Televizní práva na fotbalovou ligu získal Vacek

ČTK ČTK
20. 2. 2014 12:26
Televizní a internetová práva na vysílání první ligy, poháru a Superpoháru získala na příští čtyři roky společnost Pragosport vedená bývalým místopředsedou FAČR Jaroslavem Vackem.
Práva na nejvyšší fotbalovou soutěž získal Vacek a jeho Pragosport.
Práva na nejvyšší fotbalovou soutěž získal Vacek a jeho Pragosport. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ligová fotbalová asociace potvrdila, že televizní a internetová práva na vysílání první ligy, poháru a Superpoháru získala na příští čtyři roky společnost Pragosport vedená bývalým místopředsedou FAČR Jaroslavem Vackem.

Finanční podmínky nebudou zveřejněny, zisk z prodeje je však o 20 až 25 procent vyšší. V médiích se spekuluje o částce 400 až 440 milionů korun. Ve finále výběrového řízení byla také společnost MP&Silva, nakonec však dostal přednost Pragosport.

Pragosport nabídl nejvíce peněz

"Důvod je jednoduchý. Jejich nabídka byla pro nás finančně nejlepší," řekl předseda LFA Dušan Svoboda na dnešní tiskové konferenci. "Strany se dohodly, že výši smlouvy publikovat nebudou. Došlo však k navýšení o 20 až 25 procent oproti předchozímu kontraktu. Nedá se to říci přesně, protože kontrakt obsahuje pohyblivé složky," vysvětlil Svoboda.

Systém rozdělení peněz z prodeje práv mezi kluby se bude teprve vytvářet, očekává se však, že kluby získají za sezonu v průměru o dva miliony korun více než v minulosti.

S finančním navýšením je současné vedení ligy spokojeno, jelikož odpovídá situaci na trhu. "Chtěly bychom, aby navyšování v budoucnu pokračovalo, abychom dohnali okolní země. Nikdy se nebudeme moci měřit s bundesligou, kde je to jiný svět, ale chtěli bychom dohnat ostatní země jako například Polsko či Rakousko," dodal Svoboda.

KPS Media končí smlouva po letošní sezóně

V současnosti televizní práva vlastní společnost KPS Media, jejíž smlouva skončí po této sezoně. V ní z každého kola první ligy vysílají po dvou zápasech ČT Sport, která má právo prvního výběru, a televize Nova na kanálech Fanda a Nova Sport. Přenosy jsou rozvrženy od pátku do pondělí.

Vysílací schéma pro další ročníky se teprve bude sestavovat a rozhodne o něm právě nový vlastník práv. Dá se očekávat, že se nejatraktivnější zápasy objeví na placených kanálech, podle smlouvy však minimálně dvě utkání z každého kola musejí zůstat na volně šiřitelných stanicích.

"Vysílací schéma se bude řešit až po olympijských hrách v Soči. Je čistě na Pragosportu, s kým bude spolupracovat. Očekávám však, že ohledně schématu bude probíhat diskuze mezi zástupci ligy a Pragosportem," řekl Svoboda.

Svoboda stále chce velké jednodenní studio

I nadále je zastáncem toho, aby se vytvořilo v rámci jednoho hracího dne velké studio, kdy přímému přenosu budou předcházet ostatní nevysílané zápasy, a v televizi by tak mohly být sestřihy a rozbory těchto utkání. Tento model se již úspěšně praktikoval ve vybraných kolech spojených s atraktivními zápasy.

"Čísla a sledovanost ukázaly, že fanoušci o to mají zájem. K tomuto modelu se intenzivně hlásím a probíhají o tom intenzivní diskuze s Pragosportem," dodal Svoboda.

Pragosport působí na českém trhu od 80. let minulého století. Kromě Česka a Slovenska obchoduje s televizními právy také v Maďarsku, Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Albánii či Kosovu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy