Tvrdíkovy tajné plány: Gigantický Národní stadion v Edenu a turné Slavie po Číně

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 1. 2016 6:00
Kromě budování nového kádru myslí noví vlastníci fotbalové Slavie také na budoucnost stadionu. Ve hře je varianta, že čínská společnost CEFC koupí stadion v Edenu a přestaví ho na parametry Národního stadionu. Potvrdil to Jaroslav Tvrdík, který CEFC v Česku zastupuje
U mikrofonu Jaroslav Tvrdík, představitel čínského akcionáře Slavie. Se zájmem ho sleduje Jiří Šimáně, prezident klubu
U mikrofonu Jaroslav Tvrdík, představitel čínského akcionáře Slavie. Se zájmem ho sleduje Jiří Šimáně, prezident klubu | Foto: ČTK

Praha - Fanoušci fotbalové Slavie jsou u vytržení. Noví akcionáři klubu, český podnikatel Jiří Šimáně a čínská skupina CEFC, plní slovo a do Edenu přichází jedna zimní posila za druhou. Navíc šéfové Slavie otevřeně mluví o jarním útoku na pohárovou Evropu.

Existují však i další, dosud spíše utajované, o to však smělejší plány, které si v hlavě hýčká Jaroslav Tvrdík. Ten čínského vlastníka CEFC reprezentuje nejen ve vedení Slavie, ale i v rámci celého jejího zastoupení v České republice.

Ty plány se v první řadě týkají stadionu ve vršovickém Edenu, na kterém Slavia své zápasy hrává. Ovšem musí si ho za tím účelem pronajímat.

Číňané mají v plánu buď sami, nebo spolu s Jiřím Šimáněm stadion koupit. A případně ho i upravit tak, že by přístavbou dalšího patra navýšili jeho kapacitu, a to až na parametry, které pro své velké zápasy kupříkladu typu fiále Evropské ligy požaduje UEFA. Tedy na 40-50 000 sedaček, tedy více než dvojnásobek současné kapacity 21 000 míst.

Mnohými vzývaný Národní fotbalový stadion by tak mohl vyrůst v Edenu. "Ano, máte správné informace. Také tato varianta je ve hře," připustil Jaroslav Tvrdík.

S Řebíčkem se nesnesli, s Číňany jednají

Společnost E Side Property Ltd, která nový stadion v Edenu v roce 2008 otevřela, měla původně stejnou či velmi podobnou vlastnickou strukturu jako fotbalová Slavia. To se ovšem časem začalo výrazně měnit.

Vlastnictví stadionu začalo putovat mezi obchodními názvy firem E Side, Vinet, aktuálně Eden Arena... A jako vlastník stadionu nyní vystupuje advokát Václav Slavíček. Obecně se ovšem má za to, že reálným vlastníkem stadionu je Karel Pražák, bývalý manažer PPF.

Se stadionem jsou spojeny dva problémy: 1. Je postaven na dluh, úroky z dluhopisů se sice průběžně splácejí, ale v roce 2024 bude splatná jistina dluhopisů přesahující čtvrt miliardy korun. 2. Vlastník stadionu žehrá na to, jak jsou historicky nastaveny nájemní smlouvy se Slavií. "Pro majitele stadionu zcela nevýhodně," říká už několik let Václav Slavíček, jehož spor s předchozím vlastníkem Slavie, tedy Alešem Řebíčkem, už mířil dokonce až do soudních síní.

Načež se zase vrátil k jednacímu stolu, a to i se současnými vlastníky Slavie, zatím ovšem bez výsledku. "Neuplyne den, abychom na otázce stadionu nepracovali," říká Jaroslav Tvrdík. "K žádným významnějším posunům v jednáních nedošlo," reaguje ovšem Jakub Dlouhý, který vlastníka stadionu mediálně zastupuje.

Jenže Tvrdík je optimista: "Do března bychom nějakého pokroku dosáhnout měli."

Šimáně: Nedělit se o kabinu s Madonnou

Ve hře jsou dvě témata: Úprava nájemních smluv a případné změny ve vlastnictví stadionu.

"Řešit se musí obojí, protože nepředpokládám, že by stadion kupoval klub. Pokud by došlo k prodeji stadionu, tak by ho mohli kupovat akcionáři Slavie, je otázkou, v jakém poměru," říká Tvrdík. Ve Slavii drží Číňani takřka 60 procent akcií, Šimáně takřka 40 procent, zbývající část drobní akcionáři.

U stadionu by tento poměr patrně zachován nebyl, asi nejreálnější varianta je taková, že by stadion koupila CEFC, a to buď s nulovou, nebo minimální podporou Šimáněho.

"Já nutně nepotřebuju stadion vlastnit. Pro Slavii je důležitá kvalitní nájemní smlouva. Aby měli fotbalisti v kabině a na hřišti kllid na přípravu na zápasy. Aby jim třeba někdo nepřišel říct, že musí kabinu vyklidit a uvolnit ji pro Madonnu nebo Coldplay," podotýká Jiří Šimáně.

A naráží tím jemně na další problém: Na stadionu v Edenu se konají i velké koncerty a i vzhledem k současným ne zcela přátelským vztahům mezi vlastníky stadionu a klubu se někdy objevují třecí plochy a kolize v termínových listinách koncertů a fotbalu.

Letná, Strahov, Letňany... Anebo Eden?

Pokud by stadion změnil vlastníka a následně i svou podobu ohledně rozšíření kapacity, mohl by se stát i hlavním útočištěm české fotbalové reprezentace. V tu chvíli by se dokonale rozzářila synergie, která je už nyní naznačená partnerstvím Fotbalové asociace ČR s čínskou skupinou CEFC.

Ta se stala sponzorem reprezentace, a jednoho dne by ji tedy mohla hostit i na svém vlastním stadionu.

Eden patří spolu se sparťanskou Generali Arenou a plzeňskou Doosan Arenou mezi tři základní domovské adresy Vrbova národního týmu. Předseda asociace Miroslav Pelta se však nikdy netajil plány vybudovat i větší stadion - a plně ho v tom podporuje i Miroslav Jansta, vlivný předseda České unie sportu.

Někdejší fotbalový boss Vlastimil Košťál měl s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem rozjednanou variantu Národního stadionu v podobě přestavěné sparťanské arény na Letné. Z toho sešlo.

Pak Pelta s Janstou živili myšlenku přestavby strahovského stadionu Evžena Rošického. A zatím poslední Peltova idea se spojovala s někdejším areálem Avie Letňany.

O navyšování kapacity Edenu se mluvilo už v roce 2014, to když se na poslední chvíli začala honit myšlenka pražské kandidatury na pořádání několika zápasů fotbalového Eura 2020. To se totiž bude hrát netradičním způsobem ve 13 různých evropských zemích.

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka shodil ze stolu žádosti o státní podporu projektu na Strahově, zkusili svou kartu na poslední chvíli rozehrát majitelé stadionu v Edenu, ale k projektu odmítl přidat svou garanci pražský magistrát, a tak z kandidatury sešlo.

Vzhůru do Šanghaje! Jenže kdy?

Ale zpět k současné Slavii a jejímu čínskému spoluvlastníkovi. Vedle úvah o stadionu spřádá totiž jeho český zástupce Jaroslav Tvrdík i další smělé plány. Propojení Slavie a Číny by podle něj mohla utvrdit i cesta fotbalistů v červenobílých dresech právě na území asijské mocnosti.

"Cesta Slavie do Číny je opravdu v plánu. Je možné, že se tam objevíme spolu s nějakým velkým italským či anglickým klubem," naznačuje Tvrdík, že by mohlo jít o přátelské zápasy či přípravný turnaj, na jaké před startem sezony jezdí na východ evropské velkokluby. Kupříkladu loni na konci července se Real Madrid utkal s milánským Interem v Šanghaji a s AC Milan zase v Guangzhou.

Potíž je v tom, že pokud se Slavii splní její sen o evropských pohárech, bude tou dobou hrát jejich předkola.

"Každopádně bychom byli rádi, kdyby se naopak i nějaký velký čínský klub objevil v Praze a zahrál si v Edenu se Slavií," plánuje Tvrdík.

Připomeňme, že kupříkladu čínský klub Guangzhou Evergrande se pod vedením brazilského kouče Scolariho probojoval na nedávném MS fotbalových klubů až do semifinále, kde podlehl Barceloně.

Příchod čínského fotbalisty do kádru Slavie zatím není na pořadu dne. "Výhledově možná, ale teď doplňujeme kádr zejména českými a slovenskými hráči, aby ta správná týmová chemie mohla v kabině začít fungovat co nejrychleji. Ale možná posílíme náš skvělý ženský tým, kterému se tak úžasně daří v Lize mistrů, nějakou čínskou fotbalistkou, to by nemusel být špatný nápad," dodal Jaroslav Tvrdík.

O nápady rozhodně nouzi nemá.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy