Šéf Realu se upíná k superlize. Buď něco uděláme, nebo zkrachujeme, přiznal problémy

Marek Janoš Marek Janoš
25. 4. 2021 8:00
Po nátlaku fanoušků a hráčů anglické a italské týmy oznámily odchod z plánované superligy, kterou současně před týdnem zakládaly. Naděje do projektu ale stále vkládají španělské velkokluby Barcelona a Real Madrid. Oba totiž visí nad finanční propastí.
Kapitán Sergio Ramos vyhlíží lepší časy madridského Realu.
Kapitán Sergio Ramos vyhlíží lepší časy madridského Realu. | Foto: Reuters

"Projekt superligy není mrtvý," stojí si za svým Florentino Peréz, prezident Realu Madrid. Přestože se naděje na založení uzavřené soutěže největších evropských fotbalových klubů zdají být po uplynulém týdnu roztrhané na cáry, Peréz se ještě nevzdává.

"Čelíme manipulacím od lidí, kteří se nechtějí vzdát svých míst. Dali jsme si teď pár týdnů na rozmyšlenou, ale superliga stále existuje," nechal se slyšet šéf Realu.

Odkazuje se přitom na podepsané smlouvy, které podle něj kluby zavazují k účasti v soutěži. "Jsou to závazné smlouvy. Nemusím snad vysvětlovat, co to znamená," varoval rivaly, kteří změnili svá rozhodnutí a ze soutěže se po nátlaku domácích příznivců stáhli.

Právě Barcelona a Real Madrid mají kvůli velkým finančním trablům největší motivaci přivést superligu zpět k životu. Projekt nablýskané soutěže podpořený bankou JP Morgan měl přinést klubům nebývalé finanční prostředky. Další peníze měly přitéct díky prodaným televizním právům na globálním trhu.

Oba kluby měly potíže už před koronavirovou pandemií, ta ovšem finanční mezery v rozpočtech španělských gigantů jen rozšířila. Podle serveru Sport Bible byl na konci roku 2020 dluh Barcelony přibližně 1,2 miliardy eur (cca 31 miliard korun) a Realu Madrid přibližně 900 milionů eur (cca 23,25 miliardy korun).

Podle informací španělských médií Barcelona jen na splátkách přestupů dluží v současné době 19 klubům přes 126 milionů eur (cca 3,25 miliardy korun). Některé odchody hráčů dávají média dokonce do souvislosti se snahou obou klubů šetřit.

Real nechal odejít po konci hostování v Dortmundu Ašrafa Hakimiho, klub opustil James Rodriguez a na hostování odešel i Gareth Bale. Podobně hostování Luky Joviče a Martina Odegaarda z Barcelony jsou vnímány především jako snaha ušetřit na platech.

Superliga by ovšem mohla špatnou finanční situaci španělských velkoklubů zvrátit.

"Tento projekt nebo nějaký velmi podobný stejně jednou projde, a já doufám, že to bude brzo," řekl Peréz pro španělský deník AS.

"Podle analýzy během prvních tří měsíců pandemie dvanáct klubů zakládajících superligu utrpělo celkové ztráty 650 milionů eur (cca 16,8 miliardy korun). Do konce této sezony ztratí mezi dvěma až dvěma a půl miliardami eur (cca 51 až 65 miliard korun)," předpovídá boss Realu.

Peréz není příliš nadšený ani ze změn v Lize mistrů. Ta schválila nový herní model, od roku 2024 se má hrát ve dvou velkých skupinách. 74letého prezidenta klubu změny nenadchly a především je proti jejich načasování. Podle něj přijdou příliš pozdě. "Buď se něco stane dřív, nebo všechny kluby do té doby zkrachují," varuje.

Peréz vede Real Madrid přes dvacet let a dokázal jej dostat z finančních problémů. Nyní se snaží přes nepřízeň koronavirové pandemie klub zvednout znovu, i proto zuřivě hájí svou vizi superligy.

"Fotbal je v krizi. Ekonomika okolo fotbalu je zničená a musíme se přizpůsobit nové éře. Snahou je zajistit více peněz, které se rozlijí do celého systému," chlácholí kritiky. "Je to větší problém. Dnešní mladí mezi 14 a 24 lety považují fotbal za nudný, s tím musíme něco udělat," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy