UEFA varovala FAČR, že disciplinárka nemá záviset na policii

ČTK Sport ČTK, Sport
28. 2. 2013 6:30
Evropská fotbalová unie UEFA podle serveru sport.cz upozornila Fotbalovou asociaci ČR, že disciplinární komise nesmí být závislá na policejním vyšetřování.
Vrátí se případ kabely Daniela Křrtínského (na obrázku) zpět na stůl?
Vrátí se případ kabely Daniela Křrtínského (na obrázku) zpět na stůl? | Foto: CPA Erben

Praha - Evropská fotbalová unie UEFA podle serveru sport.cz upozornila Fotbalovou asociaci ČR, že disciplinární komise nesmí být závislá na policejním vyšetřování.

Postavila se tak proti lednovému rozhodnutí výkonného výboru, který odhlasoval, že všechny korupční kauzy včetně takzvané "Křetínského kabely" bude řešit výhradně policie a disciplinárka bude moci trestat až na základě výsledků jejího vyšetřování.

"Sportovní disciplinární řízení nemohou a nesmí být závislá na výsledcích stíhání orgány činnými v trestním řízení," uvedla UEFA v dopise, který prý již před týdnem zaslala české asociaci.

UEFA dala za pravdu Goldovi

Podle právního oddělení UEFA musí samotné disciplinární orgány podle vlastního uvážení rozhodovat o tom, zda zahájí, nebo zastaví řízení, neboť jedině tak je možné zajistit jejich nezávislé fungování.

Dopis zaslaný ze švýcarského Nyonu na Strahov přitom výslovně upozorňuje vedení českého fotbalu, že právě nezávislost soudních orgánů představuje základní princip organizační struktury, který musí bezvýhradně dodržovat všichni členové FIFA a UEFA.

Evropská unie tak dala za pravdu bývalému předsedovi disciplinárky Jiřímu Goldovi, který po lednovém rozhodnutí výkonného výboru rezignoval, a předsedkyni odvolací a revizní komise Markétě Haindlová.

Ta po rozhodnutí přenechat nejprve korupční kauzy policii upozornila, že postup výkonného výboru není v souladu s mezinárodními sportovními předpisy.

Haindlová: Při porušení nás čeká pokuta

Zároveň o rozhodnutí "fotbalové vlády" informovala UEFA, což se nelíbilo šéfovi FAČR Miroslavu Peltovi, který ji vyzval k rezignaci. Haindlová tím podle něj překročila pravomoci.

Šéfka odvolací komise ale rezignovat odmítla s tím, že mandát ke kontrolní činnosti získala od valné hromady a že žádný předpis nezakazuje komunikovat odvolací komisi s mezinárodními institucemi.

Podle Haindlové hrozí FAČR finanční postih, pokud by předpisy UEFA nedodržovala.

"Na základě článků a řádů porušených českým fotbalem vyčíslilo právní oddělení UEFA případnou pokutu, která by nám hrozila, kdybychom nepostupovali v souladu s disciplinárním řádem FIFA. Řádově jde o sankci ve výši statisíců švýcarských franků," uvedla Haindlová.

Vrátí se kabela zpět k jednání?

Lednové rozhodnutí výkonného výboru se dotýká především kauzy takzvané "Křetínského kabely".

Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský loni v září informoval Peltu o údajně nestandardních praktikách v řízení profesionálních soutěží.

Bývalí prvoligoví rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma poté uvedli, že je údajně v minulém roce fotbalový funkcionář Martin Svoboda uplatil 200 tisíci korun, aby jarní duel Plzně s Jabloncem ovlivnili ve prospěch Západočechů.

Vedení Plzně to důrazně popřelo, stejně jako Svoboda. Výkonný výbor odebral disciplinárce případ jen krátce předtím, než měl Křetínský na začátku února dodat slíbené důkazy o korupci.

 

Právě se děje

Další zprávy