Slavia před derby sčítá bojovníky. I kvůli úchylné módě

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 4. 2015 6:09
Fotbalová Slavia má před derby na Spartě zásadní problém se složením obrany. I kvůli dohodě, že nesmí hrát Simon Deli.
A teď, babo, raď! Miroslav Beránek nejspíš ještě ani teď netuší, jak bude moci poskládat slávistickou obranu v derby na Spartě
A teď, babo, raď! Miroslav Beránek nejspíš ještě ani teď netuší, jak bude moci poskládat slávistickou obranu v derby na Spartě | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Loni na jaře bylo Slavii před derby na Letné ještě hůř. Bořila se po kolena do sestupového bahna a na odvěkého rivala ztrácela v tabulce rekordních 38 bodů.

Současné manko na Spartu, zvíci 26 bodů, sice také není zrovna důvodem k oslavám, nicméně nad nejsužovanějšími trosečníky, lapajícími po záchranářských stéblech spásy, si teď červenobílí udržují relativně klidnou sedmibodovou rezervičku.

Nejpalčivější a nejaktuálnější problém týmu Slavie před 283. derby se Spartou leží někde jinde: Nejen ze zdravotních důvodů jí totiž chybí v přípravě několik hráčů základní sestavy. A co je nejhorší, menší apokalypsa nastala zejména na klíčové pozici stoperů.

Martin Latka, vyhlášený sparťanobijec, hrál naposledy před měsícem proti Mladé Boleslavi, teď se po zranění připravuje individuálně. Jestli nastoupí, nikdo netuší.

Jiří Bílek, další zkušený stoper, ještě ve čtvrtek netrénoval vůbec.

Před týdnem proti Bohemians zaskočil na pozici stopera Simon Deli. A fotbalista z Pobřeží slonoviny, zvyklý spíš na místo defenzivního záložníka, zvládl tu roli slušně. Jenže proti Spartě hrát nesmí!

Chcete slevu? Proti nám nenastoupí

Slavia tu dojela na poněkud úchylnou módu, která se nyní v české Synot lize rozmohla. O co jde?

Léta je tu zavedenou praxí, že když klub A pustí do klubu B svého hráče na hostování, vymíní si přitom, že ve vzájemném utkání tento fotbalista nenastoupí. Často se na to hudrá, ale všichni už si zvykli.

Jenže poslední dobou se tahle praxe posunula o "level" výš. Podobné dohody "o nenasazení hráče ve vzájemném duelu" se totiž začaly uzavírat nejen u hostování, ale také u přestupů!

Kdosi totiž vymyslel, že by za takovou poznámku ve smlouvě mohla být v transferní sumě sleva, tak se toho mnozí spořivci chytili. Kupříkladu Marek Bakoš z tohoto důvodu nehrál nedávno za Liberec v Plzni. A teď kvůli podobnému odstavci ve smlouvě nemůže hrát ani Deli za Slavii na Spartě.

Právě letenskému klubu totiž do zimy jeho hráčská práva patřila, ačkoli toho Afričan za Spartu opravdu mnoho neodehrál a spíš se etabloval na hostováních v Příbrami či Českých Budějovicích.

Jak vysvětlil Jakub Otava, člen představenstva Sparty, v deníku Sport, odstavec, který Delimu zapovídá nastoupit v derby, je ve smlouvě proto, že došlo k odkladu platby transferní sumy za Deliho. Kdyby Slavia zaplatila hned, Deli by mohl hrát, jenže Sparta umožnila Slavii zaplatit až ke 30. červnu. A protihodnotou za tento ústupek je skutečnost, že Deli v derby nesmí nastoupit.

Jiří Vrba, ředitel komunikace Slavie, odmítl bližší okolnosti faktu, proč Deli nebude hrát, s tím, že není s detaily smlouvy seznámen.

Když případně nebude v obraně Slavie ani Latka, ani Bílek, ani Deli, je otázkou, kdo tam bude. Něco už v lize odehrál 19letý Lukáš Fialka, něco i 18letý Marek Kodr, i jeho ale v poslední době trápily zdravotní potíže.

Routek po narozeninách do derby?

Ve slávistických kuloárech už se proto v souvislosti s derby začíná skloňovat dokonce i jméno Miroslav Routek. Svěřenec Martina Poustky ve slávistické U-19 oslaví právě dnes 19. narozeniny a nelze vyloučit, že by se mohl objevit přinejmenším na lavičce A-týmu v nejžhavějším utkání jara, tedy na stadionu Sparty.

Kromě toho všeho byl v týdnu kvůli zranění mimo trénink i Jaromír Zmrhal a trenér Miroslav Beránek se samozřejmě musí smířit i s absencí Vukadina Vukadinoviče. Rychlý krajní hráč bude kvůli vyloučení proti Bohemians pykat absencí dokonce ve dvou ligových duelech. Ani tento přísný verdikt strahovské disciplinárky Slavii příliš nepotěšil.

I všechna popsaná fakta, stejně jako postavení v tabulce, jsou samozřejmě důvodem toho, proč bookmakeři vidí jasného favorita derby v domácí Spartě. Třeba Fortuna na její vítězství vypsala kurz 1,29:1.

Na podzim podlehla Slavia odvěkému rivalovi doma v Edenu 0:2, když obě branky vstřelil David Lafata. A navíc ještě tehdy zahodil penaltu. Návštěva utkání čítající 16 661 prodaných lístků drží dosavadní rekord sezony, očekává se, že v sobotu jarní odveta tento zápis překoná.

Sparta vyhrála poslední čtyři ligová derby se Slavií. Červenobílí naposledy bodovali na podzim 2012, když zvítězili 1:0 zásluhou střelce Martina Latky.

I Sparta má před derby jeden velký otazník v sestavě. Není jasné, jestli už bude k dispozici reprezentant Pavel Kadeřábek. Ve středu vyjádřil trenér Vítězslav Lavička pravděpodobnost jeho startu padesáti procenty.

Lavička už jednou po derby končil

Lavička si je vědom, že derby bývá mnohdy nevyzpytatelné. Na podzim 2008 po drtivé porážce 1:4 od Slavie dokonce na pozici hlavního kouče Sparty abdikoval. "Ale to je minulost," nechce si tuhle vzpomínku pouštět do hlavy.

Pokud by ale případné zakopnutí Sparty v sobotním derby mělo znamenat, že by současný pětibodový náskok Plzně v čele tabulky nabobtnal ještě víc, vzpomínky by se mu asi oživily až nepříjemně krutě a intenzivně.

Zoufalý stav slávistické obrany by mu ovšem měl hrát do karet. Zápas začíná v sobotu v 19.15, jako hlavní ho bude řídit rozhodčí Pavel Královec. A deník Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 14 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy