pozice je optimální pro Matěje Vydru. Vidíte ho jako hrot, podhrot, nebo křídlo?
"Optimální je vždycky vycházet z postu, na kterém fotbalista pravidelně nastupuje ve svém klubu. Může pak v národním týmu čerpat z herní praxe, kterou tam získal. Ale aby mě pak někdo nechytal za slovo... Samozřejmě je možné, že na základě rozestavení si hráč z trochu jiného postu může často sbíhat do prostoru, který zná dobře z klubu, těch možností je víc."
V klubu jste měl hráče denně v tréninku, teď to bude jiné. Hovořil jste o tom, že tuhle záležitost částečně pomůže vyřešit video. Jak?
"Myslel jsem to takhle... (bere do ruky dévédéčka). Třeba tady mám několik posledních zápasů týmu v kvalifikaci, udělám z toho sestřih, pro některé možná i individuální. Stejně tak sestříháme poslední zápasy Norů a pošleme to hráčům, aby si to mohli všechno prohlédnout už před srazem, tam se pak můžeme bavit dál. Třeba i o tom, jestli tyhle sestřihy chtějí, nebo ne. Samozřejmě je nikdo nebude nutit, aby na to zírali čtyři dny v kuse."
Když německou reprezentaci před lety přebírala dvojice Klinsmann-Löw, přišla se spoustou inovativních záležitostí. Hráčům rozdala i domácí úkoly, aby například prováděli speciální cvičení pro rozvoj činností, které u nich reprezentační trenéři chtěli zlepšit. Chystáte něco podobného?
"Tak abych vám pravdu řekl, nic takového mě nenapadlo. Ti kluci jsou pod vedením kvalitních trenérů, nějak si nedokážu představit, že by Rosický přišel za Wengerem, že mu Vrba dal za úkol dělat to a to, to by mě v Arsenalu měli brzy za blázna. Ale je možné, že hráči dostanou informaci třeba od kondičního trenéra, aby zapracovali na určitých věcech, byť to máme zavedené spíše u mládeže."
Zvažujete, že byste si u hráčů národního týmu nechal udělat testy jejich fyzické připravenosti?
"Je otázka, jestli by na to byl čas."
Nebo si je vyžádat od klubů...
"To spíš. Rádi bychom u hráčů vytvořili takové karty, na kterých by se o jejich stavu objevovaly informace jak od klubů, tak od nás. To si dokážu představit spíš, než že bychom je tady testovali sami."
Poradí Pavel Vrba Jiráčkovi a dalším nehrajícím reprezentantům, aby měnili klub? Které hráče "áčka" uvolní pro ME "21" v Česku? A co se mu nelíbí na řečech, že český fotbal má špatnou generaci bez Nedvědů, Poborských a spol.? To vše čtěte ve druhé části obsáhlého interview PRÁVĚ ZDE.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz