Sparta poprvé v přípravě prohrála, Plzeň remizovala s Ferencvárosem

16. 1. 2023 18:51
Sparta v druhém a závěrečném utkání na soustředění ve Španělsku podlehla Salcburku 1:2 a ve třetím duelu zimní přípravy utrpěla první porážku. Plzeň i v druhém utkání na soustředění remizovala. Úřadující mistr a lídr české ligy se po pátečním nerozhodném výsledku 1:1 s Heidenheimem dnes rozešel smírně i s maďarským šampionem Ferencvárosem Budapešť, tentokrát bez branek.
Lukáš Haraslín, jediný střelec Sparty proti Salcburku
Lukáš Haraslín, jediný střelec Sparty proti Salcburku | Foto: Reuters

Rakouský šampion rozhodl dvěma góly v úvodu poločasů, za Pražany těsně před přestávkou skóroval Lukáš Haraslín.

Sparta na úvod soustředění překvapivě porazila bundesligový Stuttgart 2:0, dnes ale inkasovala hned v první minutě. Po 51 sekundách hry potrestal chybu v rozehrávce Pražanů Koita. Letenští pak trefili břevno a v nastavení první půle vyrovnali poté, co se po centru od Wiesnera prosadil Haraslín. Slovenský záložník navázal na gól z prvního duelu na kempu.

Po přestávce se poprvé po zranění dostal do hry sparťanský kapitán Ladislav Krejčí mladší. Pražanům nevyšel ani vstup do druhého dějství a ve 49. minutě poslal Salcburk znovu do vedení Adamu. Letenští pak rakouského suveréna posledních sezon místy přehrávali, ale z několika šancí už podruhé vyrovnat nedokázali.

Sparťané, kteří jsou v české nejvyšší soutěži po podzimu třetí, si konfrontaci s účastníkem skupiny Ligy mistrů pochvalovali. "Byl to opravdu velmi dobrý zápas. Vyzkoušeli jsme si, co jsme chtěli, hlavně v obraně. Byl to těžký soupeř, zejména přechod do útoku po zisku balonu mají opravdu velmi dobrý po celou sezonu, a to i v Lize mistrů," řekl klubové televizi asistent trenéra Lars Friis.

"Celkově šlo o velmi dobrý test, to jsme potřebovali. Hráli jsme proti týmu, který byl v Lize mistrů. Je to fantastická zkušenost, protože se na tuhle úroveň potřebujeme dostat. Nejsme spokojeni s tím, kde jsme. Takže musíme jít nahoru nejen v české lize, ale i při těchto evropských výzvách," doplnil nový spolupracovník dánského hlavního kouče Pražanů Briana Priskeho.

Sparťany po návratu ze soustředění čeká v sobotu doma ještě proti Norimberku generálka na jarní část sezony. "Byl to dobrý kemp. Pracujeme takticky v ofenzivě i defenzivě na malých detailech a ještě nejsme tam, kde chceme být. Ale ještě máme dva týdny do prvního soutěžního zápasu," uvedl Friis.

Plzeň opět plichtila

V základní sestavě Plzně dostala šanci zimní posila útočník Durosinmi, v brance pak nastoupil Tvrdoň místo jedničky Staňka. Souboj mistrů svých zemí a aktuálních lídrů ligové tabulky byl vyrovnaný.

Za Viktorii se v první půli neprosadili Pilař, Kalvach ani ve dvou šancích Jirka, na opačné straně dvakrát dobře zasáhl Tvrdoň. Po přestávce zápas stále výrazněji ovlivňoval silný vítr a ani jeden ze soupeřů už si vyloženou příležitost nevypracoval.

"Hrálo se ve velkém větru, který ovlivnil průběh obou poločasů. První půli jsme hráli po větru my, proto jsme měli více šancí než ve druhé. Hráli jsme proti kvalitnímu soupeři, který v Evropské lize postoupil z prvního místa ve skupině. Šance jsme měli, vzadu jsme udrželi nulu, takže spokojenost," řekl klubovému webu asistent trenéra Viktorie Pavel Horváth.

"Velká pozitiva jsou, že se po zranění vrátili Vlčák (Adam Vlkanova), Syky (Jan Sýkora) a Mosqi (Jhon Mosquera). Také jsme si vyzkoušeli dvě různá rozestavení. To je taky plus," dodal bývalý plzeňský kapitán.

Západočeši proti soupeři, který předloni v kvalifikaci Ligy mistrů vyřadil pražskou Slavii, udrželi neporazitelnost v zimní přípravě. Závěrečný duel na soustředění a zároveň generálka na jarní část sezony čeká Viktorii v pátek proti norskému Molde.