Londýn - Vážné znepokojení vzbuzují v Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) velké dluhy a investice některých fotbalových celků, především z Anglie.
"Je několik anglických klubů, jejichž hodnota velice klesla, a které jsou v podstatě na volném trhu," prohlásil pro BBC David Taylor, "doufáme, že kluby samotné tím nebudou trpět, ale kdo ví?"
Obavy UEFA ilustruje případem anglického Leedsu, druhdy semifinalisty Ligy mistrů (2001), který se následující rok nedostal ani do základní skupiny milionářské soutěže a kvůli dluhům musel následně rozprodat veškerý majetek.
Čtěte také: Peníze? Hughes: Hráče motivuje v City vidina trofejí
Leeds nakonec sestoupil až do třetí nejvyšší anglické soutěže a může jen nostalgicky vzpomínat na zašlou slávu.
"Víme, co se stalo v posledních několika letech některým velkým klubům, jako například Leedsu. Tím, že se zadlužily, se dostaly do vážných finančních problémů," tvrdí Taylor.
Taylor během rozhovoru naznačil, že UEFA je "neklidná", především co se týče dluhů Liverpoolu a Manchesteru.
Čtěte více: Miliardy za Ronalda? To byl ještě levný, říká legenda
Američtí vlastníci Liverpoolu údajně dluží dvěma bankám dohromady přes 350 milionů liber (cca deset miliard korun) a podobně je na tom i Manchester, jehož majitel ručí za své dluhy ve výši 250 milionů liber (cca 7.5 milardy korun) majetkem United.
Ovšem dluhy obou zmíněných klubů mohou být ještě vyšší, neboť se je snaží před veřejností tajit. Například ještě loni na podzim se dluhy vítěze Premier league odhadovaly na více než 700 milionů liber.
Podobné obavy dle Taylora vzbuzuje i rozhazovačné chování nového prezidenta Realu Madrid Florentina Pereze, který utratil jen za letní posily okolo šesti miliard korun. Stejně tak nebezpečné jsou prý i nákupy Manchesteru City.
"Řekl bych, že v tomto finančním podnebí je to překvapivé a poněkud to destabilizuje trh," tvrdí Taylor."V této obtížné době nás to příliš neuklidňuje," dodal.