Na disciplinárku žádný obviněný z korupce nepřišel

ČTK ČTK
17. 10. 2013 17:13
Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky se na svém dnešním zasedání zabývá sázkařskou aférou. Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni, nedorazil
K disciplinární komisi přišel i teplický Egon Vůch, který sázkařskou mafii odmítl.
K disciplinární komisi přišel i teplický Egon Vůch, který sázkařskou mafii odmítl. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky se na svém dnešním zasedání zabývá sázkařským skandálem. Aféra se podle předsedy komise Richarda Bačka netýká první ligy, ale jen nižších soutěží. 

Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni, nedorazil. Komise tak vyslýchá jen svědky včetně záložníka ligových Teplic Egona Vůcha a Tomáše Procházky z divizního Kladna, kteří v minulosti byli kontaktováni kvůli ovlivňování zápasu. I tak prý ale komise zaznamenala v kauze výrazný posun.

Baček: Vyslechli jsme pět svědků

"Nepřijali jsme žádné rozhodnutí, ale výrazně jsme se posunuli. Konkrétní informace však zatím sdělovat nechci, aby to neovlivnilo řízení," řekl Baček. "Vyslechli jsme pět svědků, které jsme vybírali podle informací policie a kteří mohli být v kauze nějakým způsobem osloveni," dodal.

Komise před dvěma týdny zastavila činnost jedenácti hráčům, které obvinila policie. Zároveň si je pozvala buď na dnešní zasedání, nebo na příští týden. První termín žádný z obviněných nevyužil. Mezi nimi jsou i David Jablonský z prvoligových Teplic a Jan Halama z druholigového týmu Bohemians Praha.

"Ani mě nepřekvapilo, že nedorazili. Asi potřebují čas, aby se poradili s právníky. Ještě mají šanci příští týden," dodal Baček.

Procházka i Vůch dostali nabídku smskou

Komise tak zatím má k dispozici jen výpovědi svědků. Procházka komisi potvrdil, že obdržel SMS zprávu s nabídkou, aby ovlivnil zápas. Také Vůch vypověděl, že byl prostřednictvím SMS zprávy kontaktován neznámou osobou, aby ovlivnil nespecifikované utkání Teplic.

"Týkalo se to té esemesky. Bylo to z neznámého čísla, na které já tehdy odpovídal, že nemám zájem, a více jsem to neřešil. Věděl jsem, že je to špatné, tak jsem to hned odmítl," řekl Vůch novinářům. "Zpráva s konkrétní nabídkou mi přišla z českého čísla a byla psána v češtině," dodal.

Minimálně tři hráči už si zákaz vyzvedli

Někteří obvinění fotbalisté, kteří mají zastavenou činnost, dál nastupovali do zápasů, protože jim vyrozumění údajně nebylo doručeno. Klubům, které potrestané hráče nechaly nastoupit, nyní hrozí kontumace zápasů. Jelikož od dodání vyrozumění uplynulo 10 dní, komise dnes zkontaktuje kluby s tím, že obvinění hráči nesmějí nastoupit.

"Nechci ale předjímat, co by se stalo, kdyby znovu nastoupili. Budeme k tomu muset přistupovat individuálně," řekl Baček. "Každopádně máme potvrzené, že minimálně tři hráči už si naše vyrozumění o zákazu činnosti na poště vyzvedli," dodal.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy