O druhém sestupujícím rozhodne poslední kolo. Ve hře o pád jsou už jen dva týmy

Aktualizováno 11. 5. 2016 20:47
29. kolo Synot ligy definitivně rozhodlo, že druhým sestupujícím týmem bude někdo z dvojice Sigma Olomouc a Příbram. Hanáci mají ale k sestupu blíže, před posledním kolem totiž na 14. Příbram ztrácejí 2 body.
Slávisté vyhráli v Příbrami 3:1 a zkomplikovali domácích cestu za záchranou v lize | Foto: Milan Kammermayer

Příbram - Fotbalisté Příbrami v dnešním domácím zápase proti Slavii prováhali šanci se zachránit v Synot lize. Na domácím trávníku padli se Slavií 3:1.

Sigma Olomouc padla v Uherském Hradišti 2:1 a před posledním kolem má nejblíže k sestupu. Na 14. Příbram ztrácejí Hanáci dva body.

Zlín i přes divokou prohru v Liberci 4:3 ligovou příslušnost uhájil. Zlínští těžili hlavně ze zaváhání nejbližších pronásledovatelů.

Jihlava si ligovou příslušnost uhrála na trávníku, když přehrála Baník Ostrava 3:0.

Rovněž Teplice nenechaly nic náhodě a proti Dukle uhrály potřebný bod za remízu 1:1

Překvapení kola se zrodila v Brně a Plzni. Zbrojovka na domácím hřišti porazila Spartu 1:0. A Plzni zkazil mistrovské oslavy Jablonec, jenž ve Štruncových sadech vyhrál 2:1.

V posledním zápase 29. kola přehráli fotbalisté Bohemians 1905 Mladou Boleslav 2:0.

Příbram je na jaře tragická a stále nemá jistotu

Slavia rozhodla zápas během první půlhodiny, kdy se prosadili Tomáš Souček, Muris Mešanovič a Antonín Barák. Příbram už jen ve druhé půli snížila zásluhou Patrika Brandnera. Ztratila tak body ve dvanáctém ze třinácti jarních zápasů. Naopak Slavia posedmé za sebou bodovala.

V úvodu se diváci na stadionu bavili hlavně počínáním čtvrtého rozhodčího Marka Pilného, jehož chování vzbudilo podezření, že byl pod vlivem alkoholu. Motal se, padal a chvíli stínoval lajnového sudího, než ho pořadatelé zpacifikovali a po zbytek poločasu drželi mimo dění.

Mezi tím na hřišti dominovala Slavia, která ničila domácí svojí produktivitou. Už ve 12. minutě napřáhl Souček a jeho střelu tečoval mimo dosah brankáře Hrušky stoper Tregler. Krátce na to předvedla Slavia hezkou kombinační akci, na jejímž konci byl Mešanovič, který tvrdou ranou vedení navýšil.

Domácí nutně potřebovali bodovat a rázem se ocitli ve svízelné situaci. Na hřišti to bylo vidět, těžko se prosazovali a gólman soupeře byl téměř bez práce. Naopak ve 29. minutě napřáhl z dálky Barák a trefil se přesně k tyči. Jako odchovanec Příbrami gól proti mateřskému klubu neslavil.

Domácí se probrali až po změně stran a Brandner po přihrávce střídajícího Moravce snížil. Slavia, v jejíž obraně chyběl zraněný stoper Deli, měla najednou více starostí, ale odolávala.

Příbram vysunula na hrot i stopera Zápotočného, který měl v 70. minutě velkou šanci, ale zblízka brankáře Berkovce nepropálil. Ten mu o pět minut později chytil i hlavičku. A když na míč v šanci nedosáhl Bednář, Slavia už si výhru bez problémů pohlídala. Navíc Keniovi v navýšení zabránila tyč.

Sigma v Uherském Hradišti nakročila k sestupu

Olomouc hrála padesát minut v oslabení bez vyloučeného obránce Martina Šindeláře, po jehož faulu ještě ve 41. minutě Jiří Valenta proměnil penaltu. Navzdory početní nevýhodě se podařilo Janu Navrátilovi vyrovnat, vítězný gól ale vstřelil Jaroslav Diviš a Slovácko ukončilo sérii pěti nevydařených zápasů, v nichž získalo jen bod.

Sestupem ohrožená Olomouc začala hodně bojácně. Zatáhla se do defenzívy, spoléhala jen na protiútoky. Těm ale většinou chyběla hned při jejich založení přesná rozehrávka. Slovácko se do brankových šancí navzdory převaze nedostávalo. Přehuštění řady soupeře se pokoušelo překonat kombinační souhrou, které střídalo s nákopy na útočníka Koného. V úvodní půlhodině se dostal do dvou šancí pouze Valenta, který ve 4. minutě prověřil brankáře Buchtu střelou z trestného kopu a do druhé příležitosti se dostal po Havlíkově trestném kopu. Jeho hlavičku stačil olomoucký brankář rovněž chytit.

Sigma si navzdory defenzivnímu pojetí také několikrát zahrozila. Poprvé po dlouhém výkopu Buchty zakončil akci Navrátil v 17. minutě nepřesnou střelou. O několik chvil později se odrazil míč ke zcela volnému Hálovi, který se šance lekl a jen trefil brankáře Heču. Další nabídku ke skórování propásl Ordoš, jehož slabou střelu brankář Slovácka snadno chytil.

V závěru poločasu byl faulován Šumolikoski, který sám rychle rozehrál trestný kop na Koného. Toho srazil stoper Šindelář a rozhodčí Zelinka nařídil pokutový kop a Šindeláře vyloučil. Penaltu ve 41. minutě proměnil Valenta.

Navzdory oslabení hrála po změně stran Sigma mnohem aktivněji. Útočná snaha vynesla Olomouci v 54. minutě vyrovnání. Obránce Falta po úniku z levé strany našel Navrátila, jehož střela hlavou přelétla za brankáře Heču do sítě.

O pět minut později ale po Reinberkově centru vstřelil vítězný gól hlavou Diviš. Na závěrečných devět minut nastoupil ještě útočník Došek, který končí po sezoně kariéru a před zápasem se s ním vedení klubu slavnostně rozloučilo. Výhrou se také s domácím stadionem rozloučil i trenér Habanec.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

29. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branky: 88. Hyčka. Rozhodčí: Paták - Moláček, Hrabovský. ŽK: Lacko, Brigant - Mareček, Fatai, Krejčí. Diváci: 10,200 (vyprodáno).

Brno: Melichárek - Pašek, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Hyčka, Malík (73. R. Buchta), Zoubele (85. Brigant), Lacko, Lutonský (63. Chrien) - Řezníček. Trenér: Kotal.

Sparta: Bičík - Zahustel, Costa, Piško, Krejčí - Konaté (65. Fatai), Matějovský, Mareček, Dočkal, Jiráček - Juliš (78. Lafata). Trenér: Ščasný.

1. FK Příbram - Slavia Praha 1:3 (0:3)

Branky: 53. Brandner - 13. Souček, 15. Mešanovič, 29. Barák. Rozhodčí: Marek - Vlasjuk, Caletka - Jech, Pechanec. ŽK: Bednář.

Příbram: Hruška - Mudra (77. Dosoudil), Tregler, Zápotočný, Divíšek - Hnaníček, Krameš (30. Brandner) - Štípek (46. Moravec), Pilík, Rezek - Bednář. Trenér: Pulpit.

Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Bílek, Bořil - Souček - Mihalík (84. Vukadinovič), Hušbauer, Barák (79. Piták), Zmrhal - Mešanovič (73. Kenia). Trenér: Uhrin ml.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 2:1 (1:0)

Branky: 41. Valenta z pen., 59. Diviš - 54. Navrátil. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Hájek. ŽK: Havlík, Daníček - Chorý, Petr, Navrátil, Radakovič. ČK: 40. Šindelář (Olomouc). Diváci: 4142.

Slovácko: Heča - Chvátal, Rada, Hofmann, Reinberk - Šumulikoski - Diviš (80. Biolek), Valenta, Havlík, Civič (69. Daníček) - Koné (81. Došek). Trenér: Habanec.

Olomouc: Buchta - Hála (64. Štěpán), Šindelář, Radakovič, Falta - Navrátil, Plšek, P. Ševčík, Petr (64. Mahmutovič) - Chorý (43. Štěrba), Ordoš. Trenér: Jílek.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 37. Lulič, 61. Acosta. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Kříž. ŽK: Čmovš, Baroš, Jánoš (všichni Boleslav). Diváci: 4702.

Bohemians 1905: Zlámal - Hašek (90. Škerle), Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta, Lulič (69. Gajič), Jirásek (87. Akulinin), Mosquera - Schick. Trenér: Pivarník.

Mladá Boleslav: Diviš - Pauschek (68. Klobása), Kúdela, Čmovš, Fleišman - Ščuk, Jánoš - Přikryl, Takács (58. Baroš), Čermák - Magera (46. Kalabiška). Trenér: Jarolím.

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 1:2 (0:2)

Branky: 56. Ďuriš z pen. - 15. a 18. Mingazov. Rozhodčí: Franěk - Hock, Kubr. ŽK: Karavajev, Valeš (oba Jablonec). Diváci: 10.832.

Plzeň: Kozáčik - Hubník, Baránek, Hejda (46. Rajtoral), Limberský - Hrošovský (77. Krmenčík), Vaněk - Petržela (46. Kopic), Kolář, Kovařík - Ďuriš. Trenér: Krejčí.

Jablonec: Valeš - Karavajev, Pernica, Rossi, Hybš - Hübschman - Masopust (46. Trávník), Greguš, Pospíšil, Mingazov (57. Hanousek) - Doležal (67. Wágner). Trenér: Frťala.

Vysočina Jihlava - Baník Ostrava 3:0 (1:0)

Branky: 39. Bazal, 66. Hronek, 90.+1 Dvořák z pen. Rozhodčí: Jílek - Paták, Peřina. ŽK: Urdinov, Kučera - Granečný. ČK: 88. Šrom (Ostrava). Diváci: 3143.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Krejčí, Mišůn, Urdinov - Kučera, Nerad (81. Batioja) - Vaculík, Hronek (74. Marek), Bazal - Voltr (64. Dvořák). Trenér: Hipp.

Ostrava: Šrom - Dostál, Kaša, Vraštil, Granečný (46. Mondek) - Vengřinek, Hrubý (55. Šašinka) - Matěj, de Azevedo, Holzer - Červenka (55. Mešaniov). Trenér: Petržela.

Slovan Liberec - Fastav Zlín 4:3 (1:2)

Branky: 24. a 61. Pulkrab, 75. a 80. Hovorka - 5. Poznar, 29. Jordan, 68. Vukadinovič. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Pospíšil. ŽK: Shala, Obročník - Hájek. Diváci: 4 669.

Liberec: Koubek - Coufal, Pokorný, Hovorka, Bartošák - Folprecht (74. Obročník), Breite - Pulkrab (77. Rabušic), Shala (68. Machuča), Vůch - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Hubáček - Vukadinovič, Janíček, Holík (81. Fantiš), Koreš (84. Bartolomeu) - Poznar, Jordan (59. Matejov). Trenér: Páník.

FK Teplice - Dukla Praha 1:1 (0:1)

Branky: 81. Fillo - 11. Berger. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Pochylý. ŽK: Ljevakovič, Fillo - Hanousek. Diváci: 2421.

Teplice: Grigar - Hora, Kodeš, Jeřábek, Krob - Vondrášek (70. Chukwuma), Ljevakovič, Fillo, Vachoušek (90. Kukec), Nivaldo (80. Táborský) - Potočný. Trenér: Vavruška.

Dukla: Rada - Čajič, Štetina, Gorkšs, Vrzal - Považanec, Hanousek, Daniel Tetour (87. Vašíček) - Berger (81. Manzia), Mareš (90. Bezpalec), Néstor. Trenér: Kozel.