Tři fotbalisté z cinklých sázek mají silného zastánce

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 11. 2013 16:05
Disciplinárka zakázala 11 fotbalistům až do vyřešení případu cinklých sázek hrát. V úterý se rozhodne, zda to byl u tří z nich, kteří se odvolali, oprávněný krok.
Halama (vlevo) a jeho obhájce Šerák (vpravo) přicházejí na jednání disciplinární komise FAČR
Halama (vlevo) a jeho obhájce Šerák (vpravo) přicházejí na jednání disciplinární komise FAČR | Foto: ČTK

Praha David Jablonský, Jan Halama a Vítězslav Brožík, tři z jedenácti fotbalistů obviněných policií z účasti v aféře takzvaných cinklých sázek, se v úterý pokusí přesvědčit odvolací komisi FAČR, aby znovu směli hrát fotbal.

Už dříve se odvolali se proti trestu disciplinární komise a jejich případy se nyní dostávají jako první k odvolací instanci. Deník Insider v pondělním vydání píše, že jejich obhajobu podpořila Mezinárodní asociace profesionálních fotbalistů (FIFPro).  „Stanovisko FIFPro je kritické vůči postupu Disciplinární komise FAČR,“ cituje Insider Markétu Haindlovou, prezidentku České asociace fotbalových hráčů, která je „českou pobočkou“ FIFPro.

Halama je hráčem Českých Budějovic, teď hostuje v Bohemians Praha, Jablonského najdete na soupisce Teplic. Poslední jmenovaný z trojice, Brožík, je nyní registrován v divizních Lovosicích. „Ano, na stole máme odvolání Jana Halamy, Davida Jablonského a Vítězslava Brožíka,“ potvrdila Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Disciplinární řád FAČR, který platí od léta, nedává možnost zastavit hráčům činnost před vyřešením případu. Komise však postupovala podle původního, pro obviněné nevýhodnějšího předpisu, protože prošetřované zápasy se hrály v době jeho platnosti. „Podle FIFPro měla disciplinárka použít v takovém případě té regule, která je pro fotbalisty výhodnější, to je klasická procesní zásada,“ doplňuje Haindlová.

Více čtěte v deníku Insider ZDE

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení


 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy