Utopená čtvrtmiliarda. Další fotbalový klub padl na dno

Miloslav Lubas
9. 6. 2011 6:40
Baník Most nemá licenci a Siad už mu nedá nic
Mostu hrozí, že zmizí z mapy českého profesionálního fotbalu.
Mostu hrozí, že zmizí z mapy českého profesionálního fotbalu. | Foto: Aktuálně.cz

Most - V Česku se ocitl na pokraji zániku další profesionální fotbalový klub - druholigový a před pár lety ještě prvoligový FK Baník Most.

Hlavní akcionář, italská plynárenská společnost Siad, v něm přišla za osm let skoro téměř o čtvrt miliardy korun. A žádné další peníze tam už nedá. Aktuálně.cz to řekl náměstek mosteckého primátora Karel Novotný. 

V úterý se sešel s prezidentem Siadu Roberto Sestinim. Městu patří ve fotbalovém klubu 10,18 procent akcií. Vložilo do něj v minulosti stadion.

Siad Czech vlastní v Baníku Most 82,4 procenta akcií. Dalších 7,42 procenta akcíí drží FC MUS Most - tedy Petr Kabíček, předseda představenstva klubu a hlavní aktér dramatu, jehož zápletkou je zachování profesionálního fotbalu v Mostě

Novotný vidí situaci v Baníku jako kritickou. "Chceme v Mostě zachránit hlavně žákovský a dorostenecký fotbal.  Ve Fotbalové akademii Josefa Masopusta je přibližně 250 elévů, žáků a dorostenců," konstatoval.

Čtěte také:
Fotbalový Most sužují problémy. 2.ligu ale dohraje
Liga má pět pražských týmů. S Duklou postupuje Žižkov

"Kabíček prý převáděl do Baníku peníze ze Siadu, aniž by o tom pan Sestini jako věděl,"  dodal náměstek primátora. "Kabíček pracoval do loňského roku jako generální ředitel Siadu pro střední Evropu a měl za firmu stoprocentní podpisové právo a bezvýhradnou důvěru pana Sestiniho."

Novotný se obává, aby kauza neskončila pro Kabíčka trestním stíháním. A aby se Baník neocitl v konkurzu. Gordický uzel, do něhož je fotbalový Most zapletený, by měla rozetnout 24. června valná hromada klubu.

Most má bratry v nouzi - Vlašim, Znojmo,Varnsdorf a Kladno

Baník  se v sobotu v předposledním kole v druhé lize zachránil, ale v úterý nedostal od ČMFS profesionální licenci pro příští ročník.

Prvoligovou historii psal v Mostu i Alexandre Mendy.
Prvoligovou historii psal v Mostu i Alexandre Mendy. | Foto: Aktuálně.cz

Kabíček však tvrdí, že se klub odvolá a peníze na sezonu 2011/12 sežene. I bez Siadu. A podotýká, že řada klubů z druhé ligy se potýká s ještě většími problémy než Most.

Most skutečně není jediným českým městem, jež může zmizet z mapy tuzemského profesionálního fotbalu. "Pokud víme, tak i dalším klubům z druhé ligy hrozí, že nedostanou profesionální licenci pro příští sezonu,"  prozradil Novotný.

Jak upřesnil mluvčí ČMFS Petr Kovář, profesionální licenci zatím nedostali kromě Mostu i Vlašim, Znojmo a Varnsdorf. A také Kladno, u něj se však vše ´vyřešilo´sestupem do amatérské třetí ligy.

Italové mluví s souvislosti s Baníkem o zmařené investici

"Prezident Sestini nám na úterním jednání v Praze oznámil, že italská společnost má Česku v souvislosti s Baníkem Most zmařenou investici deset milionů euro (bezmála 250 milionů korun)," uvedl Novotný.

Siad se stal majoritním vlastníkem klubu v roce 2003. V roce 2005 Most postoupil do první ligy a o tři roky později z ní sestoupil zpátky do druhé ligy.

Baník  se v sobotu v předposledním kole v druhé lize zachránil, ale v úterý nedostal od ČMFS profesionální licenci pro příští ročník.

Kabíček však tvrdí, že se klub odvolá a peníze na sezonu 2011/12 sežene. I bez Siadu. A podotýká, že řada klubů z druhé ligy se potýká s ještě většími problémy než Most.

Peníze ze Siadu do Mostu byly prý na reklamu a na výpomoc

Kabíček Aktuálně.cz  vysvětlil, jak peníze ze Siadu do Baníku tekly: "Do klubu šly podle reklamních smluv a jako finanční výpomoc."

Po Josefu Masopustovi je v Mostu pojmenovaná fotbalová akademie.
Po Josefu Masopustovi je v Mostu pojmenovaná fotbalová akademie. | Foto: Miloslav Lubas

Pokud by Baník profesionální licenci od ČMS neobdržel, spadl by v lepším případě do třetí ligy. V horším případě až do okresu. 

Podle Kabíčka dosáhnou v současné druholigové sezoně přímé náklady na provoz Baníku přibližně 20 milionů korun. Klub ale zatěžují i nepřímé náklady - splátky půjček.

"U Českomoravské rozvojové banky má akciová společnost FK Baník Most k dnešku úvěr osm milionů korun a u České spořitelny dvacet čtyři milionů korun," poznamenal Novotný.

Kabíček počítá pro příští ročník druhé ligy s úsporným rozpočtem dvanáct až třináct milionů korun. "Dáme ho dohromady i bez Siadu. Získáme peníze od STES, z prodeje hráčů a od sponzorů," prohlásil Kabíček.

Připustil ovšem, že v Mostě a v okolí se nerýsuje žádná firma, jež by klubu věnovala více než milion korun. 

V Ústeckém kraji se nemůže uživit tolik ligových klubů

"Ekonomická krize ještě neskončila a velké společnosti šetří. Ústecký  kraji není hospodářsky tak silný na to, aby se tady uživil tolik velkých sportovních klubů, kolik jich tady působí," upozornil Kabíček. 

V Děčíně je extraligový basketbal, v Ústí nad Labem  extraligový volejbal, prvoligový hokej a druholigový fotbal.

Čtěte také:
Slavia má pořád obrovské dluhy. Smaže je a bude skromná

V Teplicích se hraje fotbalová Gambrinus liga, v Lovosicích extraliga v házené, v Litvínově hokejová extraliga. V Chomutově mají prvoligový hokej a v Mostě druholigový fotbal.

Novotný odhaduje, sportovní kluby z první a druhé nejvyšší soutěže by v Ústeckém kraji potřebovaly dohromady miliardu korun.

Profesionální liga? Novotný tvrdí, že tak pro 12 týmů

"Pokud zůstanu u fotbalu, jsem přesvědčený, že v celé České republice chybí peníze na to, aby první i druhá liga mohly zůstat profesionálními soutěžemi," uvedl Novotný.  "Profesionální první liga je tak pro dvanáct mužstev a druhá liga by měla být poloprofesionální."

Dukla Praha ´opouští´ druhou ligu směrem vzhůru. Mostu hrozí opak.
Dukla Praha ´opouští´ druhou ligu směrem vzhůru. Mostu hrozí opak. | Foto: ČTK

Kabíček s ním souhlasí. "U nás jsme ale letos na rozdíl od jiných druholigových mužstev vypláceli hráčům a realizačnímu týmu mzdy," řekl.

Nikoho ze soupeřů nechtěl jmenovat, s velkými finačními problémy se na jaře však potýká i Viktoria Žižkov, postupující do Gambrinus ligy.

Ani vítěz druhé ligy, Dukla Praha, nežije v ekonomické jistotě.

Aktuálně.cz to zjistilo u několika důvěryhodných zdrojů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy