Budějovice si vyšláply na Teplice, Slavia opět jen s bodem

28. 11. 2014 20:15
Fotbalisté Českých Budějovic porazili v posledním podzimním kole první ligy Teplice 2:0.
Radost hráčů Českých Budějovic
Radost hráčů Českých Budějovic | Foto: ČTK

České Budějovice - Fotbalisté Českých Budějovic porazili v posledním podzimním kole první ligy Teplice 2:0 a v neúplné tabulce se posunuli z patnáctého místa mimo sestupové příčky na jedenáctou pozici.

Sešívaní uhráli v Ostravě bezbrankovou remízu a ani v posledním utkání podzimu nesplnili ultimátum, které jim dalo klubové vedení. Pražané měli pod hrozbou pokut za úkol v šesti závěrečných zápasech nasbírat aspoň devět bodů, získali jich však jen osm.

Šance Pražanů zůstaly neproměněny

Slavia sice měla první šanci zápasu, když Proškovo sólo v úvodních vteřinách kryl Pavlenka, postupně se ale projevilo, že nastoupila v poslepované sestavě. Ve hře hosty držel v prvním poločase pouze brankář Rakovan, který zlikvidoval několik velkých šancí.

Ve čtvrté minutě si poradil s tvrdou ranou Greguše, o chvíli později po Štěpánově úniku po pravé straně vyrazil i Lindpereho pokus a Kukec s dorážkou naložil trestuhodně. Hostující gólman úřadoval i nadále a po rohu nadvakrát vychytal ostravské střelce.

Slavia se dostala ke slovu až v závěru. Nejprve zahrozila po individuální akci Keniji a vzápětí selhal v obrovské příležitosti Milan Škoda. Nejlepší střelec Pražanů po Proškově centru zblízka trefil hlavou pouze tyč.

Baník po přestávce pokračoval v aktivitě, ale ani po příchodu útočníka Milana Baroše se prosadit nedokázal. Bývalý reprezentant zahodil v 65. minutě obrovskou možnost a ukázal, proč má Ostrava s dvanácti góly druhý nejhorší útok v soutěži.

Slavia mohla v závěru strhnout vítězství na svou stranu, ale Škoda sám proti Pavlenkovi neuspěl. Hosté tak sice prodloužili sérii neporazitelnosti na šest kol, ale hrozbu pokut o jediný bod neodvrátili.

Teplice přišly o Kroba

Dynamo inkasovalo v úvodní polovině ligy nejvíce branek ze všech šestnácti týmů (30), proti vyhlášené teplické ofenzivě ale bránilo spolehlivě. Hosté sice o něco víc drželi míč, jenže k nebezpečným šancím se dlouho vůbec nedostávali.

Naopak v opatrném úvodním dějství jako první zahrozily České Budějovice. V 21. minutě si naskočil na roh Novák a brankář Grigar se musel natahovat, aby vyrazil míč mimo.

Hosté měli v první půli jedinou šanci poté, co domácí gólman Křížek nedůrazně vyboxoval balon před sebe a Litsingi jen těsně minul odkrytou branku. Ještě před přestávkou přišli Severočeši o zraněného kapitána Kroba, kterého vystřídal Urma.

Nepomohl ani Vachoušek

Po změně stran se hra rozhýbala. Svižnější fotbal předznamenala v 47. minutě nepříjemná rána hostujícího Jablonského. Vzápětí mohlo udeřit na opačné straně, ale Linhart z dorážky přestřelil odkrytou branku.

V 56. minutě už domácí slavili, když na třetí pokus dotlačili balon do sítě. Lengyelovu střelu zpoza vápna i Benátovu dorážku ještě Grigar zlikvidoval, ale na Škodův pokus do prázdné branky už nemohl dosáhnout.

Teplice okamžitě přidaly, ale z chvilkového zámku se neprosadily. Naopak druhý gól mohl přidat Kalod, který po centru z voleje těsně minul.

Hosté v závěru nasadili uzdraveného Vachouška a dlouhými nákopy zjednodušili hru. Po jednom z centrů v 83. minutě měli blízko k vyrovnání, ale Litsingiho hlavičku z bezprostřední blízkosti zázračně chytil Křížek. Dynamo už tlak hostů ustálo a v nastavení potvrdilo tři body. Po faulu na Vošahlíka se z penalty nemýlil Hora.

16. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 2:0 (0:0)
Branky:
56. Michal Škoda, 90.+2 Hora z pen. Rozhodčí: Kovařík - Blažej, Kříž. ŽK: Vošahlík, Hanzlík, Kalod - Vůch, Ljevakovič. Diváci: 2101.

Č. Budějovice: Křížek - Hora, Lengyel, P. Novák, Hanzlík - Kladrubský - Linhart (55. Vošahlík), Benát (78. Herzán), Hála (89. Brunclík), Michal Škoda - Kalod. Trenér: Urban.
Teplice:
Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jablonský, Krob (36. Urma, 79. Vachoušek) - Ljevakovič, Takács - Litsingi, Melunovič, Vůch - Salami (64. Chukwuma). Trenér: Ščasný.

Baník Ostrava - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí:
M. Paták - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Kenija, Latka, R. Hrubý (všichni Slavia). Diváci: 4296.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Stronati, Holzer - Kukec, Greguš, Lindpere (55. Baroš), Mensah (79. Byrtus), Štěpán (60. Petrus) - Narh. Trenér: Bernady.
Slavia: Rakovan - Dobrotka, Latka, Fialka, Mikula - Nitrianský, Kodr (86. R. Hrubý), Kenija (80. Piták), Zmrhal, Prošek (90. Balaj) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).