Praha - Dva nesmiřitelní fotbaloví rivalové. Sparta a Slavia. Nebo raději Slavia a Sparta, pokud fandíte sešívaným.
Klub z Vršovic už si staví nový stadion a Sparta, domovem na Letné, čeká na rozhodnutí, zda na místě jejího současného domova vyroste Národní stadion.
Souboj, kdo bude mít lepší stadion, můžete sledovat i vy.
Slavia
13. května 2000 odehrál vršovický tým svůj poslední zápas na stařičkém stadionu v Edenu. Od té chvíle se slavný klub stal hostem stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově. Slavističtí fandové si na nové působiště nikdy nezvykli a s nadějí vzhlíželi k jakékoli zprávě, která se týkala stavby nového stadionu v Edenu.
- Svaz trvá na výstavbě Národního stadionu - Čtěte ZDE
Dlouho to vypadalo, že sliby slávistických funkcionářů zůstanou nenaplněny a Slavia bude muset na Strahov přesídlit nastálo. Nakonec se podařilo veškeré překážky překonat a 16. října 2006 se klepalo za přítomnosti legend a čestných hostů na základní kámen stadionu nového.
- Slavia vyhrála na Hané - čtěte ZDE
- Užívejte si, slyšeli v Olomouci před Slavií - čtěte ZDE
Financování slavistického stadionu dostala na starosti společnost E Side Property Limited, která zajišťuje koordinaci stavebních prací.
Náklady na výstavbu se odhadují na jednu miliardu korun. O jméně není ještě rozhodnuto. Fanoušci si jistě přejí, aby se stadion jmenoval po jedné z legend slávistické historie, spíše to však vypadá na nějaký název spojený se sponzorem klubu.
SLÁVISTICKÝ STADION ÚSPĚŠNĚ ROSTE. PODÍVEJTE SE NA NĚJ
NÁRODNÍ STADION - SPARŤANSKÁ HUDBA BUDOUCNOSTI
Kapacita je plánována na 21 000 sedících diváků, všechna místa budou krytá a pro čestné hosty zde bude až 900 VIP míst. Dále se zde chystá oddělený sektor se samostatným vstupem pro rodiče s dětmi či sektor se samostatným vstupem pro fanoušky hostů. Pro zástupce médií je připraveno komfortní pracovní prostředí.
V budoucnu by měla fanouškům pomoci i nová železniční zastávka v blízkosti stadionu, která ponese název "Slavia".
Při plném zatížení areálu bude k dispozici přibližně 1300 parkovacích míst. Pro autobusy 25 míst. Pro autobusy fotbalových týmů bude vyhrazeno zvláštní parkoviště, stejně tak pro VIP hosty.
Stadion bude přístupný i divákům a fanouškům s omezenou mobilitou. Pro ně je připraven bezbariérový sektor s kapacitou 42 míst s doprovodem. Prodej permanentek začne koncem roku 2007, jejich ceny se budou pohybovat v několika hladinách. Konkrétní výše ceny ještě nebyla určena.
Uvnitř areálu se diváci budou moci občerstvit v restauraci s výhledem na hrací plochu, dát si svačinu ve Fast-food nebo navštívit slávistický Fanshop.
V současné chvíli se ve Vršovicích usilovně pracuje. Termín dokončení je smluvně stanoven na březen roku 2008. Zatím to vypadá, že slavisté se nového stadionu přece jen dočkají. V únoru se začala stavět jižní tribuna, v březnu ji následovala tribuna severní. Celý proces výstavby je možné sledovat na stránkách Slavie Praha www.slavia.cz.
Národní stadion - Sparta
Sparťanský stadion na Letné je jedním z nejmodernějších v Česku. Je tedy s podivem, že se na jeho místě plánuje stavba stadionu nového, národního. I když je pravdou, že žádné stoprocentní informace fotbalový svaz nevydává, spíše veřejnost mate svými kolikrát protichůdnými vyjádřeními.
Všechno začalo po úspěšném EURU 1996 v Anglii, kdy se o možnosti vybudování Národního stadionu začalo mluvit poprvé. Tehdejší předseda svazu František Chvalovský se sešel s předsedou Poslanecké sněmovny Milošem Zemanem.
Toho nápad s Národním stadionem nadchl. Hovořilo se o dvou variantách - zvětšit kapacitu Rošického stadionu na Strahově, nebo postavit nový na pražských Maninách.
- Kulič pomstil urážky. Nastartoval Spartu - čtěte ZDE
- Sparťané se radují. Bílek chválí obrat - čtěte ZDE
V červnu 1997 bylo dohodnuto, že kapacita Národního stadionu má být 50 tisíc diváků. Tehdejší předseda svazu Jan Obst se zasazuje o to, aby se stavělo na Strahově na místě spartakiádního stadionu. Původní návrhy Maniny a Eden byly vyloučeny. Praha nabídla i prostor na Kačerově, to svaz odmítl.
V září 1999 padlo rozhodnutí, že na spartakiádním stadionu aréna nebude. Šlo by o zásah do historické památky. Stavět se proto mělo na vedlejším Rošického stadionu. Ale ani tato alternativa nebyla nakonec schválena.
Projekt byl na čtyři roky uložen k ledu. Až v září 2003 to vypadá, že by se mohl začít budovat Národní stadion za dvě až pět miliard. Hledá se pozemek.
V úvahu opět připadá už jednou zamítnutý Strahov. Stadion má vyrůst do roku 2009. Pro 52 tisíc lidí za pět miliard. V červnu 2004 svaz ukázal studii strahovského areálu se stadionem, hotelem i podzemním parkovištěm. Stavbu podpořil i pražský primátor Pavel Bém.
- Leverkusen věří v postup do semifinále - čtěte ZDE
- Čecha nachytal Silva,Chelsea remizovala - čtěte ZDE
V listopadu 2005 výkonný výbor ČMFS na svém zasedání schválil, aby jednání o přípravách projektu Národního stadionu vedl 1. místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál. Pořád ale ještě není dohodnuté, kde se bude stavět.
Košťál přichází s informací, že by stát mohl výstavbu dotovat jednou miliardou a že by se mohlo stavět v Nových Butovicích, Stodůlkách nebo Vysočanech.
Nakonec se však řešení našlo. A to řešení vskutku šalamounské. Stavět se bude na Letné. V květnu loňského roku představil Vlastimil Košťál společně s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem projekt Národního fotbalového stadionu na místě sparťanské Toyota arény.
"Nová Letná" v těchto dnech dostává konkrétní obrysy, médiím už byla představena i maketa stadionu. "Přípravy pokračují v souladu s majitelem Sparty a máme už i několik zájemců o investici. Vesměs jde o skupiny, které financovaly podobné projekty v zahraničí," vysvětlil Košťál.
Stadion bude mít kapacitu 40 tisíc diváků, rozpočet ve výši dvou až tří miliard korun by měl být napůl naplněn ze státních a soukromých zdrojů. Stavba by měla vyrůst zhruba do roku 2010. Do té doby je třeba vyřešit zcela nevyhovující dopravní situaci na Letné i mizivý počet parkovacích míst v okolí.
Nová aréna by měla zatahovací střechu, futuristické stavbě budou dominovat především sklo a kov. "Měla by ladit s plánovanou stavbou Národní knihovny, která bude stát nedaleko," prozrazuje architekt Luděk Štefek, autor studie. Kromě národního mužstva by zde měla domov najít i Sparta, počítá se i s využitím na komerční účely.