Praha - Čínská společnost CEFC napsala další kapitolu dlouholeté ságy fotbalového stadionu v Edenu. Podle informací Hospodářských novin a Aktuálně.cz dokončila akvizici nejmodernější areny v České republice, do stadionu plánuje v budoucnosti investovat další miliony korun.
Na koupi stadionu se CEFC předběžně dohodla s akciovou společností Eden Arena vloni v březnu v rámci žofínského ekonomického fóra, v posledních dnech se podařilo akvizici zfinalizovat.
Skupina CEFC však stejně jako samotný klub zatím celou záležitost odmítají komentovat. "Nic podobného nyní potvrdit nemůžeme," řekl HN mluvčí čínské skupiny Pavel Bednář.
V pondeli 17.4 od 17.15 mimoradna tiskova konference pred zapasem na stadionu life pro vsechny. Budte pritom. Napoveda - "Tady jsme doma"
— Tomáš Syrovátka (@tomassyrovatka) April 12, 2017
Oficiální oznámení si představitelé Slavie přichystali na velikonoční pondělí, kdy je na programu zápas 24. kola ePojištění.cz ligy s Hradcem Králové. "V pondělí bude mimořádná tisková konference, Buďte při tom. Nápověda: Tady jsme doma," tweetoval člen představenstva klubu Tomáš Syrovátka.
Podle původních plánů měla společnosti Eden Aréna prodat čínské skupině 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu další 1,4 miliardy korun.
Později se situace změnila a CEFC začala vyjednávat o 100procentním odkupu akcií. Podrobnosti o obchodu však v tomto ohledu zatím nejsou konkrétní. Nejasná je také suma, kterou čínská skupina za Eden zaplatila.
Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík už loni vyjádřil přání pojmenovat Eden jako Stadion Josefa Bicana, jenže Slavia nebyla schopna se domluvit na podmínkách se synem legendy Ivanem Bicanem.
Vršovický stadion Eden byl zprovozněn v květnu 2008 a od té doby se měnili jeho vlastníci. Prvním majitelem byla společnost E Side Property Limited. Stadion vlastnila tři roky, poté přešel do rukou skupiny Natland, která tou dobou ovládla i samotný klub.
V červenci 2012 se však rozhodla prodat osmdesátiprocentní podíl své společnosti Eden Sport Investments, pod kterou spadal celý stadion. Jeho novým vlastníkem se tak stala společnost Kingwater Holdings Limited. Z té byl ale Eden po dohodě s hlavními věřiteli rychle převeden pod akciovou společnost Vinet. Proti tomu se postavila Praha 10, která v minulosti investovala do dluhopisů prvního vlastníka - E Side Property.
Změny a nejasnosti ve vlastnictví stadionu pokračovaly i nadále, než skončil v rukou firmy Eden Aréna a následně CEFC.