Krach superligy. Anglické kluby ji opouštějí, Barcelona si nechala zadní vrátka

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2021 6:59
Projekt evropské fotbalové superligy je několik desítek hodin po svém ohlášení před krachem. Manchester City jako první z dvanácti klubů uvedl, že zahájil kroky k odchodu z uvažované soutěže, jejíž oznámení v noci na pondělí vyvolalo masivní odpor fotbalové veřejnosti. A další anglické kluby ho následovaly.
Foto: Reuters

"Manchester City potvrzuje, že formálně zahájil kroky k odstoupení ze skupiny rozvíjející plány na evropskou superligu," uvedl v úterý večer elitní anglický klub.

Arsenal o svém odchodu z elitní soutěže informoval v noci na středu. "Posledních pár dní jsme naslouchali vám i širší fotbalové veřejnosti a rozhodli jsme se ze superligy odejít," napsal Arsenal fanouškům na Twitter.  "Udělali jsme chybu a omlouváme se. 

Podobné vzkazy svým fanouškům sdělily také Liverpool, Tottenham, Chelsea a Manchester United. Ten navíc oznámil, že v klubu skončí výkonný viceprezident Manchesteru United Ed Woodward, jenž patřil společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem a šéfem Juventusu Andreou Agnellim k hlavním postavám projektu.

Katalánská televize TV3 zase uvedla, že zadní vrátka k odchodu si nechala otevřená Barcelona. Kontrakt, který s ostatními 11 zakládajícími členy podepsal prezident Joan Laporta, obsahuje klauzuli, že klub bude moci z projektu odstoupit, pokud ho neodhlasují jeho členové. 

Projekt vydržel pouze 48 hodin

Kromě Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu se k účasti v superlize původně zavázaly Juventus Turín, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

V pondělí oznámený projekt měl být přímou konkurencí Ligy mistrů. Vyhlášení  superligy ale vzbudilo ve fotbalovém světě téměř jednomyslné odmítnutí.

Fanoušci, hráči, národní svazy i ligové soutěže kritizovaly její uzavřený systém nerespektující soutěžního ducha.

Evropská unie UEFA i světová federace FIFA proto pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi a vedení anglické Premier League také pohrozilo šesti superligovým klubům vyřazením. 

Petr Čech uklidňoval fanoušky

Proti účasti Chelsea v superlize v úterý večer protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků. Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k večernímu ligovému zápasu proti Brightonu.

Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea a Manchesteru City ze superligy, která se objevily na veřejnosti jako první, změnily protesty fanoušků v oslavy.

Plánovaný konec elitního projektu pochválil i premiér Boris Johnson. "Rozhodnutí Chelsea a Manchesteru City - pokud se potvrdí - je naprosto správné a já je za ně chválím. Doufám, že jejich příkladu budou následovat i ostatní kluby zapojené do evropské superligy," napsal na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

V souvislosti se zvažovanou účastí Liverpoolu v projektu klub opustil dlouholetý sponzor Tribus. "Fotbal patří fanouškům, všechny nás spojuje. Nikdy z něj nemělo mít užitek jen několik lidí," uvedla společnost.

Hráči Liverpoolu zase sdíleli společné prohlášení, kterým se od superligy také distancovali. "Nelíbí se nám a nechceme, aby vznikla. Je to naše společné rozhodnutí. Jsme bezpodmínečně oddaní klubu a našim fanouškům," stojí v prohlášení.

Bývalý fotbalista Eric Cantona zkritizoval avizovaný vznik Superligy | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy