Plzeň srazila Jablonec v nastavení a zůstává první

30. 11. 2014 16:29
Plzeň vyhrála v Jablonci 2:1 a přezimuje jako podzimní král Synot ligy, druhá je po výhře nad Jihlavou 2:0 Sparta.
Plzeň se raduje z výhry v Jablonci i koruny podzimního krále Synot ligy
Plzeň se raduje z výhry v Jablonci i koruny podzimního krále Synot ligy | Foto: CPA Eduard Erben

Jablonec/Jihlava - Šlágr jak má být. Utkání 16. kola Synot ligy mezi Plzní a Jabloncem rozhodl gólem v poslední minutě nastavení hostující obránce Radim Řezník a hráči Viktorie tak vyhráli 2:1. Do jara tak vydrží v čele tabulky. (Utkání jsme sledovali živě.)

Zcela bez problémů dokráčeli fotbalisté Sparty k vítězství 2:0 v Jihlavě a Letenští tak zůstanou přes zimu na druhém místě. (Utkání jsme sledovali živě)

Jihlava dohrávala v deseti

Oba týmy začaly útočně. Nejprve ve slibné příležitosti promáchl míč Dočkal, domácí poté zahrozili z rychlé brejku, ale Brabec ostrý centr odvrátil. Ve 20. minutě se mohl po sólu radoval Harba, ale po skvělé individuální akci Kukola mířil těsně vedle.

Poté už úřadovala Sparta. Skóre otevřel Hušbauer, který po rohu přeloboval brankáře. Letenští měli více ze hry, naopak Jihlava čím dál častěji chybovala. Krejčí či znovu Hušbauer se v závěru poločasu ještě neprosadili, ale ve 43. minutě se už Brabec po dalším rohovém kopu trefil.

Po přestávce se obraz hry nezměnil. Dvakrát musel hasit nebezpečí jihlavský gólman Hanuš. Poté dostal v rozmezí šesti minut Kukol dvě žluté karty a poroučel se do sprch. Hosté paradoxně mohli v početní převaze inkasovat, ale šanci Mešanoviče zneškodnil Štěch. V závěru ještě Krejčí nastřelil tyč, ale to ho nemuselo mrzet. Sparta vyhrála 2:0.

Plzeň dlouho spala, ale v závěru rozhodla

Také úvod utkání v Jablonci nabídl ofenzivní podívanou, o níž se však starali především domácí. Už ve 2. minutě oblafnul u rohového praporku Crnkič Řezníka a přihrál k bližší tyči Kopicovi, který však v tísni zamířil vedle. Ostatně v prakticky stejném duchu se nesl ze strany domácích prakticky celý poločas. Aktivita Baumitu přinášela příležitosti, ale ty většinou končily právě střelami mimo tři tyče. To Romera mířil přesně, ovšem jednou jej tváří v tvář vychytal Kozáčik, příště jeho pokus zase hosté zblokovali.

To Plzeň celek z výsluní tabulky příliš nepřipomínala. Míče jejím hráčům odskakovaly, přihrávky byly nepřesné a nápady chyběly. Ke střeleckým pokusům se Západočeši osmělili až krátce před přestávkou, ovšem ani jim nebyla přesnost zatím dána.

Druhý poločas byl už o něčem jiném. To naznačil hned sedm minut po návratu z kabin Tecl, jenž po Kolářově rychlé akci a přesné přihrávce uklidil míč do odkryté branky. Po něm vypálil další jedovku Vaněk a na druhé straně roztřásl břevno Kopic. Jablonec vyrovnal v 66. minutě. Severočeši se po celé utkání prezentovali dobrým presinkem a toho ve středu pole využil právě Kopic, jehož další střela z dálky už zamířila přesně k tyči.

Po následném útlumu se obě mužstva opět vrhla do útoku. Petržela od brankové čáry pěkně naservíroval míč na hranici vápna Kovaříkovi, jehož volej Hrubého pořádně vylekal. Zatímco v této chvíli jablonecký brankář svůj tým podržel, ve druhé minutě nastavení už osudně kapituloval. Krutý direkt domácím zasadil pohotovou ranou neobsazený Řezník.

16. kolo první fotbalové ligy:

FC Vysočina Jihlava - AC Sparta Praha 0:2 (0:2)
23. Hušbauer, 43. J. Brabec. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Hock. ŽK: Kukol - Matějovský, Holek. ČK: 60. Kukol. Diváci: 4155 (vyprodáno).

Jihlava: Hanuš - Vaculík, Kryštůfek, J. Krejčí, Marek - T. Kučera, Šulek (67. Kovář) - Fulnek (46. Kosak), Harba, Kukol - Mešanovič. Trenér: R. Kučera.
Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Mareček, Matějovský (74. Vacek) - Dočkal, Hušbauer (83. Schick), L. Krejčí - Lafata (17. Přikryl). Trenér: Lavička.

FK Baumit Jablonec - FC Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)
Branky: 66. Kopic - 52. Tecl, 90.+2 Řezník. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Mencl. ŽK: F. Novák, Hübschman, Mingazov - Kovařík. Diváci: 5089.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Hübschman - Kopic, Mingazov (90. Mišůn), M. Pospíšil, Crknič (71. Jun) - Martin Doležal I. Trenér: Šilhavý.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Kovařík - Vaněk, Hrošovský - Petržela, D. Kolář (81. Bakoš), Pilař (74. Rajtoral) - Tecl (89. Holenda). Trenér: M. Koubek.

1. Plzeň 16 12 2 2 33:12 38
2. Sparta 16 12 1 3 26:7 37
3. Jablonec 16 10 3 3 30:14 33
4. Mladá Boleslav 16 8 2 6 21:12 26
5. Ostrava 16 6 4 6 12:20 22
6. Teplice 16 5 6 5 24:20 21