Série Plzně skončila, v přestřelce prohrála v Boleslavi

23. 10. 2010 20:30
Ml.Boleslav - Plzeň 4:3, Příbram - Ústí n.L. 0:0
Jan Chramosta se stal jedním ze sedmi střelců pohledného utkání
Jan Chramosta se stal jedním ze sedmi střelců pohledného utkání | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Plzně poprvé v sezoně prohráli, a přišli tak o sérii osmnácti ligových zápasů bez porážky a zároveň 11 výher v řadě.

V utkání 13. kola první ligy a podle všeho nejatraktivnějším zápase letošního ročníku totiž podlehli v přestřelce na hřišti Mladé Boleslavi 3:4.

Čtyři branky naposledy Plzeň inkasovala v březnu, když právě v Boleslavi prohrála 0:4. V této sezoně se navíc ještě nestalo, aby se do statistik zapsalo sedm různých střelců.

Tepličtí dvěma góly v závěru otočili zápas s Hradcem

Olomouc v lize září. Zlomí jí vaz případ Drobisz?
Slavia má další problém. Zadlužený je i stadion v Edenu
Plzeňský fotbal v insolvenci neskončí, soud návrh zamítl
Plzeň truchlí. Cestou z fotbalu zahynul 21letý fanoušek

Náskok Plzně na druhé místo, které v současné chvíli drží Teplice, se tak snížil na deset bodů. Středočeši se pak posunuli v tabulce na třetí příčku a na vedoucí tým ztrácejí 11 bodů.

Začátek proběhl pro Plzeň ve smutečním duchu

Začátek zápasu byl ve slavnostním a zároveň smutečním hávu. Zatímco většina diváků tleskala někdejšímu boleslavskému útočníkovi a současnému hráči Českých Budějovic Luboši Peckovi, který byl uveden do místní síně slávy, fandové a hráči Plzně uctívali památku člena kotle Petra Žitníka, jenž tragicky zemřel minulou neděli v nedožitých 22 letech.

Všichni hráči Plzně si navlékli černé pásky, celí v černém byli fandové Plzně a památku svého bývalého člena uctili transparentem "Žito, nezapomeneme".

A ve stejném duchu se nesla i 20. minuta. Reprezentant do 21 let Jan Chramosta se na levé straně uvolnil přes Navrátila, na hranici pokutového území se zbavil dalších dvou plzeňských hráčů a střelou na zadní tyč překonal brankáře Pavlíka.

Pro hosty to byl pocit, který už dlouho nezažili. V lize naposledy prohrávali před 1018 minutami v zápase 1. kola proti Olomouci, s níž po domácí remíze 2:2 ztratili dosud jediné body.

Na gól dokázala Plzeň vždy vzápětí reagovat

Plzeňské tato rána omráčila a proti domácímu týmu zcela propadali. Další trest přišel pro jednoznačného suveréna sezony ve 33. minutě, kdy Mendy sklepl hrudí míč domácímu obrovi Rolkovi a ten netradičně nohou překonal z bezprostřední blízkosti Pavlíka podruhé.

Hosty z nečekané bídy vysvobodila o čtyři minuty později pohledná kombinace dvou fotbalistů ze širšího výběru seniorské reprezentace. Limberský se zbavil na levé straně Kaliny, nahrál před bránu Petrželovi, ten si položil Fabiána a střelou k protější tyči snížil.

Těsně před poločasem navíc boleslavský brankář Miller neudržel střelu s 9 góly nejlepšího kanonýra ligy Rezka, před Kolářem zívala prázdná brána, jenže plzeňský záložník svého spoluhráče počtem gólů nevyrovnal. Proti všem fyzikálním zákonům branku přestřelil.

Hosté ani přes tlak vyrovnat nedokázali

Druhý poločas začal tak, jak ten první skončil, jenže snahu hostů o vyrovnání překazil v 59. minutě nesmyslný faul Bystroně v pokutovém území na plzeňského odchovance v dresu Boleslavi Procházku a nařízenou penaltu bezpečně proměnil Táborský.

Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí | Foto: Reuters

I tentokrát však Boleslavi dvoubrankový náskok nevydržel dlouho. Plzeňský kapitán Horváth se o dvě minuty později vytasil s milimetrově přesným centrem, na který si naskočil Rada a hlavičkou k tyči snížil.

V 69. minutě však po standadní situaci inkasovali i hosté. Rohový kop Táborského se odrazil od lýtka šťastného střelce Dimitrovského do branky Plzně počtvrté a bylo to opět o dvě branky.

I tentokrát však hosté zbraně nesložili. Navrátila vychytal Miller, střídající Ďuriš zase trefil jen břevno. V 86. minutě však hosté přeci jen snížil. Po další excelentně kopnuté standardce Miller míč neudržel a Rajtoral dorážkou zadělal na drama.

To se také konalo, střídající Brezinský se však k volně ležícímu míči uvnitř pokutového území dostal později než Rolko, v poslední minutě nastavení dostal míč za vápnem proti noze Kolář, bránu však vysoko přestřelil.

Vrba: Na tři góly venku by se mělo vyhrávat

Středočeši se tak postarali o to, že už v lize není žádný neporažený tým.

"Kdybych byl divák, tak bych si takový fotbal užíval. Jako trenér Plzně jsem však nemohl. Musím pochválit tým za hru dopředu, kde se ukázala naše síla, ale naopak vynadat za obrannou hru, kde jsme vyhořeli. Bylo tam hrozně moc chyb. Dát tři góly venku a prohrát je špatná vizitka pro defenzivu," řekl ČTK po zápase Pavel Vrba.

"O těch různých sériích bez porážky ať si píšou novináři. My něco takového neřešíme. My hrajeme fotbal. Kdyby každé mužstvo řešilo, co s nimi udělá první porážka, tak to někdo řeší od začátku sezony. My se teď budeme soustředit na domácí zápas s Teplicemi. Věřím, že budeme hrát dál tak atraktivní fotbal jako dosud," nebojí se dopadu první porážky na tým Vrba.

"Pro diváka to bylo hodně atraktivní utkání. Co víc si přát než sedm gólů. A já jsem rád, že čtyři z nich jsme dali my. Možná jsme dnes dali návod ostatním týmům jak na Plzeň hrát," doplnil svého kolegu trenér Boleslavi Karel Stanner.

13. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň 4:3 (2:1)
Branky:
20. Chramosta, 33. Rolko, 59. Táborský z pen., 69. Dimitrovski - 37. Petržela, 61. Rada, 86. Rajtoral. Rozhodčí: Zelinka - Gallo, Vysloužil. ŽK: Fabián, Procházka, Dimitrovski - Rajtoral, Rada, Pavlík, Horváth. Diváci: 3751.
Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Fabián - Mendy, Procházka (90.+1 Johana), Opiela, Táborský - Chramosta (65. Řezníček), Kulič (68. Toleski). Trenér: Stanner.
Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela (65. Ďuriš), Horváth, Rada (86. Brezinský), Kolář, Jiráček (46. Bakoš) - Rezek. Trenér: Vrba.

1. FK Příbram - FK Ústí nad Labem 0:0