Spartě stačil proti Jablonci poločas, pak bránila v deseti. Ligu ozdobily přestřelky

9. 12. 2023 17:17
Fotbalisté pražské Sparty porazili v 18. kole první ligy doma Jablonec 3:0 a neúplnou tabulku vedou o osm bodů před městským rivalem Slavií, která má dva zápasy k dobru. Obhájci titulu bodovali v 17. utkání sezony nejvyšší soutěže a popáté za sebou v ní zvítězili. Naopak Severočeši, kteří ve středeční dohrávce zdolali doma Teplice 3:2, prohráli v lize po pěti utkáních.
Jan Kuchta
Jan Kuchta | Foto: Milan Kammermayer

Letenští rozhodli o triumfu už v rozmezí 12. až 24. minuty, kdy zaznamenali všechny branky. Postupně se mezi střelce zapsali Jan Kuchta, Lukáš Haraslín a Angelo Preciado.

Od 60. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného stopera Martina Vitíka. Sparta na svém stadionu vyhrála i devátý zápas v ligovém ročníku a s 27 z celkových 47 bodů je tam nejlepším týmem soutěže. Navíc se ideálně naladila na čtvrteční závěrečný duel skupiny Evropské ligy na hřišti kyperského Arisu Limassol.

Slovácko vyhrálo nad Bohemians 1905 5:2 a v neúplné tabulce se vrátilo na třetí místo. K domácí výhře přispěl čtyřmi góly Marek Havlík, který s deseti brankami vede tabulku střelců nejvyšší soutěže. Mužstvo z Uherského Hradiště bodovalo pošesté za sebou.

Liberečtí doma porazili Zlín v přestřelce 5:3. Slovan poslal už v sedmé minutě do vedení Jan Žambůrek a ve 27. minutě zvýšil z penalty Christian Frýdek.

V 36. minutě snížil David Tkáč, ale po změně stran se prosadili domácí Marios Purzitidis, Lukáš Červ a střídající Michael Rabušic. Za hosty zkorigovali stav Joss Didiba a v nastavení z pokutového kopu Vukadin Vukadinovič. Osm branek padlo ve vzájemných ligových zápasech poprvé.

Ostravští hráči zvítězili v Hradci Králové po obratu 3:2. Skóre otevřel v sedmé minutě Ewerton, domácí ale po gólu Daniela Horáka ze 14. minuty a penaltě Václava Pilaře ze závěru první půle stav otočili. Baníku zařídil tři body a posun na šesté místo neúplné tabulky dvěma trefami Abdullahi Tanko, jenž se prosadil v 82. a 89. minutě.

18. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (3:0)

Branky: 12. Kuchta, 17. Haraslín, 24. Preciado. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Podaný - Všetečka (video). ŽK: Laci - Alégué, Štěpánek, Kratochvíl. ČK: 60. Vitík (Sparta). Diváci: 16.111.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí - Preciado, Kairinen (65. Sadílek), Laci, Ryneš (84. Zelený) - Birmančevič (65. Karabec), Haraslín (73. Pešek) - Kuchta (73. Sejk). Trenér: Priske.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek (87. Slávik), Tekijaški, Hurtado (74. Velich) - Černák, Hübschman (68. Houska), Kratochvíl, Čanturišvili - Martinec, Alégué (87. Náprstek) - Krulich (46. Jovovič). Trenér: Látal.

Slovan Liberec - FC Zlín 5:3 (2:1)

Branky: 7. Žambůrek, 27. Frýdek z pen., 63. Purzitidis, 78. Červ, 90. Rabušic - 36. Tkáč, 86. Didiba, 90.+4 Vukadinovič z pen. Rozhodčí: Zaoral - Dresler, Kotík - Klíma (video). ŽK: Slončík, Janetzký, Cedidla, Černín, Didiba (všichni Zlín). Diváci: 1052.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Fukala, Červ (83. Varfolomejev), Žambůrek, Preisler (66. Ghali) - Frýdek (66. Višinský), Tupta (76. Horský) - Kulenovič (76. Rabušic). Trenér: Kozel.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka - Bužek (59. Žák), Janetzký - Fantiš (46. Dramé), Tkáč (74. Simerský), Slončík (80. Reiter) - Vukadinovič. Trenér: Červenka.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 5:2 (2:2)

Branky: 2., 53., 64. a 77. Havlík, 34. Daníček z pen. - 23. Hála, 45.+3. Köstl. Rozhodčí: Starý - Hájek, Šimáček - Kocourek (video). ŽK: Reinberk, Cicilia - Prekop, Hála. Diváci: 3379.

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec (84. Hofmann), Doski (84. Kohút) - Trávník, Valenta - Petržela (72. Juroška), Havlík, Holzer (72. Kalabiška) - Cicilia (84. Vecheta). Trenér: Svědík.

Bohemians: Jedlička - Köstl, Hůlka, Vondra, Hybš - Smrž (62. Jánoš), Hrubý - Hála (73. Mužík), Prekop (62. Puškáč), Kovařík (62. Shejbal) - Kozák (84. Beran). Trenér: Veselý.

FC Hradec Králové - Baník Ostrava 2:3 (2:1)

Branky: 14. Horák, 45.+2 Pilař z pen. - 82. a 89. Tanko, 7. Ewerton. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Zelinka (video). ŽK: Vašulín, Jakub Klíma, Leibl - Kpozo, Ndefe, Pojezný, Rigo. Diváci: 5075.

Hradec: Bajza - Jakub Klíma, Čihák, Leibl - Čmelík, Kodeš, Kučera (65. Pudhorocký), Horák - Krejčí (73. Dancák), Pilař (73. Harazim) - Vašulín. Trenér: Kotal.

Ostrava: Letáček - Ndefe, Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta (71. Šín), Kubala (76. Jiří Klíma), Boula (76. Kaloč), Rigo, Ewerton (85. Šehič) - Tanko. Trenér: Hapal.