Sparta bez Řepky opět selhala, Baník sestřelil Brno

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 8. 2010 19:57
České Budějovice porazily mistra 1:0

České Budějovice - Podruhé tým úřadujícího mistra ligy Sparty Praha nastoupil do ligového zápasu bez svého kapitána Tomáše Řepky a podruhé nedokázal na svého soka vyzrát.

Po prohře v Hradci Králové Letenští tentokrát podlehli v Českých Budějovicích 0:1 a ze tří ligových zápasů tak mají pouhé tři body.

V dalších nedělních zápasech už favorité potvrdili předzápasová očekávání, když Baník doma rozstřílel Brno 3:0 a Viktoria Plzeň porazila Bohemians 1905 2:1. V posledním dnešním utkání Teplice získaly svůj první bod v novém ročníku, když remizovaly s Jabloncem.

Fanoušci se mnou mají trpělivost, říká Vlček. A rozhodl
Slavia se dočkala první výhry. Slovácko zdolalo Hradec
Chovanec se zlobí. Vedení ligy nepřeložilo Spartě zápas
Disciplinárka rozhodla: Řepka má dočasně zakázáno hrát

Sparta do utkání s Jihočechy vstoupila v hodně kombinované sestavě, když na lavičce zůstaly obvyklé opory jako Libor Sionko, Marek Matějovský, Václav Kadlec, Bony Wilfried či Jaromír Blažek.

Přesto byli v prvním poločase hosté lepším týmem, ale střely Adiaby, Kladrubského, Třešňáka a Kroba svůj cíl nenašly, což Spartu muselo v druhé půli hodně mrzet.

Budějovičtí totiž byli v úvodu druhé části lepší a za svoji aktivitu byli odměněni gólem Mariána Jarabici, který po závaru před brankou Letenských v 63. minutě z patnácti metrů střelou k tyči překonal Zítku.

Trenér Josef Chovanec poté zamíchal sestavou, ale ani vystřídavší hráči nedokázali dobře bránící Budějovice překonat, a tak si Jihočeši připisují první výhru v sezoně. Naopak Sparta si před odvetou třetího předkola Ligy mistrů s Poznaní uřízla ostudu.

Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí | Foto: Reuters

Roli favorita zcela bez problémů naplnil Baník Ostrava, který doma rozstřílel brněnskou Zbrojovku 3:0. O branky Slezanů se postarali Šmejkal, Varadi a z penalty Nevés.

Baník si po dvou remízách připsal první výhru v soutěži a naladil se na čtvrteční odvetu Evropské ligy proti Dněpru Mogilev. Brněnští se dále trápí, když prohráli už potřetí za sebou a jsou na samém dně ligové tabulky.

Všechny tři body doma uhájila i Viktoria Plzeň, která navázala na výborný výkon proti Besiktasi Istanbul a porazila Bohemians 1905 2:1. O branky Západočechů se postarali Daniel Kolář a Pavel Horváth, za "Klokany" v závěru zápasu snižoval Nešpor.

Do ligových bojů zasáhl v neděli i další účastník evropských pohárů, vicemistr z Jablonce, který doma jen remizoval s Teplicemi 1:1.

Domácí přitom ještě v devadesáté minutě vedli brankou Tomáš Pekharta z úvodu utkání, ale v poslední minutě nastavení se ve vápně nejlépe zorientoval Libor Došek, nahrál Milanovi Matulovi a ten zajistil Teplickým první bod v novém ročníku.

3. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 63. Jarabica. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Ubias. ŽK: Otepka - Krob, Žofčák. Diváci: 5659.

Sestavy:

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Jarabica, Žižka - Hudson, Černák, Otepka, Benát (49. Šíma) - Pecka (74. Mezlík), Ondrášek (84. Sedláček). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Zítka - Adiaba, Hejda, Brabec, Krob - Hoheneder - Žofčák, Kladrubský, Zeman (74. Sionko) - Jeslínek (59. Lačný), Třešňák (59. Kadlec). Trenér: Chovanec.

FC Baník Ostrava - FC Zbrojovka Brno 3:0 (1:0)

Branky: 39. Šmejkal, 67. Varadi, 72. Neves z pen. Rozhodčí: Paták - Mencl, Dobrovolný. ŽK: Frejlach - Čoupek. Diváci: 5980.

Sestavy:

Ostrava: Daněk - Šmejkal, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Frejlach (62. Greguš) - Varadi, Šenkeřík (76. Pilík), Zeher (56. Hušbauer). Trenér: Koubek.

Brno: Bureš - Husár, Dvorník, Trousil, Čoupek (68. Okleštěk) - Dostálek, Křeček - Chlup (60. Střeštík), Polách, Kalabiška - Rabušic (78. Hodek). Trenér: Večeřa.

FC Viktoria Plzeň - Bohemians 1905 2:1 (1:0)

Branky: 44. Kolář, 65. Horváth - 83. M. Nešpor. Rozhodčí: Franěk - Kordula, Wilczek. ŽK: Štohanzl, M. Nešpor (oba Bohemians). Diváci: 5228.

Sestavy:

Plzeň: Krbeček - Limberský, Navrátil, Bystroň, Jiráček - Petržela (86. Darida), Rada, Horváth, Kolář (90. Vaněček), Hruška (63. Střihavka) - Rezek. Trenér: Vrba.

Bohemians 1905: Marek - Jindřišek, Cseh, Lukáš, D. Nešpor - Štohanzl (65. Cissé), Kaufman (46. M. Nešpor), Držík, Moravec, Bartek (55. Trubila) - Škoda. Trenér: Hoftych.

FK Baumit Jablonec - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 9. Pekhart - 90.+2 Matula. Rozhodčí: K. Hrubeš - Jiřík, Koval. ŽK: Mareš, Matula, Vidlička, Rosa. Diváci: 3812.

Jablonec: Špit - Krajčík, Pavlík, Huber, Jablonský (12. Piták) - Vošahlík (69. Haurdič), Eliáš, Loučka, Kovařík - Pekhart, Lafata (88. Beneš). Trenér: Komňacký.

Teplice: Slavík - Vidlička (77. Došek), Lukáš, Rosa, Matula - Mareš, Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (55. Stožický) - Mahmutovič, Vondrášek (59. Melunovič). Trenér: Plíšek.