Na disciplinárku žádný obviněný z korupce nepřišel

ČTK ČTK
17. 10. 2013 17:13
Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky se na svém dnešním zasedání zabývá sázkařskou aférou. Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni, nedorazil
K disciplinární komisi přišel i teplický Egon Vůch, který sázkařskou mafii odmítl.
K disciplinární komisi přišel i teplický Egon Vůch, který sázkařskou mafii odmítl. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky se na svém dnešním zasedání zabývá sázkařským skandálem. Aféra se podle předsedy komise Richarda Bačka netýká první ligy, ale jen nižších soutěží. 

Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni, nedorazil. Komise tak vyslýchá jen svědky včetně záložníka ligových Teplic Egona Vůcha a Tomáše Procházky z divizního Kladna, kteří v minulosti byli kontaktováni kvůli ovlivňování zápasu. I tak prý ale komise zaznamenala v kauze výrazný posun.

Baček: Vyslechli jsme pět svědků

"Nepřijali jsme žádné rozhodnutí, ale výrazně jsme se posunuli. Konkrétní informace však zatím sdělovat nechci, aby to neovlivnilo řízení," řekl Baček. "Vyslechli jsme pět svědků, které jsme vybírali podle informací policie a kteří mohli být v kauze nějakým způsobem osloveni," dodal.

Komise před dvěma týdny zastavila činnost jedenácti hráčům, které obvinila policie. Zároveň si je pozvala buď na dnešní zasedání, nebo na příští týden. První termín žádný z obviněných nevyužil. Mezi nimi jsou i David Jablonský z prvoligových Teplic a Jan Halama z druholigového týmu Bohemians Praha.

"Ani mě nepřekvapilo, že nedorazili. Asi potřebují čas, aby se poradili s právníky. Ještě mají šanci příští týden," dodal Baček.

Procházka i Vůch dostali nabídku smskou

Komise tak zatím má k dispozici jen výpovědi svědků. Procházka komisi potvrdil, že obdržel SMS zprávu s nabídkou, aby ovlivnil zápas. Také Vůch vypověděl, že byl prostřednictvím SMS zprávy kontaktován neznámou osobou, aby ovlivnil nespecifikované utkání Teplic.

"Týkalo se to té esemesky. Bylo to z neznámého čísla, na které já tehdy odpovídal, že nemám zájem, a více jsem to neřešil. Věděl jsem, že je to špatné, tak jsem to hned odmítl," řekl Vůch novinářům. "Zpráva s konkrétní nabídkou mi přišla z českého čísla a byla psána v češtině," dodal.

Minimálně tři hráči už si zákaz vyzvedli

Někteří obvinění fotbalisté, kteří mají zastavenou činnost, dál nastupovali do zápasů, protože jim vyrozumění údajně nebylo doručeno. Klubům, které potrestané hráče nechaly nastoupit, nyní hrozí kontumace zápasů. Jelikož od dodání vyrozumění uplynulo 10 dní, komise dnes zkontaktuje kluby s tím, že obvinění hráči nesmějí nastoupit.

"Nechci ale předjímat, co by se stalo, kdyby znovu nastoupili. Budeme k tomu muset přistupovat individuálně," řekl Baček. "Každopádně máme potvrzené, že minimálně tři hráči už si naše vyrozumění o zákazu činnosti na poště vyzvedli," dodal.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy