Slavia vyhrála na Hané

ČTK, SportPlus
1. 4. 2007 22:47
Praha - Spanilá jízda fotbalistů Slavie na hřištích soupeřů se nezasekla ani v Olomouci. Lídr tabulky si na Hané upevnil postavení vítězstvím 2:1, které bylo venku už sedmým v řadě. Uvnitř: Galerie

Sigma Olomouc - Slavia Praha 1:2 (0:1)

Sigma v neděli na body neměla, proti vyzrálejšímu protivníkovi mohla naopak odejít s výraznější porážkou, ale hosté kromě dvou branek zahodili spoustu šancí.

Slavia, to je dnes především zkázonosný přechod do útoku. Hosté byli schopni na tři přihrávky přejít do bleskové ofenzívy a ani obrana Sigmy si s tím nevěděla rady. Když své nohy rozkmitali Janda, Švento, Krajčík a obzvláště Vlček, Olomouc vyhlašovala stav nouze.

Především na pravé straně byl Petrželův tým zranitelný. Už v desáté minutě Švento minul Jindřiška jako slalomovou tyčku, jeho centr Vojáček vyrazil pouze k dobíhajícímu Jandovi, který z druhé vlny míč nekompromisně napálil pod břevno.

Domácí se v první půli k ničemu podstatnému nepropracovali. V nadějné pozici se objevil pouze Rýdel, ale tomu se po Vepřekově rohu míč místo důrazné rány na malém vápně svezl po noze do zámezí.

Sešívaní znovu udeřili v nástupu do druhé půle, jak jinak než po smrtícím brejku.

•  Tabulka české ligy ZDE

Melinho přišel o balon ve středu hřiště, Krajčík po Vlčkově přistrčení rozrazil levou stranu olomoucké obrany, jeho centr Vojáček podběhl a před Jarolímem se otevřela celá prázdná branka. Domácí brzy oživili naděje kontaktní brankou. Brankář Vorel podrazil v pokutovém území pronikajícího Hubníka a Melinho z penalty nezaváhal.

Za děravou a pomalou obranou však Sigma měla spíše opačné starosti než vyrovnání. Vlček se po hrubce Šedivého sám řítil vstříc třetímu gólu, ale domácí bek svou chybu v poslední chvíli stačil odčinit a jeho střelu zblokoval nad.

Výhru nedokázal pojistit ani Janda, který v 71. minutě z několika kroků trestuhodně minul odkrytou branku. Hosté se pak zlobili na sudího Jílka za to, že faul Vepřeka na Vlčka vytáhl z šestnáctky za velké vápno, ale i tak už Slavia celkem bez potíží prodloužila svou šňůru neporazitelnosti.

62. Melinho z pen. - 10. Janda, 56. L. Jarolím. Rozhodčí: Jílek - Chytil, Handlíř. ŽK: Hubník, Vepřek - M. Vorel. Diváci: 6427.
Sestavy:
Olomouc:
Vojáček - Jindřišek (41. V. Schulmeister), Šedivý, Formánek, Vepřek - Janotka, Rýdel, Melinho, Randa, Onofrej (70. Pulkert) - Hubník (69. Štěpán). Trenér: Petržela.
Slavia: M. Vorel - J. Vorel (66. Hrdlička), Dosoudil, Aračič, Hubáček - Krajčík, Švec (7. Suchý), L. Jarolím, Janda (87. Gaúcho), Švento - Vlček. Trenér: K. Jarolím.

FC Brno - FC Slovan Liberec 1:2 (0:0)

Současně Pudil ukončil sérii dvaceti zápasů Brna v domácím prostředí bez porážky. Liberec odehrál otevřenou partii, domácí se zmohli po hlavičce Wagnera pouze na vyrovnání.

Fotbalisté Liberce zaskočili Brňany útočnou hrou, která jim vynášela slibné šance.Domácí zadáci pod tlakem chybovali a jejich zmatek mohl po čtvrt hodině hry potrestat Blažek, jenž se ocitl před Lejsalem zcela sám. Brněnský brankář ale stačil pádem pod nohy šanci zmařit a Blažkově dorážce chyběla razance.

Severočeši vynikali hlavně důrazem ve středu pole, kde jednoduchými akcemi získávali prostor k nebezpečným výpadům. Ale postupem času se do hry dostávali i domácí. Hra se v závěru poločasu vyrovnala, Liberec spoléhal na přímočaré protiútoky.Nebezpečný byl v tomto směru zejména dravý Papoušek.

Po jeho přízemním centru před branku zachránil před dobíhajícím Blažkem brankář Lejsal, jenž si při zákroku poranil ruku, po ošetření ale pokračoval ve hře.

Po změně stran byli Brňané v náporu, který ale nevedl k přesnému zakončení. Také proto, že hosté vynikali pozornou defenzivní hrou. Po standardních situacích se sice dostal dvakrát k hlavičce Trousil, ale oba jeho pokusy mířily nad branku. Po hodině hry sice domácí obránce Siegl zastavil protiútok soupeře, místo odkopnutí míče ale volil riskantní kličku.

Při ní v souboji s Nezmarem upadl a ztratil míč. Nezmar našel volného Pudila, který přesnou střelou k tyči vstřelil vedoucí branku.

Brňané poté vsadili na bojovnost, trenér Mazura zařadil do hry útočníka Wagnera a tah mu vyšel dokonale. V 75. minutě Holek poslal po levé straně do protiútoku Střeštíka a po jeho centru Wagner hlavou vyrovnal.

Domácí fotbalisté se ale po této brance stáhli do obrany a Liberec opětzískal výraznou převahu. Tu v 82. minutě zužitkoval hrdina  utkání Pudil, jenž obloučkem z pravé strany zatočil míč nad bezmocným Lejsalem k zadní tyči. Navzdory snaze se už Brňanům podruhé vyrovnat nepodařilo.

Branky: 75
. Wagner - 60. a 82. Pudil. Rozhodčí: Jech - Filgas, Slavík. ŽK: Vrána - Pudil. Diváci: 6650.
Sestavy:
Brno: Lejsal - Kuncl, Mazuch, Trousil, Siegl - Střeštík, Holek, Polách, Okleštěk (39. A. Besta) - Vrána (66. Wagner), Zelenka (82. Pacanda). Trenér: Mazura.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Košťál, Polák, Janů - Papoušek, Hodúr (76. Dohnálek), Bílek, Pudil - Nezmar (90. Jonáš), Blažek (79. Parks). Trenér: Lavička.

Viktoria Plzeň - Tescoma Zlín 2:0 (0:0)

Ve 20. kole první fotbalové ligy porazila Viktoria Plzeň čtrnáctou Tescomu Zlín 2:0. Po bezbrankové první půli, ve které byli aktivnější hosté, ovládli zápas od 70. minuty domácí.

Jejich převahu vyjádřili brankami Malár a v závěru Limberský. Moravané tak nevyhráli již 33. utkání na hřišti soupeře za sebou a ještě více se namočili do boje o záchranu. Západočeši naopak počtvrté v řadě bodovali a upevnili si postavení ve středu tabulky.

Od úvodního hvizdu byli směrem dopředu překvapivě aktivnější hosté, kteří své útoky vedli především po stranách hřiště. Lépe hrající hosté ovládli první poločas. Zlín přehrával domáci hlavně ve středu hrací plochy a nepouštěl hráč Plzně ke kombinační hře.

Druhý poločas přinesl o poznání vyrovnanější hru. Domácí trenér Levý dvěma střídáními posílil ofenzivu, navíc Plzeňští zpřesnili kombinace a hosté najednou neměli protihru.

Radost domácím přinesl povedený brejk v 75. minutě. Z levé strany šestnáctky poslal Róth přesnou přihrávku na zadní tyč nabíhajícímu Malárovi, který v jasné pozici zaznamenal svoji první trefu v dresu Viktorie.

V 83. minutě přišel Zlín o vyloučeného Vidličku, přesto poté vrhl všechny síly do útoku. Šanci si však nevypracoval a naopak podruhé inkasoval. V poslední minutě se totiž po utěšené kombinaci domácí záložní řady přesně k levé tyči trefil kapitán Limberský a definitivně rozhodl. Plzeň tak doma neprohrála už pošesté za sebou.

Výsledek:

Branky: 75. Malár, 90. Limberský. Rozhodčí: Kocián - Tulinger, Košec. ŽK: Procházka, Krbeček, Rada, Šíma - Vidlička, Vyskočil. ČK: 83. Vidlička. Diváci: 4911.
Sestavy:
Plzeň: Daněk - Limberský, Müller, Rada, Smola (56. Šíma) - Malcharek (46. Krbeček), Procházka, Jarolím (74. Trapp), Róth - Fillo, Malár. Trenér: Levý.
Zlín: Zlámal - Janíček, Švach, Zbožínek, Penner (65. Lukaštík) - Vidlička,Vrtělka (78. Bača), Opiela, Červenka - Šmahaj,Vyskočil (66. Žůrek).Trenér: Hoftych.

Slovácko - České Budějovice 0:1 (0:1)

Gól vstřelil už ve 13. minutě zápasu Černý. Slovácko přitom mělo zejména ve druhém poločase výraznou převahu, které ale  chybělo zakončení.

Touha získat konečně první domácí vítězství v tomto ligovém ročníku a nutnost bodovat domácí fotbalisty svazovaly. I když měli územní převahu, do střeleckých šancí se téměř nedostali. Budějovický tým chytře zatáhl obrannou síť a čekal jen na příležitost k rychlým protiútokům.

První možnost se mu naskytla po osmi minutách, kdy Plockovu střelu z pětadvaceti metrů domácí gólman Drobisz jen s námahou yrazil před sebe. O pět minut později zhruba ze stejné vzdálenosti neobsazený Černý napálil prudce levačkou míč, který ve vzduchu pozměnil směr a přistál v horním rohu branky Slovácka.

Inkasovaný gól ještě víc podlomil sebevědomí domácích hráčů. Jejich hra byla chaotická, akcím chyběla myšlenka, ale hlavně přesná přihrávka. Snaha o nakopávání dlouhých míčů často končila až za postranní čarou.

• Slovácko hraje o bytí a nebytí - čtěte ZDE

Jediným výsledkem územní převahy byla série rohových kopů, zejména Görner trápil svými zatočenými kopy brankáře Křížka. Náskok Budějovic mohl před přestávkou ještě zvýšit Holenda, jenž obešel dva zadáky soupeře, jeho střelu ale Drobisz chytil.

Trenér Slovácka Malura se pokusil vystupňovat po změně stran tempo svých svěřenců střídáními. Tlak domácího týmu sice vzrostl, v koncovce ale zůstali fotbalisté bezradní. Naopak Budějovice osvědčenou defenzivní taktiku s bleskovými výpady do protiútoků neměnily. V 58. minutě vystihl sólo Táborského v poslední chvíli Drobisz.

Zoufalá snaha Slovácka o zvrat nepřinesla brankový efekt také proto, že v ozhodujících chvílích podržel svůj tým brankář Křížek, jenž kryl z bezprostřední blízkosti pokusy Kaspřáka a Brožíka. V závěru se snažil zapojit na chvíli do útočení i brankář Drobisz, jenž ale svým pokusem jen charakterizoval marnost snažení domácího týmu.

Výsledek:
1. FC Slovácko - SK Dynamo České Budějovice 0:1 (0:1)
Branka: 13. Černý. Rozhodčí: Racek - Kordula, Gallo. ŽK: Görner, Mareš -
Plocek, Poborský, Volešák, Černý. Diváci: 5621.
Sestavy:
Slovácko: Drobisz - Němčický, Šuškavčevič, Ineman, Lysoněk (73. Kubáň) - Mareš, Kúdela (63. Šimáček), Görner, Racko (46. Kaspřák) - Ivana, Brožík. Trenér: Malura.
Č. Budějovice: Křížek - Plocek, Skála, Kladrubský, Peroutka - Poborský, Žižka (79. Dvořák), Volešák, Černý - Holenda, Táborský (90. Adamec). Trenér: Cipro.

SK Kladno - Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Kladenští fotbalisté si ještě dobře pamatují na srpnový pětibrankový debakl na Bazalech, ale jako by si z nepovedeného duelu pátého kola nevzali ponaučení. Baník, povzbuzený dvěma jarními výhrami, v úvodu na Kladně hýřil aktivitou a hned ve třetí minutě po přistrčení Magery nebezpečně vypálil Střihavka, který na podzim Kladno pokořil hned čtyřikrát.

V sedmé minutě aktivní Magera vyslal na zteč Lukeše a jeho přízemní centr před úplně volným Střihavkou na poslední chvíli zachytil kladenský gólman Pavlík.

Domácí se v rušném první půli nechtěli nechat zahanbit: po gólu volala hlavně rána Radzinevičiuse, kterou po chybě stopera Klimpla vyrazil Vašek, někdejší kladenský gólman. Na druhé straně po půlhodině znovu zahrozil Magera, další z ostravských hráčů, kteří okusili kladenské angažmá, ale jeho pokus za překonaným gólmanem před brankovou čarou stačil odvrátit stoper Šimůnek.

Začátek druhé půle také patřil Kladnu, Baník upustil od aktivní hry ve středu pole a brzy za to draze zaplatil. Jasnou šanci sice nejprve ve 48. minutě po úniku neúnavného Kaliny neproměnil Cigánek, po jehož střele skvěle zasáhl Vašek, ale za další čtyři minuty se mezi ostravské zadáky Klimpla a Řezníka vřítil Veleba a poroučel se k zemi.

Nařízenou penaltu bezpečně proměnil bek Hamouz. Zimní posila z Liberce zároveň ukončila 487 minut dlouhý střelecký půst Kladna.

Ostravský trenér Večeřa se hru pokusil oživit střídáním a vyplatilo se. Ostravský kapitán Lukeš poslal  míč do pokutového území, Rajtorala při zpracování míče srazil jeden z domácích zadáků a Střihavka se stejně jako Hamouz při penaltové exekuci nemýlil. Desátým gólem v sezoně si navíc upevnil vedení v tabulce střelců.

Na kladenském stadionu se ale teprve schylovalo k velkému závěrečnému dramatu .Domácí se  nejprve zlobili na sudího Fraňka,
když jako penaltový neposoudil střet Metelky s Kalinou. Ke třem bodům ale měl nakonec blízko i Baník: v 88. minutě Klimplovu hlavičku vyrazil s námahou Pavlík a dorážející Střihavka pak hlavou trefil jen břevno. Zápas skončil remízou.

53. Hamouz z pen. - 81. Střihavka z pen. Rozhodčí: Franěk - Lhoták, Ubias. ŽK: Farbák - Řezník, Marek, Čoupek, Mičola. Diváci: 2920.
Sestavy:
Kladno: Pavlík - Pončák (46. Farbák), Killar, Šimůnek, Hamouz - Cigánek, Strnad, Simpson, Kalina - Veleba (72. Gecov), Radzinevičius. Trenér: Koubek.
Ostrava: Vašek - Řezník (76. Mičola), Bystroň, Klimpl, Čoupek - Varadi (58. Metelka), Lukeš, Marek, Rajtoral - Magera (67. Mišinský), Střihavka. Trenér: Večeřa.

FK SIAD Most - FK Teplice 0:0

Mostecký trenér Zdeněk Ščasný postavil od začátku nezvykle ofenzivní sestavu. Defenzivního záložníka Pikla stáhl doprostřed tříčlenné obrany a v pětičlenné záloze si odbyl ligový debut devatenáctiletý Vincent Mendy. Teplice naopak představily hodně defenzivní jedenáctku s dvojicí štítových záložníků Klein a Sabou.

