Slavia má pořád obrovské dluhy. Smaže je a bude skromná

Miloslav Lubas
1. 6. 2011 12:20
Klub hýřil, jako by měl jistou výhru v loterii, říká muž, který řídí záchranu Slavie
Milan Černý, jeden z těch, o něž by se měla Slavia na hřišti opírat.
Milan Černý, jeden z těch, o něž by se měla Slavia na hřišti opírat. | Foto: ČTK

Praha - Rozmařilá rodina, která nemyslí na budoucnost, dělá dluhy a věří, že je zaplatí z výhry v loterii. Tak by se dala popsat fotbalová Slavia v posledních několika letech.

Ročně utrácela o desítky milionů korun víc, než jí umožňovaly příjmy.

Redakci Aktuálně.cz to řekl investiční ředitel společnosti Natland Josef Vojta. Právě on řídí záchranu Slavie.

Natland Slavii pomohl na poslední chvíli před krachem, když uhradil klíčové dluhy, bez nichž by klub neobdržel od ČMFS licenci pro další účinkování v profesionálních soutěžích. Nového majitele klubu to stálo prvních 25 milionů korun.

Čtěte také:
Hašek: Majitel Slavie má kapitál na to, aby hrála ligu
Je Slavia opravdu zachráněná? Platil věří, fandové méně
Slavia uplatnila opci na Pospěcha, Naumov v klubu končí

Vyhráno ale ještě není. "Zjistili jsme, že Slavia má stovky věřitelů. Celkem jim dluží desítky milionů korun. Od několika set korun až po miliony," prohlásil Vojta.

Natland chce zaplatit všem, u kterých si Slavia nadělala dluhy.  "Dohoda s nimi je pro vyřešení situace ve Slavii klíčová," vysvětlil Vojta.

Pořád ještě není jasné, jak vysoké dluhy Slavia má

Specialisté z Natlandu zkoumají  již několik týdnů účetnictví Slavie, aby přesně zjistili, jak vysoké dluhy klub tíží. Forenzní audit hospodaření potrvá zhruba do poloviny června, manažeři z Natlandu ale již jednají s prvními, nejvýznamnějšími věřiteli.

Co nejdříve přijdou na řadu schůzky s ostatními. Natland věří, že žádný věřitel neztratí trpělivost a nepodá na Slavii žalobu u soudu. Případně nepřikročí k návrhu na insolvenční řízení.

"Jsme připraveni vyrovnat všechny závazky Slavie," upozornil Vojta. Mezi největší věřitele klubu se řadí firma E Side - majitel stadionu v Edenu, kde Slavie hraje. Za pronájem Edenu dluží klub miliony korun.

Hráči a členové realizačního týmu čekají stále část svých výplat. "Peníze dostanou přibližně do poloviny června. Dohromady se jedná o miliony korun," uvedl Vojta.

Slavia dluží společnosti Enic přes 100 milionů korun

Slavia dluží podle rozhodnutí britského soudu společnosti Enic přes 100 milionů korun. Pohledávka ale zatím není splatná v České republice. Až bude, začne ji Natland řešit. Kdyby dluh Slavie u společnosti Enic uznal i český soud, Natland peníze na zaplacení sežene.

Firma s ročním obratem čtyři miliardy korun vyprodukovala v uplynulých v letech 2007 až 2009 zisk asi 800 milionů orun.

Zástupci Natlandu se několikrát sešli s představiteli Enic. Žádné informace ze schůzek ale po vzájemné dohodě nezveřejňují.

Miroslav Platil zůstal generálním ředitelem Slavie i po příchodu Natlandu.
Miroslav Platil zůstal generálním ředitelem Slavie i po příchodu Natlandu. | Foto: slavia.cz

Natland získal přehled o hospodaření Slavie přibližně za uplynulé čtyři roky. Šlo o éru spojenou především se jmény Petra Doležala a Tomáš Rosena.

"Slavia se v minulých letech chovala nehospodárně. O důležitých věcech rozhodovala velmi úzká skupina lidí a selhala kontrola. Chyběla diskuse a oponentura i racionální, ekonomický pohled na dění v klubu," konstatoval Vojta.

Natland rozkrývá účetnictví Slavie a pokud by našel jasné důkazy o trestných činech, obrátil by se na policii. "Přítomnost a budoucnost je pro nás ale důležitější než minulost," poznamenal Vojta.

Přímo ve Slavii pracuje deset odborníků z Natlandu a ve firmě se klubem zabývá dalších šest zaměstnanců.

Rozhazovačná Slavie je pryč, bude se šetřit všude

Vojta tvrdí, že ve Slavii se nebude opakovat to, co ji přivedlo na pokraj zániku. Natland nastolí v klubu přísný ekonomický režim, jehož základem se stane vyrovnaný rozpočet. "Naší základní strategií je princip čtyř očí - dvě z nich se vždy dívají na věci nezávisle," prozradil Vojta.

Zjednodušeně řečeno - sportovní manažer nesmí udělat žádní závažné rozhodnutí bez konzultace s finančním manažerem a koupit třeba hráče za pět milionů korun, pokud na něj klub nebude mít peníze.

"Šetřit musíme všude. I na platech hráčů. Ale zaručíme jim, že na rozdíl od minulosti dostanou své peníze včas," shrnul Vojta.

Natlandu patří 51 procent akcií Slavie, třetinu akcií drží bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček a 16 procent akcií má bývalý většinový vlastník Slavie, britská firma Enic.

Natland začal se Slavií jednat 2. května a o osm dní později koupil rozhodující balík akcií. Dvacátého května uhradil dluhy, blokující udělení licence pro příští ročník první ligy. V druhé polovině června se uskuteční valná hromada obrozené Slavie a Natland představí nové vedení klubu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy