Tři fotbalisté z cinklých sázek mají silného zastánce

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 11. 2013 16:05
Disciplinárka zakázala 11 fotbalistům až do vyřešení případu cinklých sázek hrát. V úterý se rozhodne, zda to byl u tří z nich, kteří se odvolali, oprávněný krok.
Halama (vlevo) a jeho obhájce Šerák (vpravo) přicházejí na jednání disciplinární komise FAČR
Halama (vlevo) a jeho obhájce Šerák (vpravo) přicházejí na jednání disciplinární komise FAČR | Foto: ČTK

Praha David Jablonský, Jan Halama a Vítězslav Brožík, tři z jedenácti fotbalistů obviněných policií z účasti v aféře takzvaných cinklých sázek, se v úterý pokusí přesvědčit odvolací komisi FAČR, aby znovu směli hrát fotbal.

Už dříve se odvolali se proti trestu disciplinární komise a jejich případy se nyní dostávají jako první k odvolací instanci. Deník Insider v pondělním vydání píše, že jejich obhajobu podpořila Mezinárodní asociace profesionálních fotbalistů (FIFPro).  „Stanovisko FIFPro je kritické vůči postupu Disciplinární komise FAČR,“ cituje Insider Markétu Haindlovou, prezidentku České asociace fotbalových hráčů, která je „českou pobočkou“ FIFPro.

Halama je hráčem Českých Budějovic, teď hostuje v Bohemians Praha, Jablonského najdete na soupisce Teplic. Poslední jmenovaný z trojice, Brožík, je nyní registrován v divizních Lovosicích. „Ano, na stole máme odvolání Jana Halamy, Davida Jablonského a Vítězslava Brožíka,“ potvrdila Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Disciplinární řád FAČR, který platí od léta, nedává možnost zastavit hráčům činnost před vyřešením případu. Komise však postupovala podle původního, pro obviněné nevýhodnějšího předpisu, protože prošetřované zápasy se hrály v době jeho platnosti. „Podle FIFPro měla disciplinárka použít v takovém případě té regule, která je pro fotbalisty výhodnější, to je klasická procesní zásada,“ doplňuje Haindlová.

Více čtěte v deníku Insider ZDE

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení


 

Právě se děje

před 16 minutami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy