Fraška před disciplinárkou pokračuje, přišli čtyři obvinění

Sport Sport
24. 10. 2013 17:02
Disciplinárka řeší kauzu "cinklých sázek". Obvinění se ale jejímu jednání dál vyhýbají
Jan Halama, David Jablonský a jejich advokát Bronislav Šerák.
Jan Halama, David Jablonský a jejich advokát Bronislav Šerák. | Foto: ČTK

Praha - Ani druhý termín předvolání k disciplinární komisi FAČR nevyužilo hned sedm obviněných v kauze takzvaných "cinklých sázek".

Na pražský Strahov, kde dnes komise pod vedením Richarda Bačka možné ovlivňování zápasů řešila, totiž ve čtvrtek dorazila jen čtveřice Jan Halama, David Jablonský, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa. Další tři obvinění přitom poslali jen své písemné stanovisko, jeden se omluvil a zbylí tři nekomunikují vůbec.

Předvolání k osobní účasti tedy dnes nevyslyšeli konkrétně Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Lukáš Křeček, Michal Macháček a David Placák.

Obvinění raději mlčí

Nicméně ani od těch, co dorazili do sídla Asociace, toho přitom disciplinárka mnoho nezjistila. Dva hráči totiž odmítli vypovídat úplně a zbylí dva zodpověděli jen některé otázky.

"Dostali jsme předvolání, aby se moji klienti dostavili. Proto tak učinili, ale nesmějí vypovídat. Konzultoval jsem to se státním zástupcem ve Strakonicích, který nám doporučil, aby nevypovídali," řekl dnes novinářům advokát Bronislav Šerák, zastupující Halamu a Jablonského.

Advokát: Disciplinárka je nelegitimní

Právní zástupce Halamy s Jablonským Bronislav Šerák navíc již v úterý zpochybnil legitimitu samotné disciplinární komise, která kauzu řeší. Podle advokáta totiž nebyla zvolena dle regulí Asociace. Svá tvrzení zopakoval i dnes před sídlem svazu, když před disciplinárku s Halamou a Jablonským po boku přicházel.

Současně prohlásil, že podle něj tedy jeho svěřenci mohou klidně hrát profesionální utkání, neboť verdikt disciplinárky z minulého týdne o zastavení činnosti mohou právě kvůli sporné legitimitě komise ignorovat.

Podle dopoledního tiskového vyjádření FAČR je naopak složení disciplinárky platné. Vypršela prý totiž měsíční lhůta, v níž mohl jakýkoliv člen asociace podat návrh na soudní přezkoumání postupu, a fungování komise je tak právně nezpochybnitelné.

Halama chce znovu hrát

Jeden z obviněných, hráč Bohemians Praha Jan Halama, přitom prohlásil, že by o víkendu velmi rád nastoupil. "Já chci hrát, ale rozhodnutí o tom, zdali nastoupím, nechám na svém klubu. Výkladu svého právníka ale věřím."

Halama přitom nastoupil za Střížkov už minulý víkend, stejně jako dalších pět hráčů, kteří se rozhodli ignorovat rozhodnutí o zastavení činnosti, které disciplinárka minulý čtvrtek vydala.

Příkazu vedení Asociace tehdy nejspíš neuposlechli proto, že si ještě na poště nevyzvedli písemné předvolání před disciplinárku, které obsahuje i informaci o zákazu startu (více zde).

Nyní už má disciplinárka informaci, že všechny zásilky došly na místo určení. Svůj postup vůči hráčům, kteří nastupovali navzdory zastavení činnosti, nebo o tom do budoucna uvažují, nechtěl předseda disciplinární komise Richard Baček nijak předjímat.

Na Slovensku se kauza zasekla

Za celou kauzou, které se točí kolem ovlivňování výsledků fotbalových utkání kvůli sázkám, prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy.

Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

Nicméně i u bývalých federálních partnerů Česka se před časem aféra zasekla na stejném bodě, jako dnes v Praze. K místní disciplinárce rovněž obvinění s výjimkou Ivana Hodúra (který se jako jediný přiznal) nedorazili a nikdo z ostatních také nechce vypovídat (více zde).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy