Rozzářený Lavička: Úkol splněn. Moc nám pomohl i Hřebík

Sparta splnila cíl, je v hlavní fázi Evropské ligy
První důležitý krok k tomu Sparta udělala v 60. minutě hry, kdy se po ruce Martinse Indiho postavil k míči na penaltu Václav Kadlec.
Navrátilec do české reprezentace poslal míč do středu brány a Mulder, jenž se rozhodl pro levou tyč neměl šanci.
Pražané mohli začít slavit. K postupu měli velmi blízko. Ovšem poté co v Rotterdamu dokázali ztratit vedení 2:0 se mohlo stát v souboji s houževnatým soupeřem cokoliv.
Sparta však předvedla druhý úder. Brankáře Muldera prostřelil hlavičkou Jiří Jarošík po rohu Marka Matějovského.
Foto: CPA - Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 8. 2012 22:15
Zatímco Lavička pumpoval vítěznou radostí, Koeman kysele odsekával na tiskovce

Praha - Divoce pumpoval rukama, byl v extázi, dokázal to! Vítězslav Lavička udělal první krok k tomu, aby Sparta byla opět velká.

"Pozitivním emocím vždycky rád dávám průchod," usmíval se Lavička.

I s nezkušeným, mladičkým týmem dokázal postoupit do skupiny Evropské ligy. Přes Feyenoord Rotterdam. Po remíze v Nizozemsku srazila Sparta soupeře ve svém chrámu 2:0.

"Úkol je splněn. Cítíme velkou hrdost. I proto, že sázka na odchovance se daří naplňovat," podtrhnul trenér důležitost chvíle.

Hřebík získával informace o soupeřích

"Poctivě jsme pracovali, i fanoušci byli naším dvanáctým hráčem, dávali nám pozitivní energii. I jim patří dík," vyprávěl s rozzářenýma očima.

Jméno jednoho muže pak Lavička zdůraznil speciálně. "Možná že některé naše fanoušky rozděluje, ale já tady chci říct, že pro analýzu našich soupeřů, Admiry i Feyenoordu, udělal obrovský kus práce Jarda Hřebík."

Ten přišel v zimě na Letnou do pozice generálního sportovního manažera. Jeho spolupráce s Martinem Haškem ale nenesla očekávané ovoce, tým ztratil mistrovský titul.

V létě se Hřebík posunul do pozadí, do role sportovního ředitele. Ve chvíli úspěchu ho ale Vítězslav Lavička hlasitě připomněl.

Šachová partie a penaltový mat

Jak sám trenér vnímal průběh utkání? "Hlavně v první půli to byla šachová partie, snažili jsme se držet aktivitu. Ano, v naší hře byly chyby, pořád je co zlepšovat. Ale zvládli jsme to."

Klíčovým momentem byla penalta nařízená za ruku soupeře uvnitř šestnáctky. Balon si postavil na bílý puntík Václav Kadlec. "Vaškovi se postupně vrací sebevědomí z doby před zraněním. To je dobře. Dneska si zase odpracoval výborný výkon."

V pátek po 13. hodině bude tým pohromadě sledovat los skupin Evropské ligy. Lavička nevyloučil, že by ještě na poslední chvíli mohl být doplněn nějakou posilou. "Žádná konkrétní vyjádření ale v tomto směru ještě dávat nemohu," dodal.

Kadlec: Fyzicky velmi náročný mač

Václav Kadlec skóroval v Rotterdamu i na Letné, tentokrát z penalty. "Soupeř se dobře přemisťoval, žádné gólové šance dnes proti nám neměli, ale bylo to pro nás velmi fyzicky náročné."

To Jiří Jarošík rozvlnil síť Feyenoordu naposledy před 11 lety. "Za dalších jedenáct let už u toho asi nebudu," smál se blonďák, který se prosadil po standardní situaci, kdy na něj zadáci Feyenoordu trestuhodně zapomněli. Takže neměl problém upravit skóre na 2:0. "Postoupili jsme, je to skvělé."

Koeman: Perspektiva Sparty mě nezajímá

Sparťané slavili, na druhé straně barikády byla nálada na bodu mrazu. Ani Ronald Koeman, jeden z nejlepších zadáků světa všech dob, který nyní trůní na lavičce Feyenoordu, neskrýval po utkání frustraci.

Ale na nic se nevymlouval: "Sparta byla lepší než my. Od začátku jsme dělali technické chyby. Pak přišla penalta - a po druhém gólu už bylo vše ztracené. Jaké perspektivy má Sparta v Evropské lize? To mě nezajímá."

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy