Říkal si Sponzor. Českou větev sázkařské mafie řídil Slovák Dirnbach, zneužíval veterány i mladíky

Petr Koděra Luděk Mádl Petr Koděra, Luděk Mádl
11. 10. 2016 6:00
Okresní soud ve Strakonicích začal rozplétat kauzu cinklých sázek. Koordinovaná byla zjevně ze Slovenska prostřednictvím bývalého ligového fotbalisty Mariana Dirnbacha.
Marián Dirnbach, bývalý hráč Viktorie Žižkov, tahal za mnohé z nitek v české sázkařské aféře
Marián Dirnbach, bývalý hráč Viktorie Žižkov, tahal za mnohé z nitek v české sázkařské aféře | Foto: ČTK

Strakonice – Ocitli se ve spárech mafiánské chobotnice a teď i před soudem. Obžalovali je z korupčních trestných činů, protože měli nabízet nebo si nechávat slíbit úplatek za to, že zmanipulují fotbalové zápasy. Tak aby si na ně mafie mohla vsadit a vydělat.

Mužem v pozadí, který v téhle hře zjevně tahal za četné nitky, byl bývalý slovenský fotbalista Marián Dirnbach, který v české lize oblékal dres Viktorie Žižkov či Blšan. Za svůj podíl na manipulacích zápasů ve prospěch sázkařské mafie, řízené podle všeho z jihovýchodní Asie, nesmí ve fotbale nikde na planetě působit 25 let.

I v českém fotbalovém prostředí se mu podařilo oblouznit řadu lidí a strhnout je na scestí. Ať už matadory na sklonku kariéry v existenčních problémech, anebo nerozumné mladíky.

Bývalý prvoligový fotbalista Hradce Králové Daniel Kaplan se před čtyřmi lety dostal do finančních problémů. Hrozící návštěvu exekutora však odvracel po svém: korupcí. Přes bývalé spoluhráče ze Slovenska, včetně Dirnbacha, se napojil na gang sázkařů z jihovýchodní Asie a začal nabízet českým fotbalistům tisíce eur za to, že budou ovlivňovat výsledky zápasů. V plánu bylo, že sám si bude nechávat provizi.

Stroj na snadný výdělek se ale brzy zasekl. Policie Kaplana odhalila a přidala jeho jméno do obřího spisu největšího sázkařského skandálu v českém fotbale, do nějž se namočilo celkem 22 lidí a který se v pondělí – po třech letech od prvního obvinění – dostal až před soud.

Strakonický soudce Tomáš Uldrich si přitom musel líčení rozložit do více dní a rozpůlil i partu obžalovaných. Nakonec jich je 18, zbývající čtyři už dříve potrestal podmínkou. „Pohromadě bychom to z kapacitních důvodů nezvládli,“ vysvětlil soudce Uldrich, který první skupinu zvládl vyslechnout během včerejška.

Většina obžalovaných totiž soudu mnoho neřekla. Jejich výpovědi se vesměs dají shrnout do jednoduchého vyjádření: „Nic jsem neprovedl, nebo jsem netušil, že je na tom něco špatného – a nic jsem z toho vlastně ani neměl.“

Sponzor chtěl mít pod kontrolou až pět hráčů

Rozpovídal se alespoň Kaplan a spolu s ním Jan Hanzal z Mostu, který nyní hraje v nižší německé soutěži. Oba přiznali, jak jim volal klíčový muž podvodných sázkařských operací v Česku: někdejší prvoligový fotbalista Marián Dirnbach.

Slovák, který se do telefonu s oblibou představoval jako Sponzor, měl v tuzemsku několik prověřených spojek včetně Kaplana a Hanzala. Několik dní před vytipovaným zápasem jim zavolal a zeptal se, zda neznají v některém z mužstev hráče, kteří by za peníze ovlivnili výsledek podle přání sázkařského gangu. Dirnbach přitom požadoval zapojení několika hráčů, aby si výsledek pojistil. „Chtěl vždycky minimálně pět lidí z mančaftu, ideálně z obrany,“ řekl Daniel Kaplan.

Ne vždy přitom vše klaplo podle domluvy. Fotbalisté se podle Jana Hanzala dokázali mezi sebou i podrazit. To když hráči sice zařídili výsledek požadovaný mafií, jenže další z obžalovaných Jan Procházka pak ostatním údajně řekl, že peníze nebudou, protože se zápas nakonec nevsadil. "Tak jsme se čtyřmi kluky nasedli do auta a jeli za Procházkou do České Lípy. Tam dostal třikrát pěstí a slíbil, že pro peníze dojede do Vídně,“ popsal Hanzal. Peníze byly další den.

Sešli se u soudu kvůli cinklým sázkám

Obžalováno bylo 22 osob. Čtyři z nich, konkrétně Michal Káník, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Karel Kodeš, již byli pravomocně potrestáni trestním příkazem. V Káníkově případu se ale kauza dosud neuzavřela kvůli procesní nejasnosti.

 K hlavnímu líčení bylo předvoláno celkem 18 osob, ve dvou skupinách po 9 lidech. Obžalováni jsou Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, David Jablonský, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Zbyněk Hauzr, Jan Kalenda, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Martin Sus.

Pondělního soudního jednání se nezúčastnil David Jablonský (Tomsk), jehož právní zástupce soud informoval, že doručenku k soudu za něj omylem podepsal otec. Jablonského případ tak bude nadále veden v samostatném řízení.

Mafiáni upláceli fotbalisty v tisících eur, sami však na podvodných sázkách na asijských webových serverech vydělávali až statisíce eur. Na spolupráci s nimi kývli buď mladí fotbalisté, kteří viděli snadný výdělek pro svůj finančně náročný životní styl, nebo starší hráči s rodinami a vysokými závazky včetně hypoték.
Kauza se provalila poté, co brankář Táborska Lukáš Varyš odmítl korupční nabídku a oznámil ji vedení klubu. Jeho šéfové pak varovali fotbalovou asociaci a ta vše řekla policii.

Soud bude pokračovat ve středu, na kdy soudce předvolal druhou skupinu obžalovaných včetně nejznámějšího jména kauzy – někdejšího libereckého brankáře Zbyňka Hauzra. Právě jemu navíc hrozí nejtěžší trest, šestileté vězení. Žalobce mu totiž připisuje uplácení s nejvyšší finanční škodou.

 

Právě se děje

Další zprávy