Rozdílné taktické záměry byly znát již od samého začátku. Po 35 vteřinách hry se po rychlé akci útočníka Alexandre Mendyho dostal ke střele zpoza šestnáctky mostecký Trubila, svou slabší pravačkou však poslal míč jen vedle branky.Úvodní aktivitu Mostu pak završila Pešírova střela těsně vedle Slavíkovy levé tyče.

Teplice postupem času přebraly iniciativu, jenže gólově ji vyjádřit nedokázaly.

Džeko po několika kličkách na pravé straně pokutového území Mostu poslal míč jen nad, s táhlou střelou Kaufmana k tyči si konečky prstů poradil opět Vaniak. Přesto byli v prvním poločase brance nejblíže domácí. Už v nastaveném čase prvního poločasu se opřel do přímého kopu z osmnácti metrů mostecký Pikl a jeho rána nártem rozezvučela břevno teplické branky.

Po přestávce hra  uvadla.  Teplice se opět zatáhly před svou šestnáctku a z obranného valu vyrážely k rychlým protiútokům. Most sázel spíše na postupný útok, ale na pozornou obranu soupeře platily jen centry ze stran.

V 73. minutě po jednom z nich vyskočil nejvýše Alexandre Mendy a hlavou tečoval míč jen o centimetry vedle levé Slavíkovy tyče. O chvíli později se neujala ani kombinační akce, na jejímž konci sebral míč z Piklovy kopačky brankář Slavík.

V závěru už oba týmy sázely spíše na zabezpečenou obranu, a tak zajímavé a bojovné utkání dospělo k bezbrankové remíze.

Rozhodčí:
Příhoda - Filípek, Teuber. ŽK: Vozábal, Pikl, Pešír - Dort, Merzič, Džeko. Diváci: 7501 (vyprodáno).
Sestavy:
Most: Vaniak - Hainault, Pikl, Procházka - Macek, V. Mendy (73. Štípek), Vozábal, Trubila (46. Gašparík), Zbončák - A. Mendy, Pešír. Trenér: Ščasný.
Teplice: Slavík - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Merzič - Štohanzl, Klein, Sabou, Verbíř - Dort (78. Fenin) - Džeko. Trenér: Bartl.

FK Jablonec 97 - FK Marila Příbram 0:0

Fotbalisté Marily Příbram si v boji o ligovou příslušnost připsali cenný bod za bezbrankovou remízu v Jablonci a v tabulce se přiblížili na rozdíl jediného bodu čtrnáctému Zlínu.

Jablonec si sice na začátku utkání vytvořil tlak, ale vyjma jedné střely Petržely si vážnější šanci nevypracoval. V úvodní desetiminutovce zahrozili také hosté, když po rychlém protiútoku vyzkoušel Otepka pozornost brankáře Špita. Míč před ním sice skočil, ale jablonecký gólman jej i přesto stačil vytlačit na roh.

Fotbal poté upadl do šedi a diváci se předváděnou hrou rozhodně nebavili. Až v závěru poločasu domácí tým trochu ožil, avšak ani v těchto minutách Pařízka v bráně vážněji neohrozil.

Hra se na jablonecké Střelnici příliš nezměnila ani po změně stran a jisté oživení přineslo až střídaní domácích, jejichž střed zálohy oživil mladičký Valenta.

Nejblíže byli Jablonečtí ke vstřelení branky v 59. minutě. To si na Barankův rohový kop nejvýše vyskočil Fukal, hlavou se opřel do míče, ale ten se od tyče odrazil do míst, kde stál gólman Pařízek.

Podle reakce obránce Fukala byl již míč za brankovou čárou, ovšem jiného názoru byli arbitři utkání, kteří na středový kruh neukázali a Fukala naopak za protesty potrestali žlutou kartu.

Křivdu, kterou jablonečtí fotbalisté od této chvíle cítili, je vyburcovala k zvýšené aktivitě. Stále častěji ohrožovali Pařízkovu branku, ovšem míč za jeho záda nedopravili. Marila se však neuchýlila pouze k bránění a snažila se o rychlé brejky, s nimiž si však jablonecká obrana v čele s brankářem Michalem Špitem poradila a zápas dospěl do bezbrankové remízy.