Martin Jůzek
31. 8. 2008 21:56
Sparta - Žižkov 2:0
Libor Došek (vlevo, AC Sparta Praha) a Petr Švancara (vpravo, FK Viktoria Žižkov) u míče. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Fotbalisté Sparty si připsali další ligovou výhru, když v nedělním derby porazili Viktorii Žižkov. Po neúspěšném pohárovém vystoupení nyní protrhli střeleckou smůlu a dvakrát skórovali.

V sestavě letenského týmu fanoušci marně hledali jméno Michala Kadlece, přesto ho na trávníku mohli zahlédnout. Ještě před začátkem zápasu se s ním klub oficiálně rozloučil.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Reprezentační obránce totiž po neúspěšném boji o Ligu mistrů zamířil na hostování do Leverkusenu.

Trenér Lavička oproti duelu v Aténách udělal změnu i na místě stopera, kde Kučeru nahradil Marián Had. Na hrot se opět postavil Slepička, jehož ale doplňoval Došek s Kuličem.

Olomouc poprvé padla. Brno veze výhru z Bohemians
Plzeň potopil vlastní gól, Budějovice opět nevyhrály

Ofenzivní sestava měla na soupeře vlétnout, místo toho se úvodní minuty zápasu utápěly v nudném boji o střed hřiště. Ani jedno mužstvo se téměř nedostalo do vápna soupeře, a proto se na šanci čekalo hodně dlouho.

Přišla až po čtvrthodině hry. Slepička se po rohovém kopu dostal k míči, ve slušné pozici se mu však volej tolik nepovedl a pro míč si hladce došel žižkovský gólman Hruška.

O chvíli později se už útočník, který byl poprvé povolán do reprezentace, nemýlil. I když šlo o hodně kuriózní moment. Kuličovi se povedl parádní centr z pravé strany a Slepička v pádu míč jen tečoval. Ale balon se k němu vrátil a tentokráte ho už forvard poslal do sítě.

Krátce nato mohl tentýž hráč zvýšit náskok, hlavička se mu však nepovedla. Přesto to Spartě stačilo. Viditelně si začala více věřit a měla čím dál více ze hry.

Z hráčů Žižkova bojoval vepředu osamocený Švancara, jenže jeho presink nikdo nepodpořil. I za nepříznivého spoléhali hosté na rychlé kontry, kterých ovšem bylo hodně málo.

V 36. minutě se aktivní Slepička pokusil překvapit, nepříliš razantní pokus z úhlu však neměl šanci na úspěch.

To naopak na druhé straně poprvé zahrozilo. Kozáčik prohrál vzdušný souboj se Švancarou a před Vozábalem se otevřela odkrytá branka. Kapitán Viktorie však v jasné příležitosti zazmatkoval a minul tyč.

Do konce poločasu se ještě děly věci. Nejprve Voříšek střílel z přímého kopu a jeho rána skončila jen těsně vedle. Krátce před odchodem do kabin byl zase závar ve sparťanském vápně. Ukončil ho až hvizd rozhodčího Královce, na kterého se ihned začali hosté zlobit.

V 84. minutě utkání musel Petr Švancara (vpravo, FK Viktoria Žižkov) za protesty u rozhodčího předčasně ze hřiště. Nepomohly ani přímluvy spoluhráčů (vlevo). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Rozhodlo vyloučení Švancary

Po přestávce se na hřiště nevrátil kapitán Berger. Zřejmě kvůli zdravotním problémům, kdy v prvním poločase odkulhal po jednom ze soubojů.

Bylo to znát. Začátek druhé půle rozhodně nebyl tak dramatický jako závěr té první. Poloprázdné tribuny ožily jen při hvizdu sudího. Nebýt hraničního ofsajdu, mohl Slepička postupovat sám na bránu. Diváky taky pobavil Došek, který si nevšímal svého střídání.

Slepička s Kuličem jako by čekali až do šedesáté minuty. První jmenovaný z levé strany přesně nacentroval a Kulič donutil Hrušku k parádnímu zákroku. Jen s velkými obtížemi vytěsnil hostující brankář míč mimo tři tyče.

Pokud se na hřišti dělo něco podstatného, byla u toho právě tato dvojice. V 75. minutě střílel po rychlé kombinaci Slepička, jeho pokus neměl gólové parametry.

O chvíli později se sám ve vápně ocitl někdo úplně někdo jiný. Žižkovu se nepovedlo vystavit Kladrubského do ofsajdu a obránce najednou mohl zvýšit. I tato střela doletěla mimo branku.

Hosté tak ještě chvíli pomýšleli na vyrovnání. I když dlouho jim to nevydrželo. V 84. minutě viděl druhou žlutou kartou hostující útočník Švancara a musel předčasně do kabin.

Právě on byl největším pro domácí největším nebezpečím, a proto kouče Grigu určitě mrzelo, že se nechal kvůli zbytečným protestům vyloučit. Fanoušci obou táborů jej ale ze hřiště vyprovázeli potleskem.

Sparta už nedopustila žádné komplikace. Naopak v závěru se mohl radovat Marek Kulič, který v nastaveném čase stanovil výsledek na 2:0. Letenští tak navýšili náskok na čele tabulky. Mají třináct bodů za čtyři výhry a jednu remízu, Žižkov je naopak na chvostu, s třemi body zůstává čtrnáctý.