Schranzův gól neplatil, Slavia remizovala v Boleslavi a přišla o vedení v tabulce

9. 4. 2023 18:18
Fotbalisté Slavie ve 26. kole první ligy jen remizovali v Mladé Boleslavi 1:1. "Červenobílí" venku v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou nezvítězili a přišli o vedení tabulce, protože Sparta večer vyhrála v Pardubicích. V dalších zápasech remizovali Bohemians v Olomouci 2:2 a Teplice zvítězily v Českých Budějovicích 3:0.
Christos Zafeiris
Christos Zafeiris | Foto: ČTK

Středočeský tým dnes poslal do vedení v 18. minutě Vasil Kušej, ve 32. minutě srovnal Christos Zafeiris prvním gólem v české lize, ale otočit stav už hosté nedokázali. Mladoboleslavští po minulé remíze 0:0 s mistrovskou Plzní obrali o body dalšího favorita a v tabulce jim patří devátá příčka.

"Ztráta je nepříjemná, protože všechny ztracené body chybějí. Chtěli jsme to zvládnout, venku potřebujeme zápasy zvládat. Ale směrem k derby se nic nemění, chtěli bychom ho vyhrát, i kdybychom dnes zvítězili," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Kouči Pražanů chybělo několik nemocných hráčů v čele s kapitánem Holešem či Ševčíkem. Na stoperu v lize poprvé od listopadu nastoupil Kačaraba, na levém křídle útočník Jurečka a na hrotu dostal tentokrát před Van Burenem v úvodu přednost Tecl. Do mladoboleslavské sestavy se vrátil uzdravený stoper Šimek a na pozici pravého halfbeka se při absencích Tomiče, Suchomela i Ekpai vysunul netradičně Karafiát.

Pražané, hlasitě povzbuzovaní stovkami fanoušků, začali aktivně, ale domácí po několika minutách srovnali hru. Pražskému favoritovi dělali problémy především urostlý Jawo a rychlonohý Kušej. Dvaadvacetiletý ofenzivní univerzál po 17 minutách převzal za vápnem Ladrovu přihrávku, obtočil se kolem Kačaraby a povedeným technickým obstřelem k tyči překonal brankáře Koláře. Kušej si připsal třetí ligový gól.

"Už před zápasem jsem si říkal, že bych zkusil střelu obalit Kolářovi na zadní, že není úplně tak pružný. Když jsem si to přebral na střed, už jsem neměl jinou myšlenku než vystřelit. Prostě jsem se ustřelil a padl z toho takovýhle gól," řekl Kušej.

"Nevím, jestli nejhezčí gól kariéry. Na podzim jsem podobný gól ještě v Prostějově dal Líšni, taky levačkou. Proti Slavii se to cení mnohem víc, asi na něj budu dlouho vzpomínat. V minulých zápasech jsem měl mraky šancí. Před zápasem jsem si říkal, že proti Spartě ani Plzni jsem nedal, takže do třetice proti top trojce bych mohl dát gól," doplnil.

Slávisté přidali a domácí se vypětím sil přestáli několik závarů. Ve 24. minutě proletěl Masopustův centr nikým netečován těsně vedle. Za dalších osm minut už Pražané srovnali. Zafeiris z levé strany pronikl do vápna, první střelou napálil dvojici hráčů před sebou, ale z dorážky z úhlu se už trefil ke vzdálenější tyči. Dvacetiletý norský záložník oslavil první trefu v české lize a radost z něj mu nezkazil ani videorozhodčí, který neposoudil jeho postavení po odrazu od Tecla jako ofsajdové.

"Narazil jsem si to patičkou s Oscarem a pak už jsem si jen říkal, že jsem blízko branky, že musím něco zkusit. Trenéři mi před zápasem říkali, že když budu blízko šestnáctky, mám jít jeden na jednoho. Na to jsem myslel," citoval klubový web Zafeirise. "Jsem za první gól samozřejmě moc rád. Kdybychom ale jeli domů se třemi body, byl bych o hodně šťastnější," přidal.

Trpišovský po změně stran stáhl Davida Juráska a poslal na trávník uzdraveného Provoda. Hosté získávali převahu a v 56. minutě měl dobrou šanci Jurečka, vystřelil však jen do gólmana Šedy. Slávistický ofenzivní univerzál se neprosadil ani dvě minuty nato, kdy po Lingrově centru nadvakrát na zadní tyči nepřekonal domácího brankáře. "Venca je na sebe naštvaný, na tréninku tyhle šance proměňuje," uvedl Trpišovský.

Mladoboleslavským se od vystřídání kapitána Matějovského v 54. minutě nedařilo držet balon a Pražané, kteří ve středu až po prodloužení zvítězili v semifinále domácího poháru nad Bohemians 1905, získávali výraznou převahu. "Mára Matějovský je pro nás strašně důležitý hráč, ale měl žlutou kartu. Věděli jsme, že Slavia je pro něj ještě pořád hadr na býka. Smrdělo to druhou žlutou, tak jsme ho raději vyndali," uvedl mladoboleslavský trenér Pavel Hoftych.

Středočeši se štěstím ustáli pár závarů, osm minut před koncem po Masopustově přízemním centru z pravé strany Šedu překonal Schranz, ale radost z gólu mu vydržela jen pár desítek sekund, neboť videorozhodčí odhalil ofsajd. V hektickém závěru už domácí remízu udrželi. Boleslav bodovala v lize se Slavií poprvé po 13 porážkách za sebou.

"Vítěznou branku se nám nepodařilo vstřelit, i když myslím, že výkon byl z naší strany nátlakový, nadějný a lepší než v minulých venkovních zápasech. Bohužel venku dostáváme od soupeřů výstavní góly a sami z tlaku dáváme málo branek," řekl Trpišovský. "Bod je pro nás dnes ziskem na rozdíl od zápasu s Plzní, v němž jsme měli udělat tři body. Z mála jsme vytěžili hodně, ale ani Slavia moc šancí neměla. Byli jsme pevní v defenzivě," dodal Hoftych.

Klokani drží neporazitelnost

Fotbalisté Olomouce remizovali ve 26. kole první ligy s Bohemians 1905 2:2. Na čtyřech gólech se podíleli pouze dva střelci, za domácí skóroval ve 37. a 51. minutě Mojmír Chytil, za hosty ve 25. a 54. minutě Jan Matoušek.

Sigma v nejvyšší soutěži nezvítězila podruhé za sebou a zůstala šestá s tříbodovým náskokem na sedmý Hradec Králové. "Klokani" v lize neprohráli pošesté v řadě, ale přerušili sérii čtyř výher. V tabulce jsou čtvrtí o tři body před Slováckem.

"Bylo to atraktivní utkání, v němž mohlo padnout i více branek, duel měl dobrou diváckou kulisu, prostě to byl slušný ligový zápas. Musím kluky pochválit, i když jsme ztratili dva body," řekl trenér domácích Václav Jílek na tiskové konferenci.

"Nám to ze začátku moc neběhalo, ztráceli jsme balony, ale ve druhé půli jsme se vrátili do zápasu, byli jsme vyrovnaným soupeřem a mohlo to dopadnout všelijak. Oba týmy hrály na vítězství, chtěly to zlomit," doplnil kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

Ten udělal oproti středečnímu pohárovému utkání, které jeho tým prohrál na Slavii až po prodloužení 2:3, čtyři změny v sestavě. Obměněná jedenáctka musela od prvních minut čelit velkému náporu Olomouce, do střelecké příležitosti se dostal ve 13. minutě Navrátil, jehož pokus vytěsnil mimo tyče Jedlička.

Ve 22. minutě mohl otevřít skóre Breite, ale gólman Pražanů jeho ránu pokryl. Hosté pak vytěžili z dosavadního útočného minima vedoucí gól. Matoušek obral o míč nedůrazného Pokorného a z úhlu prostřelil Macíka. "Poky upadl a chvíli ležel, já jsem toho využil, chtěl jsem ho překvapit a proto jsem střílel, gólman možná čekal nahrávku na vápno. Ale měl jsem i štěstí," řekl Matoušek novinářům.

Vyrovnání se Hanáci dočkali ve 37. minutě. Chvátalův centr hlavičkoval Ventúra do Jedličky a vyražený míč pak zblízka dopravil do sítě Chytil.

Olomoucký kanonýr se poté prosadil i krátce po přestávce. Dostal do běhu pas od Navrátila, vyhrál dlouhý sprinterský souboj s Křapkou a našel v sobě ještě dost síly na to, aby prostřelil Jedličku. Chytil zaznamenal jedenáctý ligový gól v sezoně.

Hosté odpověděli velmi rychle a také z brejku. Matoušek využil podklouznutí Greššáka a přesnou střelou nedal Macíkovi šanci. Ofenzivní hráč Bohemians se trefil počtvrté v tomto ligovém ročníku.

Matoušek měl záhy na kopačce hattrick, ale šanci nevyužil a iniciativu pak převzali domácí fotbalisté. V 67. minutě neuspěl s dorážkou Navrátilovy střely střídající Zifčák. V 75. minutě pohrdl třetím gólem v zápase rovněž Chytil, který přestřelil ve slibné pozici po přihrávce Zifčáka.

"Moc mě to štve, dal jsem si balon na levačku a špatně vystřelil. Hattrick byl blízko," uvedl Chytil. Zifčák pak ještě v 88. minutě trefil tyčku. "Já už jsem to viděl v síti," přiznal Jílek.

Olomouc v nejvyšší soutěži neporazila Bohemians popáté za sebou, ale na svém stadionu bodovala s "Klokany" počtvrté v řadě. Sigma protáhla domácí ligovou šňůru bez porážky na devět duelů.

Teplice znovu vítězné

Teplice ve 26. kole první ligy zvítězily v Českých Budějovicích 3:0, naplno bodovaly podruhé za sebou a upevnily si čtrnácté místo. Jihočeši prohráli třetí z posledních čtyř kol a v tabulce zůstali dvanáctí. Ve 22. minutě otevřel skóre Daniel Fila, krátce po změně stran zvýšil Abdallah Gning a třetí branku přidal Lukáš Mareček v 73. minutě. Severočeši venku v nejvyšší soutěži vyhráli po sérii osmi porážek.

Po opatrné začátku zápasu se jako první osmělili hosté. Po necelé čtvrthodině hry z velké šance hlavičkoval těsně nad Mičevič, který využil nakrátko rozehraný roh a centr Hybše.

Druhou příležitost už však Tepličtí využili. Ve 22. minutě domácí nepřesně založili útočnou akci, míč získal Senegalec Gning, jenž se snadno dostal přes bránícího Čoudka. Gnigovu střelu vyrazil brankář Dynama Šípoš, ale balon získal Fila, který otevřel skóre premiérovým gólem v ligové sezoně. "Do utkání jsme šli s tím, abychom využili zaváhání v rozehrávce soupeře, což se nám povedlo," řekl teplický trenér Zdenko Frťala na tiskové konferenci.

Českobudějovičtí mohli vyrovnat o sedm minut později, ale Čermákovu střelu vyrazil teplický brankář Grigar. "Dneska jsme měli snad jen jednu šanci na vstřelení gólu za každý poločas. Bohužel tam nebyla ani chuť to nějak ukopat, ubojovat a dotlačit tam nějak ten gól," upozornil domácí trenér Marek Nikl, který vede tým společně s Tomášem Zápotočným.

Hosté na první poločas navázali ještě povedenější druhou částí. Hned v jejím úvodu po chybné přihrávce Sladkého skóroval Gning, jenž si připsal osmou branku v ligovém ročníku.

Vrchol zmaru pro Jihočechy však nastal v 73. minutě. V blízkosti půlicí čáry se srazili domácí Havel s Čoudkem, teplický Žák tak velmi snadno posunul míč na nabíhajícího Marečka, jenž překonal Šípoše potřetí v utkání.

"Náš výkon nebyl vůbec dobrý a nepředvedli jsme nic z toho, co chceme hrát, a ještě jsme přidali zbytečné chyby, po kterých padly góly. Musíme to zklamání nějak odbourat a připravit se na další zápasy, protože pokud bychom pokračovali stejně, tak asi nevyhrajeme žádné utkání," prohlásil Nikl.

Teplice v Budějovicích v lize zvítězily po deseti duelech a poprvé od května 2007. "Dnešního vítězství si silně vážíme, žijeme tím, ale od úterý už to zase bude něco jiného a začneme se připravovat na dalšího soupeře. Při pohledu na tabulku se nám ale určitě už teď dýchá mnohem lépe," pochvaloval si Frťala.

26. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 18. Kušej - 32. Zafeiris. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Váňa - Hocek (video). ŽK: Matějovský, Mareček, Jawo, Šeda - Schranz. Diváci: 4851.

M. Boleslav: Šeda - Kubista, Suchý, Šimek - Karafiát, Mareček, Matějovský (54. Žitný), Fulnek - Kušej, Ladra (86. Dancák) - Jawo (65. Donát). Trenér: Hoftych.

Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek (46. Provod) - Zafeiris, Oscar (90. Hronek) - Schranz, Lingr (90.+4 Pech), Jurečka (60. M. Jurásek) - Tecl (60. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 0:3 (0:1)

Branky: 22. Fila, 48. Gning, 73. Mareček. Rozhodčí: Batík - Kotík, Dresler - Adámková (video). ŽK: Hais - Trubač, Jakub Hora II.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Havel, Čoudek - Čavoš (46. Adediran), Čermák (62. Hais), Jakub Hora I, Skovajsa (46. Čmelík) - Hellebrand (82. V. Hora), Potočný - Škoda (62. Bastl). Trenér: Nikl.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Mičevič - Vondrášek, Trubač (85. Vachoušek), Kučera, Jukl (85. Jakub Hora II), Hybš - Fila (68. Žák), Gning (58. Urbanec). Trenér: Frťala.

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:1)

Branky: 37. a 51. Chytil - 25. a 54. Matoušek. Rozhodčí: Starý - Paták, Slavíček - Zelinka (video). ŽK: Pokorný - Beran. Diváci: 4007.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Greššák (71. Poulolo), Sláma (82. Zmrzlý) - Breite, Ventúra - Vodháněl (61. Zifčák), Pospíšil, Navrátil (82. Zorvan) - Chytil (82. Vaněček). Trenér: Jílek.

Bohemians 1905: Jedlička - Kadlec (58. Vondra), Křapka, Hůlka - Köstl (46. Jánoš), Beran, Jindřišek, Kovařík - Hála (58. Dostál), Matoušek - Drchal (77. Necid). Trenér: Veselý.